InfrastrukturaRynek

AMD zapowiada 3 generację procesorów Ryzen

Jeszcze w listopadzie na rynek trafią nowe procesory AMD przeznaczone do zastosowania w segmencie komputerów osobistych oraz wysoce wydajnych stacji roboczych. Wedle zapowiedzi będą to procesory 3 generacji z rodzin Ryzen i Ryzen Threadripper oraz kontynuacja rodziny AMD Athlon.

AMD zapowiada 3 generację procesorów Ryzen

I tak, trzecią generację układów AMD Ryzen Threadripper reprezentują dwa modele – 32-rdzeniowy 3970X i 24-rdzeniowy 3960X. Zgodnie z zapowiedziami oba zostały skonstruowane w oparciu o 7-nanometrową architekturę „Zen 2” oferującą 88 linii PCIe 4.0, 144 MB pamięci podręcznej oraz, jak przekonuje producent, nawet o 90% wyższą wydajność niż konkurencja.

Zdaniem przedstawicieli producenta, nowe układy zostały zaprojektowane tak, aby dostarczać jak najwyższą moc obliczeniową ma potrzeby wysoce wymagających obciążających zadań, do jakich używa się komputerów stacjonarnych przy tworzeniu treści cyfrowych. Przedstawiciele firmy podkreślają również, że nowa platforma AMD zapewnia także 2,5-krotnie lepszą przepustowość podsystemu pamięci masowej niż u konkurencji. “Po raz kolejny podnosimy poprzeczkę wydajnościową wśród rozwiązań dla twórców, deweloperów i entuzjastów komputerowych” — mówi Saied Moshkelani, starszy wiceprezes i główny menedżer w dziale AMD Client Compute. Wedle zapowiedzi 24-rdzeniowy procesor AMD Ryzen Threadripper 3960X i 32-rdzeniowy układ AMD Ryzen Threadripper 3970X będą dostępne globalnie od 25 listopada 2019 roku.

W tym samym terminie na rynku pojawi się nowy flagowy model 16-rdzeniowego procesora do komputerów stacjonarnych – AMD Ryzen 9 3950X.
Układ ten ma być 16-rdzeniowym zwieńczeniem 3 generacji procesorów AMD Ryzen. Jak twierdzi Chris Kilbum, wiceprezes AMD, będzie to najpotężniejsza jednostka 16-rdzeniową w historii koncernu. Procesor ten ma jednocześnie dysponować nawet 2-krotnie lepszą efektywnością energetyczną w porównaniu do konkurencji – współczynnik TDP7 ma oscylować na poziomie 105W.

Listę nowości zamyka układ AMD Athlon 3000G – pierwszy procesor tego typu na bazie architektury „Zen”, który umożliwia podkręcanie i jest tym samym jedynym odblokowanym procesorem w swojej klasie. Układ ten ma trafić do sprzedaży 19 listopada br.

Zapowiedziano także nową platformę Socket sTRX4, która zaoferować ma wyższą przepustowość w porównaniu z poprzednią generacją układów AMD, a także – względem procesorów oferowanych przez konkurencję. Ma to być wynik m.in. 4-krotnie wyższej przepustowości chipsetu w porównaniu z 2 generacją procesorów AMD Ryzen Threadripper.

Dodajmy, że w listopadzie br. firma AMD udostępniła także ekosystemowi płyt głównych mikrokod AGESA w wersji 1004. Zawiera on ponad 150 poprawek i proponuje pewne udoskonalenia dla platformy AM4. Wiążą się one głównie z poprawą stabilności i kompatybilności z zewnętrznymi urządzeniami dla platformy AMD X570, obsługą i stabilizacją działania urządzeń podłączonych przez PCIe oraz interoperacyjność interfejsów PCIe, USB i SATA. Wprowadzono także ulepszenia w zakresie wydajności i wykorzystania najszybszego rdzenia oraz dalsze optymalizacje trybu Boost dla procesora AMD Ryzen 9 3900X.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *