Branża ITRynekPolecane tematy

Apple inwestuje w analitykę Big Data

Z niepotwierdzonych informacji wynika, że w ostatnim czasie koncern Apple kupił przynajmniej dwie młode firmy wyspecjalizowane w technologiach przetwarzania dużych zbiorów danych. Niewykluczone, że pozyskane technologie zostaną wykorzystane do analizy danych gromadzonych w związku z realizowanymi dotąd usługami oraz informacji dostarczanych przez nowe zegarki Apple Watch.

Apple inwestuje w analitykę Big Data

Z nieoficjalnych informacji wynika, że koncern Apple kupił wyspecjalizowaną w rozwiązaniach bazodanowych firmę FoundationDB. Flagowym rozwiązaniem wiedeńskiej spółki jest uniwersalna i wysoce skalowalna, wielomodelowa baza danych oparta na architekturze Shared Nothing i zoptymalizowana pod kątem zastosowań związanych z analizą danych. Oprogramowanie FoundationDB nie jest już dostępne za pośrednictwem witryny wiedeńskiej firmy, zaś z umieszczonych na stronie informacji wynika, że spółka przeszła poważne zmiany organizacyjne. Informacja o przejęciu przez firmę Apple pozostaje jednak niepotwierdzona.

Wcześniej, jak donosi serwis AppleInsider, do grona pracowników Apple dołączył szereg specjalistów pracujących uprzednio nad rozwojem platformy analitycznej Acunu. Rozwiązanie miało pozwalać na sprawne analizowanie danych zgromadzonych bezpośrednio w bazach NoSQL.

Rozwiązanie tego typu mogłoby zostać wykorzystane na potrzeby większości usług internetowych Apple – od usług Apple Pay, iCloud i iTunes, po aplikacje biurowe jak Pages, Numbers czy Keynote.

Apple od pewnego czasu systematycznie rozszerza ofertę technologii ułatwiających sprawne przetwarzanie danych. Są one wykorzystywane m.in. na potrzeby oprogramowania Siri. Jednak doniesienia na temat rzekomego przejęcia rozwiązań FoundationDB przez koncern Apple wywołały falę spekulacji dotyczących potencjalnych obszarów zastosowania wyspecjalizowanej platformy bazodanowej. Rozwiązanie tego typu mogłoby zostać wykorzystane na potrzeby większości usług internetowych Apple – od usług Apple Pay, iCloud i iTunes, po aplikacje biurowe jak Pages, Numbers czy Keynote. Wśród potencjalnych obszarów wykorzystania nowoczesnych rozwiązań bazodanowych przez firmę Apple coraz częściej wymienia się też przetwarzanie danych gromadzonych przez zegarki Apple Watch. Działanie tego typu wpisywałoby się w dzisiejsze trendy związane z budową Internetu Rzeczy, jednak według ekspertów Apple musiałby dysponować narzędziami pozwalającymi sprawnie anonimizować gromadzone dane, a następnie szybko przetwarzać powstałe w ten sposób zbiory Big Data. Być może wraz z rzekomym przejęciem firmy FoundationDB koncern Apple zyskał potrzebne narzędzia.

Z dostępnych informacji na temat możliwości zegarków Apple wynika, że urządzenia te są zdolne do gromadzenia – i monitorowania – parametrów nieosiągalnych w przypadku smartfonów. Przykład to szczegółowy zapis tętna osoby, która z takiego zegarka korzysta. Korelacja tego rodzaju danych z dostępnymi dla firmy Apple informacjami o zachowaniach użytkowników iPhone`ów i iPad`ów ma najpewniej ogromny potencjał biznesowy.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *