Branża ITRynek

Amazon otworzył Europejskie Laboratorium Innowacji

Amazon poinformował o otwarciu Europejskiego Laboratorium Innowacji, zlokalizowanego w Vercelli na północy Włoch. Zespół ekspertów pracuje w nim nad szeregiem innowacyjnych technologii dla działu operacyjnego – odpowiedzialnego za łańcuch dostaw i logistykę. Dzięki zaawansowanym rozwiązaniom technologicznym firma aktywnie wspiera pracowników i zapewnia im większe bezpieczeństwo w miejscu pracy, podkreślają przedstawiciele Amazon.

Amazon otworzył Europejskie Laboratorium Innowacji
Fot. Amazon

Innowacyjne technologie opracowywane i udoskonalane we wspomnianym laboratorium są następstwem pomyślnego wdrożenia ponad 350 000 robotów transportowych funkcjonujących w centrach logistyki e-commerce Amazon na całym świecie. Amazon Robotics i czterostronne żółte regały wysokiego składowania produktów – wprowadzone przez Amazon po raz pierwszy w 2012 roku, a w Europie dwa lata później – są obecnie powszechnie stosowane w centrach firmy. Jak wskazują jej przedstawiciele, pomagają one pracownikom w codziennych obowiązkach, przywożąc im towary i ograniczając odległości, jakie muszą pokonywać w ciągu dnia. Wprowadzone zautomatyzowane systemy paletyzacji pozwoliły z kolei wyeliminować konieczność dźwigania ciężkich przedmiotów oraz ograniczyć wykonywanie przez pracowników powtarzających się czynności. Obecnie firma pracuje nad stworzeniem kolejnych tego typu rozwiązań.

Nowo wprowadzone technologie

Laboratorium w Vercelli zajmuje się przede wszystkim testowaniem i rozwijaniem nowych technologii zwiększających bezpieczeństwo pracy w centrach logistyki e-commerce Amazon w Europie, a także wspierających pracowników firmy. I tak do nowo wprowadzonych technologii należą:

  • Sortowniki towarów: całkowicie zautomatyzowany system sortowania – pracownicy nie muszą szukać produktów w pojemnikach, co pozwala ograniczyć obciążenie mięśni.
  • Roboty paletyzujące: dzięki dużym robotycznym ramionom nie trzeba używać wózków widłowych do transportowania palet. Paletyzatory samoczynnie przenoszą pojemniki z miejsca na miejsce.
  • Podnośniki pojemników: samoczynnie podnoszą pojemniki i umieszczają je na przenośnikach taśmowych.
  • Samojezdne pojazdy: roboty pomocnicze – podobne do robotów transportowych – płynnie poruszają się po magazynie, dostarczając towary pracownikom, dzięki czemu pokonują oni mniejsze odległości i nie muszą ciągnąć ani popychać wózków czy pojemników z towarami. Urządzenia te wyposażone są w specjalne czujniki i poruszają się po zaprogramowanych trasach, uniemożliwiając zderzenie z inną maszyną czy pracownikiem.
  • Roboty sortujące: mniejsze robotyczne ramiona zastępujące pracowników przy wykonywaniu powtarzalnych czynności takich jak podnoszenie, składowanie i obracanie się. Dzięki temu pracownicy mogą skupić się na tych zadaniach, których maszyny nie mogą wykonać.
Przeczytaj również
Grupa OVHcloud otworzyła nowe, hiperodporne centrum danych w Strasburgu

Jak informują specjaliści Amazon, pojazdy samojezdne (Automated Guided Vehicles) są już stosowane we Włoszech i wprowadzane w Polsce oraz Wielkiej Brytanii. Podnośniki pojemników wdrażane są w Polsce i Wielkiej Brytanii. Sortowniki towarów i paletyzatory funkcjonują we Włoszech, Hiszpanii, Niemczech, Polsce i Wielkiej Brytanii. Roboty sortujące stosowane są z kolei we Włoszech, Hiszpanii, Niemczech, a jeszcze w tym roku zostaną wprowadzone w Polsce, Francji i Wielkiej Brytanii.

Zapewnienie bezpieczeństwa i szkolenia

Kolejnym krokiem po wdrożeniu nowych technologii jest nadzorowanie rozwiązań przez zespół inżynierów Utrzymania Ruchu (RME – Reliability Maintenance Engineering) w celu zapewnienia ciągłego bezpieczeństwa, zapewniają specjaliści Amazon. Po wprowadzeniu nowych innowacji przeprowadzane są także kompleksowe szkolenia dla wszystkich pracowników w danej lokalizacji.

“Bezpieczeństwo wszystkich pracowników traktujemy priorytetowo i nieustannie poszukujemy sposobów na poprawę środków bezpieczeństwa w naszych obiektach. Ponadto, we wszystkich obszarach naszej działalności chcemy zapewniać najbezpieczniejsze na świecie warunki pracy. Dlatego nieustannie inwestujemy w technologie i szkolenia dla naszego zespołu.  Przy wprowadzaniu kolejnych nowoczesnych technologii wspomagających pracowników, zwiększamy zatrudnienie i oferujemy dobre miejsca pracy osobom i społecznościom, które ich potrzebują” – powiedział Stefano Perego, wiceprezes działu operacji Amazon w Europie. “Odkąd w europejskich centrach logistyki Amazon pojawiły się roboty transportowe, liczba naszych pracowników znacznie wzrosła. Ta harmonia między ludźmi a robotyką zwiększa komfort pracy zespołów” – dodał.

Odkąd firma wprowadziła pierwsze rozwiązania oparte na technologii robotycznej 10 lat temu, w Amazon powstało ponad milion nowych miejsc pracy. Tylko w Polsce firma stworzyła ich ponad 18 000. Wiele z nich to stanowiska w operacjach, gdzie pracownicy pomagają kompletować, pakować i wysyłać zamówienia złożone przez klientów.

Przeczytaj również
Bank Pocztowy zapowiada wprowadzenie karty biometrycznej z płatnością autoryzowaną odciskiem kciuka

Przypomnijmy, że przedstawiciele Amazon potwierdzili, iż w 2021 roku otworzą kolejne centrum logistyki e-commerce oparte na technologii Amazon Robotics. W centrum w Świebodzinie pracowników wspierać ma ok. 3 tys. robotów.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *