PromocjaAnalitykaPolecane tematy
Birst kontra Microsoft Power BI – który system Business Intelligence wybrać?
Promocja
Microsoft Power BI to jedno z najbardziej rozpoznawalnych narzędzi Business Intelligence na rynku, ale nie jedyne. Jego godnym rywalem jest platforma Birst, która cechuje się licznymi unikatowymi funkcjami. Możliwości obu systemów wzięli pod lupę eksperci firmy Codec Polska.
Podejmując decyzję związaną z wyborem rozwiązania Business Intelligence warto kierować się nie tylko rozpoznawalnością marki, czy pozycją rynkową, ale stopniem dopasowania rozwiązania do specyficznych potrzeb firmy. Na rynku jest dostępnych wiele rozwiązań, które na pierwszy rzut oka mogą się od siebie niewiele różnić, jednak bliższa analiza ich funkcjonalności może dostarczyć faktycznej wiedzy o różnicach, które są szczególnie istotne dla użytkowników biznesowych oraz dla zespołu IT.
Firma Codec Polska na swoim kanale na YouTube udostępniła nagranie dyskusji ekspertów, w której porównują oni dwa znaczące na rynku rozwiązania Business Intelligence: Birst oraz Microsoft Power BI. W toku dyskusji eksperci Codec Polska analizują najistotniejsze elementy obu rozwiązań i wskazują ich znaczenie dla użytkowników biznesowych. Nie znajdziemy tu gotowej odpowiedzi, które z narzędzi jest lepsze, jednak dzięki przeglądowi możliwości obu systemów wybór rozwiązania bardziej odpowiedniego do konkretnych zastosowań może być łatwiejszy.
Birst
Kluczowym elementem wyróżniającym Birst spośród innych wiodących rozwiązań klasy BI jest automatycznie generowana, dynamiczna hurtownia danych z opatentowaną technologią ADR (Automatic Data Refinement). Hurtownia ta jest wykorzystywana na potrzeby pozyskiwania, przetwarzania, przechowywania i wizualizacji danych, co sprawia, że Birst nie jest narzędziem służącym wyłącznie do prezentacji danych – może być natomiast wykorzystywany do różnych celów, zarówno przez pojedynczych użytkowników, jak i całe zespoły. Sprawia to, że Birst może pełnić rolę głównego narzędzia raportującego dla organizacji, stając się źródłem szczegółowej wiedzy na temat różnych obszarów działalności. Webinar udostępniony przez Codec Polska jest okazją do zapoznania się ze sposobem funkcjonowania platformy Birst, wyglądem kokpitów menedżerskich, a także z dostępnymi mechanizmami wizualizacji danych.
Microsoft Power BI
Rozwiązanie firmy Microsoft jako platforma oparta na modelu chmury obliczeniowej, ma swoim założeniu pozwalać na analizę wszystkich dostępnych danych, w dowolny sposób, za pośrednictwem dowolnego urządzenia i z dowolnego miejsca. Jest to największa tego typu usługa na świecie – obecnie w ramach platformy Power BI funkcjonuje ponad 11 mln modeli danych, a w ciągu jednej godziny za pośrednictwem oprogramowania analitycznego firmy Microsoft obsługiwane są ponad 2 mln zapytań. Microsoft w ramach platformy Power BI zapewnia m.in. szereg mechanizmów integracyjnych pozwalających na zintegrowanie środowiska analitycznego z innymi systemami i ułatwiających pozyskiwanie danych ze źródeł różnego rodzaju. Analiza danych może odbywać się również przy wykorzystaniu technologii uczenia maszynowego. Najmocniejszymi stronami Microsoft Power BI są niskie koszty usługi, niski próg wejścia dla użytkowników Excela, duża liczba standardowych interfejsów integracyjnych, a także potencjalne wsparcie ze strony licznej społeczności użytkowników.
Kluczowe różnice
1. Architektura – Oprogramowanie Birst jest oferowane w wersji on-premise, w ramach chmury publicznej, a także w formie rozwiązania hybrydowego. Microsoft Power BI to rozwiązanie związane z chmurą Microsoft Azure, ale występujące też w wersji przeznaczonej do instalacji na lokalnym serwerze – Power BI Report Server. Dodatkowo, na komputerach klienckich przydaje się aplikacja Power BI Desktop.
2. Obsługa źródeł danych – O ile rozwiązanie firmy Microsoft natywnie obsługuje szeroką paletę źródeł danych i zapewnia stosowne interfejsy integracyjne, tak Birst pozwala na całkowite zautomatyzowanie procesów ETL w trybie push. Zdaniem przedstawicieli Codec Polska możliwość przyrostowego, automatycznego dodawania nowych danych bez konieczności pobierania całych baz danych jest jedną z przewag platformy Birst. Oprogramowanie Microsoft Power BI także obsługuje przyrostowe ładowanie danych, lecz jedynie w taryfach Premium.
3. Integracja różnych typów danych – Platforma Birst pozwala na łączenie różnych typów danych oraz ich bezpośrednią wizualizację w ramach raportów i kokpitów menedżerskich. W przypadku Microsoft Power BI każda z tabel może pochodzić z oddzielnego źródła danych, a w przypadku ich niedopasowania niezbędne jest przeprowadzenie stosownych operacji przekształcenia.
4. Przekształcenia danych (transformacje) – Za sprawą modułu Power Query platforma Microsoft Power BI zapewnia szereg możliwości transformacji danych, możliwe jest wykorzystanie języków programowania R oraz M. Z kolei w przypadku środowiska Birst wszystkie transformacje wykonywane są automatycznie – w zależności od wykorzystanej wersji oprogramowanie są one realizowane w oparciu o mechanizmy ADR lub Pronto.
5. Budowa modelu analitycznego – Model analityczny dla platformy Birst jest budowany automatycznie przy wykorzystaniu algorytmów ADR. W razie potrzeby możliwe jest ręczne modyfikowanie parametrów lub modyfikacja wygenerowanego modelu. Dla porównania, mechanizmy zaimplementowane w Power BI samodzielnie wykrywają potencjalne połączenia, ale zwykle wymagają ręcznego zdefiniowania relacji pomiędzy tabelami. Bardziej zaawansowane modele mogą być tworzone przy pomocy języka DAX.
6. Zarządzanie metadanymi – Birst pozwala tworzyć i zarządzać metadanymi we wszystkich warstwach systemu. W przypadku platformy Microsoft Power BI tego typu procesy wymagają wykorzystania dodatkowych narzędzi.
7. Wizualizacje – Oprogramowanie Birst dysponuje szerokim zestawem wbudowanych wizualizacji. Za sprawą dedykowanego API daje też możliwość tworzenia własnych elementów warstwy prezentacji danych. W ramach platformy Microsoft, oprócz podstawowych szablonów, dostępna jest biblioteka – darmowych oraz płatnych – narzędzi wizualizacyjnych. Własne wizualizacje można także tworzyć w oparciu o silnik R.
8. Udostępnianie i współdzielenie – O ile Microsoft Power BI zapewnia możliwość upubliczniania i współdzielenia raportów przez wiele osób, tak Birst – za sprawą mechanizmu Networked BI – pozwala wielu użytkownikom współdzielić dane i współpracować bezpośrednio na modelach analitycznych, które mogą być następnie udostępnione innym pracownikom.
Rozwiązania dla różnych potrzeb
Wybór jednego z rozwiązań zależy od wielu czynników, przede wszystkim scenariusza użycia oprogramowania Business Intelligence w danej firmie. W przypadku platformy Birst od początku dostępny jest kompletny system do analiz biznesowych w przedsiębiorstwie, który można dodatkowo, w oparciu o wbudowane narzędzia, uzupełniać o własne mechanizmy analityczne. Jest to rozwiązanie także dla tych, którzy nie chcą korzystać z chmury publicznej. Natomiast Microsoft Power BI to platforma, która ma bardzo duże możliwości, ale wykorzystanie jej w pełni wymaga dostosowania do potrzeb organizacji. Jest to proces o tyle łatwiejszy, że interfejs i mechanizmy konfiguracji Power BI przypominają rozwiązania znane z pakietu Microsoft Office, a w szczególności oprogramowania Excel.
Jednak, jak podkreślają eksperci firmy Codec, każdy projekt wdrożenia nowoczesnych narzędzi Business Intelligence jest unikalny i powinien być traktowany indywidualnie. Decydując się na wdrożenie systemu klasy BI warto też zasięgnąć porad ekspertów.
Webinar dostępny jest na kanale YouTube firmy Codec: