BiznesAplikacjePolecane tematy

10 trendów dotyczących platform Low Code na rok 2023

Wykorzystanie niskiego poziomu kodu wzrosło w ostatnich latach ze względu na korzyści, jakie oferuje pod względem czasu, kosztów, skalowalności i redukcji ryzyka rozwoju oprogramowania. Zalety te dały początek nowym przypadkom użycia, takim jak szybkie prototypowanie, wdrażanie i rozwój nowych produktów.

10 trendów dotyczących platform Low Code na rok 2023

Niektóre z trendów Low Code obejmują demokratyzację rozwoju, tworząc wręcz nową kategorię tzw. programistów obywatelskich (Citizen Developer), zwiększoną adopcję przez większe przedsiębiorstwa, integrację ze sztuczną inteligencją i uczeniem maszynowym, większą adopcję w branżach regulowanych, ekspansję na złożone aplikacje, integrację z metodologiami DevOps i Agile oraz integrację z narzędziami analityki biznesowej.

Według analityków Gartnera, organizacje coraz częściej sięgają po platformy programistyczne typu Low Code, aby sprostać rosnącym wymaganiom w zakresie szybkości dostarczania aplikacji. Zamiast bowiem ręcznie pisać tysiące linijek kodu, programiści obywatelscy mogą wykorzystywać wizualne interfejsy typu „drag & drop” do tworzenia aplikacji. Według niedawnego badania Gartnera, do 2024 roku ok. 65% rozwoju aplikacji będzie powstawać przy użyciu technologii niskokodowych.

Aby trend ten mógł się spełnić, dostawcy rozwiązań niskokodowych powinni kłaść nacisk na dostosowanie do potrzeb dużych przedsiębiorstw, w tym: bezpieczeństwo, skalowalność, zarządzanie rozprzestrzenianiem się aplikacji w organizacji czy rozwiązanie kwestii związanych z zarządzaniem i zgodnością, które są wymagane do masowej adopcji.

Według GlobeNewswire, globalny rynek platform Low Code wart był w 2021 roku 16,3 mld USD. Do roku 2030 osiągnie zaś wartość 148,5 mld USD. Widać to, że technologia ta szturmem zdobyła świat biznesu, a organizacje nie powinny przegapić jej wykorzystania. Oto najważniejsze trendy związane z wykorzystaniem i rozwojem platform low code.

1. Integracja z algorytmami AI i ML

Jednym z najważniejszych trendów platform Low Code jest wzmocnienie ich możliwościami, które pozwolą programistom obywatelskim na tworzenie złożonych aplikacji biznesowych. Sztuczna inteligencja może pomóc w realizacji tego celu na wiele sposobów, zapewniając zaawansowane możliwości automatyzacji tworzenia kodu źródłowego.

Algorytmy AI/ML mogą być wykorzystywane do ułatwienia tworzenia kodu, np. poprzez inteligentne jego uzupełnianie, prowadzenie zautomatyzowanych testów czy zastosowanie innych narzędzi, które przyspieszają rozwój i poprawiają jakość aplikacji Low Code.

Platformy niskokodowe mogą też pomóc programistom w tworzeniu inteligentnych aplikacji z zaawansowanymi funkcjami, takimi jak np. przetwarzanie języka naturalnego.

2. Rozszerzenie możliwości platform Low Code na złożone aplikacje

Rozwiązania niskokodowe okazały się doskonałym rozwiązaniem w przypadku prostych aplikacji biznesowych, umożliwiając firmom szybsze reagowanie na zmiany rynkowe i opracowywanie aplikacji cyfrowych. Low code – uzupełniony o dodatkowe funkcjonalności i możliwość integracji z bardziej zaawansowanymi systemami – może jednak stać się ważną technologią do rozwiązywania złożonych przypadków użycia biznesowego.

3. Przyjęcie niskiego poziomu kodu w branżach regulowanych

Platformy low code zyskują akceptację w branżach o ścisłych regulacjach i wymogach zgodności, takich jak finanse, opieka zdrowotna i administracja publiczna. W opiece zdrowotnej może być wykorzystywany np. do tworzenia aplikacji zgodnych z przepisami HIPAA, umożliwiających bezpieczne udostępnianie danych pacjentów. W sektorze finansowym zaś może być wykorzystywany do tworzenia aplikacji zgodnych z przepisami dotyczącymi zarządzania ryzykiem czy przepisów przeciwdziałających praniu pieniędzy.

4. Integracja z metodologiami DevOps i Agile

Integracja z metodologiami DevOps i Agile jest uważana za jeden z ważniejszych trendów i prognoz dotyczących rozwoju platform Low Code. Umożliwić ma bowiem rozwój rozwiązań niskokodowych w sposób bardziej zwinny. Większość, średnich i dużych organizacji stosuje w rozwoju stosowanego oprogramowania właśnie takie, zwinne metodologie.

5. Integracja z narzędziami do analizy danych i analityki biznesowej

Integracja z narzędziami do analizy danych i analityki biznesowej jest uważana za kolejny z trendów w rozwoju platform niskokodowych. Połączenie rozwiązań niskokodowych z tymi narzędziami może zapewnić programistom obywatelskim narzędzia potrzebne do tworzenia aplikacji, które wykorzystują dane firmowe wspierając ich w pracy i podejmowaniu decyzji.

Według najnowszych statystyk, ok. 80-90% danych w każdej organizacji to dane nieustrukturyzowane. Mogą one mieć postać tekstu, wideo czy danych z mediów społecznościowych, co utrudnia wykorzystanie ich do analizy. Tworzenie zaawansowanych modeli AI/ML obejmuje zaś takie czasochłonne zadania, jak gromadzenie danych, ich czyszczenie czy szkolenie modeli.

Automatyzacja oparta na rozwiązaniach Low Code może być wykorzystywana do oczyszczania danych. Naukowcy zajmujący się danymi mogą także skorzystać z bibliotek niskokodowych do trenowania i wdrażania rozwiązań. Platformy niskokodowe zapewniają również moduły, które pomagają użytkownikom generować zaawansowane wizualizacje danych.  Krótko mówiąc, platformy niskokodowe oferują funkcje przeciągania i upuszczania, które upraszczają żmudne procesy dla inżynierów danych i demokratyzują dostęp do sztucznej inteligencji dla użytkowników biznesowych.

6. Platformy niskokodowe dla IoT

Oczekuje się, że w 2023 roku platformy niskokodowe będą odgrywać znaczącą rolę również w rozwoju rozwiązań internetu rzeczy (IoT). Platformy niskokodowe mogą pomóc programistom w szybkim i wydajnym tworzeniu aplikacji IoT, z funkcjami takimi jak zbieranie, analiza czy wizualizacja danych.

7. Platformy niskokodowe dla rozwoju urządzeń mobilnych

Rozwój aplikacji mobilnych to kolejny obszar, w którym platformy niskokodowe mogą zyskać popularność w roku 2023 pomagając programistom w tworzeniu ich przy minimalnej potrzebie kodowania.

8. Zwiększona automatyzacja

Platformy niskokodowe mogą pomóc zautomatyzować wiele zadań, takich jak testowanie, wdrażanie i monitorowanie działania oprogramowania. Rosnące zapotrzebowanie na automatyzację ma więc wywołać kolejny impuls do zastosowania platform Low Code.

Chociaż automatyzacja zadań nie może całkowicie zastąpić pracowników, to może pomóc obecnym pracować znacznie wydajniej i skupić się na krytycznych aspektach ich pracy. Przykładowo, agenci obsługi klienta mogą liczyć na to, że rozwiązanie niskokodowe code będzie automatycznie wysyłać wiadomości do ich klientów. To zaś oznacza, że będą mogli poświęcić więcej czasu na poprawę jakości obsługi klienta.

9. Łatwiejsza personalizacja

W 2023 roku możemy spodziewać się, że platformy niskokodowe zapewnią deweloperom więcej funkcjonalności, aby tworzyć unikalne aplikacje spełniające indywidualne potrzeby ich klientów. Oczekuje się, że będą one oferować więcej możliwości personalizacji poprzez szablony, moduły czy wtyczki, które można łatwo zintegrować z tworzonymi aplikacjami.

10. Rozwiązania SaaS przekształcające się w platformy niskokodowe

Kilku dostawców platform SaaS, w tym Slack, Salesforce i Teams, wprowadza funkcje niskokodowe, aby umożliwić użytkownikom tworzenie aplikacji, których potrzebują do zwiększenia wydajności. Slack stworzył Workflow Builder, który pozwala tworzyć niestandardowe przepływy pracy i aplikacje, bez konieczności znajomości kodowania. Salesforce opracował zaś narzędzia Low Code dla platformy Lightning.

Wśród platform Low Code wymienianych m.in. przez Gartnera można wskazać m.in.: Oracle Application Express, Comidor Platform, Airtable, Bubble, Simplicite Software, WEBCON BPS, Studio Creatio, ServiceNow Now Platform, Zoho Creator, AgilePoint NX, Retool, BRYTER, Neptune DXP, Microsoft Power Apps, Siemens Mendix Platform, Pega Platform, OutSystems, Kissflow, Globant GeneXus, Appian Low-Code Platform, Salesforce Platform, Quickbase, NewgenONE Digital Transformation Platform, Joget, Google AppSheet, HCLTech HCL Volt MX, Ninox Low-Code Platform, OpenText AppWorks, AuraQuantic czy VSoft archITekt.

Więcej o platformach low code, ich zastosowaniu, przykładach praktycznych Business Cases, a także rynku tych rozwiązań napiszemy w Raporcie ITwiz „Rozwiązania low code w praktyce”, który zostanie udostępniony bezpłatnie na stronie ITwiz.pl. 

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *