Rynek

Amazon kontestuje poprawność wartego 10 mld USD przetargu na rozwiązania chmurowe dla Pentagonu

Przedstawiciele koncernu Amazon bezpośrednio oskarżyli prezydenta USA, Donalda Trumpa, o wywieranie „nieodpowiedniego wpływu” na urzędników amerykańskiego Departamentu Obrony. Efektem tych działań miała być przegrana koncernu Amazon w ramach lukratywnego przetargu na dostawę infrastruktury chmurowej dla Pentagonu. Kontrakt, którego wartość jest szacowana na 10 mld USD zdobył Microsoft.

Amazon kontestuje poprawność wartego 10 mld USD przetargu na rozwiązania chmurowe dla Pentagonu

Pozew sądowy dość ogólnie zarzuca amerykańskim urzędnikom nieprawidłowości w prowadzeniu przetargu na wybór platformy usług cloud computing dla Pentagonu – jego szczegółów nie ujawniono ponieważ dokument zawiera poufne informacje handlowe. Nieco światła na sprawę rzuciło oświadczenie przedstawicieli firmy Amazon. Wprost zarzucają oni prezydentowi Stanów Zjednoczonych Ameryki, że celowo doprowadził do odrzucenia oferty Amazon i wyboru usług Microsoftu w ramach 10-miliardowego kontraktu na zbudowanie infrastruktury chmurowej dla Departamentu Obrony USA.

Chodzi tu o projekt Joint Enterprise Defense Infrastructure Cloud (JEDI), którego realizację Departament Obrony zapowiadał już od dłuższego czasu. Ze względu na specyfikę projektu wydawało się, że Amazon będzie wręcz idealnym wykonawcą i przez dłuższy czas inni gracze nawet nie rozważali wzięcia udziału w postępowaniu przetargowym. Ostatecznie jednak na ostatnim etapie postępowania do przetargu włączył się także koncern Microsoft.

W cytowanym przez agencję Reuters oświadczeniu przedstawicieli firmy Amazon napisano, ze prezydent USA wywierał w tej sprawie „nieodpowiedni wpływ” na urzędników i bezpośrednio wymusił na Departamencie Obrony taką, a nie inną decyzję – stosując w tym celu „wielokrotnie powtarzane publiczne, a także zakulisowe ataki”, których celem było skłonienie urzędników do odrzucenia oferty Amazon.

Przeczytaj również
Firma Dynamic Precision migruje swój główny system IT do chmury Oracle

Przedstawiciele firmy twierdzą wręcz – wspominając wypowiedzi Donalda Trumpa, w których sugerował on, że Amazon nie wygra przetargu – że było to motywowane „osobistą niechęcią” prezydenta do Jeffa Bezosa, twórcy i dyrektora generalnego koncernu Amazon, a także właściciela krytycznie nastawionego do aktualnego prezydenta USA dziennika Washington Post. Według cytowanych przez Reuters przedstawicieli firmy Amazon, osobiste zaangażowanie prezydenta Stanów Zjednoczonych w proces wyboru wykonawcy projektu dla amerykańskiego Departamentu Obrony sprawiło, że urzędnicy nie byli w stanie przeprowadzić przetargu w sposób „rozsądny, spójny i uczciwy”. Przedstawiciele firmy domagają się m.in. ponownego przeprowadzenia przetargu. Z kolei przedstawiciele Pentagonu nie komentują tych doniesień. Warto jednak wspomnieć, że Departament odniósł się już do wcześniejszego pozwu złożonego przez Amazon, oświadczając w ubiegłym tygodniu, że prezydent Trump nie miał żadnego wpływu na postępowanie przetargowe.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *