CyberbezpieczeństwoRynekPolecane tematy

BlackBerry inwestuje w niemieckie technologie szyfrujące

Niemiecki rząd wyraził zgodę na przejęcie firmy Secusmart przez kanadyjskiego producenta. Niewykluczone, że już niebawem urządzenia mobilne BlackBerry zostaną wyposażone w zabezpieczenia wykorzystywane dziś przez czołowych niemieckich polityków.

BlackBerry inwestuje w niemieckie technologie szyfrujące

Z informacji agencji Reuters wynika, że zapowiadana od pół roku transakcja ma na celu rozszerzenie funkcjonalności urządzeń BlackBerry. Jest też wyrazem strategii rynkowej zmierzającej do odbudowania pozycji rynkowej wśród użytkowników biznesowych oraz klientów z sektora administracji publicznej. Oferta BlackBerry ma być kierowana do organizacji w najbardziej świadomy sposób podchodzących do kwestii bezpieczeństwa informacji.

Procedury sprawdzające wszczęte na polecenie niemieckiego rządu miały na celu określenie, czy przejęcie firmy Secusmart przez zagraniczny podmiot może stanowić zagrożenie dla interesów kraju. Kierownictwo BlackBerry zgłosiło chęć zakupu niemieckiej spółki w dość niefortunnym okresie – ogłoszenie transakcji zbiegło się w czasie z ujawnieniem informacji o działaniach amerykańskich służb wywiadowczych na terenie Niemiec. Podsłuchiwane przez służby USA miały być m.in. nieszyfrowane rozmowy telefoniczne niemieckiej kanclerz Angeli Merkel. Obecnie niemieccy parlamentarzyści korzystają z telefonów BlackBerry wyposażonych w – opracowane przez firmę Secusmart – mechanizmy szyfrowania połączeń oraz transmisji danych.

Warunki transakcji nie zostały ujawnione. Wiadomo jednak, że kanadyjski koncern zobowiązał się do nieujawniania informacji na temat rozwiązań wykorzystywanych przez rząd Niemiec agencjom rządowym innych krajów.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *