BranżaRynek

Amazon otworzył Europejskie Laboratorium Innowacji

Amazon poinformował o otwarciu Europejskiego Laboratorium Innowacji, zlokalizowanego w Vercelli na północy Włoch. Zespół ekspertów pracuje w nim nad szeregiem innowacyjnych technologii dla działu operacyjnego – odpowiedzialnego za łańcuch dostaw i logistykę. Dzięki zaawansowanym rozwiązaniom technologicznym firma aktywnie wspiera pracowników i zapewnia im większe bezpieczeństwo w miejscu pracy, podkreślają przedstawiciele Amazon.

Amazon otworzył Europejskie Laboratorium Innowacji
Fot. Amazon

Innowacyjne technologie opracowywane i udoskonalane we wspomnianym laboratorium są następstwem pomyślnego wdrożenia ponad 350 000 robotów transportowych funkcjonujących w centrach logistyki e-commerce Amazon na całym świecie. Amazon Robotics i czterostronne żółte regały wysokiego składowania produktów – wprowadzone przez Amazon po raz pierwszy w 2012 roku, a w Europie dwa lata później – są obecnie powszechnie stosowane w centrach firmy. Jak wskazują jej przedstawiciele, pomagają one pracownikom w codziennych obowiązkach, przywożąc im towary i ograniczając odległości, jakie muszą pokonywać w ciągu dnia. Wprowadzone zautomatyzowane systemy paletyzacji pozwoliły z kolei wyeliminować konieczność dźwigania ciężkich przedmiotów oraz ograniczyć wykonywanie przez pracowników powtarzających się czynności. Obecnie firma pracuje nad stworzeniem kolejnych tego typu rozwiązań.

Nowo wprowadzone technologie

Laboratorium w Vercelli zajmuje się przede wszystkim testowaniem i rozwijaniem nowych technologii zwiększających bezpieczeństwo pracy w centrach logistyki e-commerce Amazon w Europie, a także wspierających pracowników firmy. I tak do nowo wprowadzonych technologii należą:

  • Sortowniki towarów: całkowicie zautomatyzowany system sortowania – pracownicy nie muszą szukać produktów w pojemnikach, co pozwala ograniczyć obciążenie mięśni.
  • Roboty paletyzujące: dzięki dużym robotycznym ramionom nie trzeba używać wózków widłowych do transportowania palet. Paletyzatory samoczynnie przenoszą pojemniki z miejsca na miejsce.
  • Podnośniki pojemników: samoczynnie podnoszą pojemniki i umieszczają je na przenośnikach taśmowych.
  • Samojezdne pojazdy: roboty pomocnicze – podobne do robotów transportowych – płynnie poruszają się po magazynie, dostarczając towary pracownikom, dzięki czemu pokonują oni mniejsze odległości i nie muszą ciągnąć ani popychać wózków czy pojemników z towarami. Urządzenia te wyposażone są w specjalne czujniki i poruszają się po zaprogramowanych trasach, uniemożliwiając zderzenie z inną maszyną czy pracownikiem.
  • Roboty sortujące: mniejsze robotyczne ramiona zastępujące pracowników przy wykonywaniu powtarzalnych czynności takich jak podnoszenie, składowanie i obracanie się. Dzięki temu pracownicy mogą skupić się na tych zadaniach, których maszyny nie mogą wykonać.
Przeczytaj również
Spółka TenderHut opublikowała wyniki finansowe za 2020 rok

Jak informują specjaliści Amazon, pojazdy samojezdne (Automated Guided Vehicles) są już stosowane we Włoszech i wprowadzane w Polsce oraz Wielkiej Brytanii. Podnośniki pojemników wdrażane są w Polsce i Wielkiej Brytanii. Sortowniki towarów i paletyzatory funkcjonują we Włoszech, Hiszpanii, Niemczech, Polsce i Wielkiej Brytanii. Roboty sortujące stosowane są z kolei we Włoszech, Hiszpanii, Niemczech, a jeszcze w tym roku zostaną wprowadzone w Polsce, Francji i Wielkiej Brytanii.

Zapewnienie bezpieczeństwa i szkolenia

Kolejnym krokiem po wdrożeniu nowych technologii jest nadzorowanie rozwiązań przez zespół inżynierów Utrzymania Ruchu (RME – Reliability Maintenance Engineering) w celu zapewnienia ciągłego bezpieczeństwa, zapewniają specjaliści Amazon. Po wprowadzeniu nowych innowacji przeprowadzane są także kompleksowe szkolenia dla wszystkich pracowników w danej lokalizacji.

“Bezpieczeństwo wszystkich pracowników traktujemy priorytetowo i nieustannie poszukujemy sposobów na poprawę środków bezpieczeństwa w naszych obiektach. Ponadto, we wszystkich obszarach naszej działalności chcemy zapewniać najbezpieczniejsze na świecie warunki pracy. Dlatego nieustannie inwestujemy w technologie i szkolenia dla naszego zespołu.  Przy wprowadzaniu kolejnych nowoczesnych technologii wspomagających pracowników, zwiększamy zatrudnienie i oferujemy dobre miejsca pracy osobom i społecznościom, które ich potrzebują” – powiedział Stefano Perego, wiceprezes działu operacji Amazon w Europie. “Odkąd w europejskich centrach logistyki Amazon pojawiły się roboty transportowe, liczba naszych pracowników znacznie wzrosła. Ta harmonia między ludźmi a robotyką zwiększa komfort pracy zespołów” – dodał.

Odkąd firma wprowadziła pierwsze rozwiązania oparte na technologii robotycznej 10 lat temu, w Amazon powstało ponad milion nowych miejsc pracy. Tylko w Polsce firma stworzyła ich ponad 18 000. Wiele z nich to stanowiska w operacjach, gdzie pracownicy pomagają kompletować, pakować i wysyłać zamówienia złożone przez klientów.

Przeczytaj również
Akademia Leona Koźmińskiego we współpracy z Oracle wykształci liderów biznesu pod kątem AI i Big Data

Przypomnijmy, że przedstawiciele Amazon potwierdzili, iż w 2021 roku otworzą kolejne centrum logistyki e-commerce oparte na technologii Amazon Robotics. W centrum w Świebodzinie pracowników wspierać ma ok. 3 tys. robotów.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *