MENU

Bezpieczeństwo i integracja hamują rozwój dedykowanych aplikacji mobilnych

12 sierpnia 2014CIO, Programiści

Z punktu widzenia biznesu największy wpływ na rozwój aplikacji mobilnych maja procesy sprzedaży, marketingu oraz obsługi klienta. Za tworzeniem nowych rozwiązań aplikacyjnych dla urządzeń przenośnych przemawia także rozwój technologii. Wdrażanie technologii mobilnych komplikują jednak kwestie związane z bezpieczeństwem oraz integracją oprogramowania.

450914_50327069

Przykładowo, w zakresie rozwiązań związanych z obsługą klientów tylko 29% czasu niezbędnego na wdrożenie takich aplikacji mobilnych pochłaniają prace programistyczne. Ponad 70% czasu zajmują prace integracyjne i projektowe, a także działania mające na celu zapewnienie wysokiej jakości oraz bezpieczeństwa aplikacji.

Z analizy wynika też, że firmy inwestujące w rozwój aplikacji mobilnych na własne potrzeby często zlecają ich stworzenie własnemu zespołowi IT. Niemal połowa (44%) wykorzystywanych w statystycznej firmie aplikacji mobilnych to rozwiązania opracowane wewnętrznie.

Jednocześnie, jak wskazują wyniki sponsorowanego przez koncern Oracle i przeprowadzonego przez firmy CIO Strategic Marketing Services oraz Triangle Publishing Services, kwestia bezpieczeństwa pozostaje kluczowym czynnikiem ograniczającym skalę wykorzystania oraz dynamikę wdrażania technologii mobilnych w firmach.

Przykładowo, problemy w zakresie bezpieczeństwa wynikają m.in. z chęci zapewnienia pracownikom możliwości wykorzystywania należących do nich urządzeń mobilnych w celach służbowych. Trend BYOD jest kluczowym elementem zwiększającym obawy w tym zakresie. W podsumowaniu analizy czytamy, że „przedsiębiorstwa stawiają na zarządzanie centralne i nie liczą na to, że użytkownicy zadbają o bezpieczeństwo sami”. Wyniki analizy wskazują też na potrzebę częstej aktualizacji rozwiązań mobilnych. Z badania wynika, że 35% firm średniej i dużej wielkości aktualizuje zestaw aplikacji mobilnych przynajmniej raz w miesiącu. W grupie kolejnych 34% przedsiębiorstw aplikacje tego typu są modernizowane raz na kwartał. Ponadto, ankietowani spodziewają się wzrostu częstości wprowadzania zmian w aplikacjach mobilnych w ciągu najbliższych dwóch lat.

Badanie przeprowadzono na grupie ponad 400 przedstawicieli kadry zarządzającej działami IT w firmach z całego świata. Według ankietowanych duży wpływ na zwiększenie potencjału biznesowego mobilnych aplikacji oraz ograniczenie wyzwań związanych z ich wdrażaniem ma model chmury prywatnej lub hybrydowej chmury obliczeniowej. Ma ona pełnić rolę podstawy dla technologii mobilnych wdrażanych w ramach organizacji.

The following two tabs change content below.
Piotr Waszczuk

Piotr Waszczuk

Zastępca redaktora naczelnego ITwiz. O rynku nowych technologii pisze od 12 lat. Autor publikacji, wywiadów, artykułów oraz opracowań dotyczących trendów i wydarzeń rynku IT, a także systemów wspierających biznes oraz nowych technologii. Redaktor prowadzący Raporty ITwiz poświęcone technologii in-memory oraz rozwiązaniom cloud computing. Autor licznych relacji z konferencji branżowych, publikacji analitycznych, materiałów typu case study i tłumaczeń.

Podobne tematy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

« »