Branża ITRynek

Nokia ma zgodę na zakup firmy Alcatel-Lucent

Komisja Europejska wyraziła zgodę na przejęcie firmy Alcatel-Lucent przez koncern Nokia. Według europejskiego regulatora, choć obie firmy specjalizują się w rozwiązaniach z zakresu infrastruktury telekomunikacyjnej, to nie są bliskimi konkurentami, zaś po sfinalizowaniu transakcji Nokia nadal będzie miała liczne grono silnych rywali.

Nokia ma zgodę na zakup firmy Alcatel-LucentŹródło: Nokia

W oficjalnym oświadczeniu przedstawiciele Komisji Europejskiej podkreślili, że Nokia po połączeniu z firmą Alcatel-Lucent będzie dysponować ponad 30-proc. udziałem w wybranych segmentach światowego rynku rozwiązań infrastrukturalnych. Biorąc pod uwagę szacunki z 2013 roku, można przypuszczać, że jednym z takich rynków będzie sektor bezprzewodowych rozwiązań sieciowych.

Zdaniem unijnych ekspertów o ile Nokia – wraz z ofertą rozwiązań wywodzących się ze spółki Nokia Siemens Networks – dysponuje dziś relatywnie silną pozycją w Europie, tak udział rynkowy firmy Alcatel-Lucent jest relatywnie słaby. Odwrotny układ sił ma zaś być widoczny na rynku Stanów Zjednoczonych.

Wartość zapowiedzianej w kwietniu br. transakcji sięga 15,6 mld euro. W wyniku transakcji Nokia wyprzedzi takich producentów sprzętu telekomunikacyjnego, jak: Huawei, ZTE, czy Samsung i stanie się silnym konkurentem dla koncernu Ericsson. Z wcześniejszych zapowiedzi wynika, że połączenie obu firm ma nastąpić najpóźniej w pierwszej połowie przyszłego roku.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *