BiznesAnalitykaRynek

SAS stworzył rozwiązanie AI pozwalające optymalizować czas rekonwalescencji pacjentów

Rozwiązanie wdrożone w holenderskim centrum medycznym Erasmus pozwoliło na zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów po operacjach onkologicznych, a jednocześnie umożliwiło bardziej efektywne zarządzanie szpitalnymi zasobami, a co za tym idzie – zwiększenie liczby przyjęć kolejnych osób.

SAS stworzył rozwiązanie AI pozwalające optymalizować czas rekonwalescencji pacjentów

Opracowane rozwiązanie stanowi wsparcie dla lekarzy w kontekście planowania jak długo pacjenci po operacjach onkologicznych powinni kontynuować leczenie szpitalne. “Dzięki tej technologii pielęgniarki i lekarze mogą lepiej opiekować się większą liczbą pacjentów. Zdejmuje to z personelu medycznego niepotrzebne obciążenie administracyjne poprzez niezawodny monitoring łóżek” – mówi dr Diederik Gommers, kierownik oddziału intensywnej terapii w Erasmus MC. Wykorzystujące mechanizmy sztucznej inteligencji rozwiązanie stanowi więc ułatwienie dla pracy personelu medycznego i administracyjnego, pozwala lepiej gospodarować posiadanymi zasobami medycznymi, a przede wszystkim – przekłada się na usprawnienie opieki szpitalnej, umożliwiające jednocześnie szybsze przyjmowanie kolejnych pacjentów.

Nowy algorytm powstał w ramach współpracy firm SAS i Microsoft oraz Uniwersyteckiego Centrum Medycznego Erasmus ukierunkowanej na wykorzystanie potencjału nowoczesnej analityki danych w sektorze ochrony zdrowia. W ramach trójstronnej współpracy powstać ma szereg innowacyjnych rozwiązań wspierających funkcjonowanie placówek medycznych. Wedle zapowiedzi, mechanizmy sztucznej inteligencji będą mieć szczególne zastosowanie m.in. w zakresie monitorowania danych pod kątem optymalizacji wykorzystania zasobów szpitalnych.

Jest to o tyle istotne, że działania mające na celu zoptymalizowanie działania placówek ochrony zdrowia pozwolą nie tylko na zapewnienie lepszej opieki pacjentom, ale także – umożliwią efektywne funkcjonowanie instytucji medycznych w obliczu głównych wyzwań stojących przed europejskim sektorem ochrony zdrowia. Dość wspomnieć tu o szybko starzejących się społeczeństwach poszczególnych krajów Europy, a także – niedoborach kadrowych.

Co ważne, funkcjonowanie holenderskiego Centrum Medycznego Erasmus wspiera także rozwiązanie centralizujące i integrujące informacje z różnych obszarów funkcjonowania placówki. Z rozwiązania znanego jako Datahub korzysta zarówno personel medyczny, jak i specjaliści działu IT, a także inżynierowie oraz analitycy danych – praktyka pokazuje bowiem, że łatwiejszy dostęp do danych usprawnia współpracę lekarzy i analityków. “Datahub pozwolił na bezpieczny przepływ informacji, na podstawie których Erasmus MC może podejmować decyzje usprawniające opiekę nad pacjentami i planowanie operacyjne. Dane te, w połączeniu z rozwiązaniami analitycznymi, dają również lekarzom i naukowcom szansę na projektowanie i wdrażanie innowacyjnych projektów z korzyścią dla wszystkich” – twierdzi Antonie Berkel, Account Executive Healthcare w firmie SAS.

Przedstawiciele holenderskiej instytucji podkreślają jednak, że podstawą skalowania projektów mających na celu operacjonalizację danych i sztucznej inteligencji jest umiejętność sprawnego zarządzania wykorzystywanymi algorytmami AI oraz ciągłego ich rozwoju. “Ciągle zarządzanie algorytmami i ich aktualizowanie to podstawa skalowania projektu. Dzięki tej współpracy codzienne obowiązki kadry Erasmus MC nie są tak obciążające, a opieka nad pacjentami staje się skuteczniejsza. W moim odczuciu jest to kolejny krok w naszych ambicjach jako technologicznie wiodącego uniwersytetu medycznego” – mówi Simon Vermeer, dyrektor ds. IT w Erasmus MC.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *