PracaRynek

Alstom planuje zatrudnić 150 specjalistów IT w Katowicach

W katowickim centrum rozwoju produktów cyfrowych Alstom, programiści, testerzy i inni specjaliści IT, będą pracowali m.in. nad rozwojem systemu do zarządzania ruchem kolejowym w Katowicach. Nowo zatrudnieni informatycy mają również tworzyć rozwiązania na skalę ogólnoświatową we współpracy z innymi centrami inżynierskimi Alstomu z Włoch, Szwecji i Belgii, poinformowali przedstawiciele spółki.

Alstom planuje zatrudnić 150 specjalistów IT w Katowicach
Źródło: Alstom

W Polsce Alstom rozbudowuje lokalne kompetencje praktycznie we wszystkich obszarach działalności kolejowej – od infrastruktury po nowoczesne pociągi. Od prawie 100 lat robi to w Katowicach, wskazują przedstawiciele koncernu. “Nowe inwestycje w centrum rozwoju produktów cyfrowych świadczą o głębokim osadzeniu firmy na polskim rynku. Nasze rozwiązania informatyczne są budowane w oparciu o stabilne i nieulegające zmianom platformy” – mówi Adam Juretko, wiceprezes Alstom w Polsce, dyrektor zarządzający Alstom ZWUS.

Warto wspomnieć, że Alstom wdrożył pierwszy w Polsce Europejski System Zarządzania Ruchem Kolejowym (ERTMS) poziomu 2 na większości głównych linii kolejowych w kraju oraz centrum sterowania dla Metra Warszawskiego. Ponadto pracownicy firmy zbudowali 30 systemów scentralizowanego sterowania ruchem kolejowym (CTC), wyposażyli ponad 200 stacji w komputerowe systemy zależnościowe oraz zmodernizowali ponad 1700 systemów sygnalizacji przejazdowej.

“Chcielibyśmy wejść z  produktami z zakresu sygnalizacji kolejowej szerzej do innych krajów, a rozbudowa centrum rozwoju produktów cyfrowych jest drogą do tego celu” – wskazuje Sławomir Cyza, prezes i dyrektor zarządzający Alstom w Polsce, Ukrainie i Krajach Bałtyckich. “Systemy sterowania ruchem są równie ważne jak  produkcja pojazdów, choć być może nie są one tak widoczne jak Pendolino, ale zapewniają płynność ruchu, automatyzują i cyfryzują polską kolej. Dzięki nim jest ona szybsza, praktycznie bezwypadkowa i mniej awaryjna” – dodaje.

Alstom obecnie zatrudnia w Polsce ponad 4 tys. osób i działa w 11 zakładach w kraju.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *