RynekPolecane tematy

Bliżej standardu bezprzewodowego ładowania baterii?

Dwie z trzech największych organizacji rywalizujących dotąd o uznanie ich rozwiązań za dominujący standard w zakresie technologii bezprzewodowego ładowania akumulatorów łączą siły. Według analityków współpraca organizacji Alliance for Wireless Power oraz Power Matters Alliance przyspieszy starania o wypracowanie standardu i daje szansę na szybsze upowszechnienie technologii.

power_cord

Połączenie organizacji Alliance for Wireless Power oraz Power Matters Alliance oznacza integrację rozwijanych do tej pory osobno standardów Rezence oraz PMA. Obie organizacje zostały założone w 2012 roku i są wspierane odpowiednio przez koncerny takie jak Intel, HP, Samsung, Broadcom i Qualcomm oraz AT&T, Duracell, Flextronics, czy Starbucks.

Działalność nowego podmiotu stworzonego w oparciu o struktury organizacji Alliance for Wireless Power oraz Power Matters Alliance ma koncentrować się na popularyzacji technologii bezprzewodowego ładowania baterii w odniesieniu do różnego rodzaju urządzeń bezprzewodowych i multimedialnych. Warto dodać, że w zeszłym roku obie organizacje zawarły porozumienie gwarantujące, że rozwijane przez każdą z nich technologie będą w pełni interoperacyjne.

Trzecia organizacja ubiegająca się do tej pory o standaryzację własnej technologii to Wireless Power Consortium. Ta, założona w 2008 roku organizacja jest wspierana m.in. przez firmy takie jak: ASUS, Panasonic, BlackBerry, Philips, czy Nokia – i jak dotąd odnosi największe sukcesy w popularyzacji własnej technologii bezprzewodowego ładowania akumulatorów. W 2013 roku, rozwijana przez Wireless Power Consortium technologia znana pod nazwą Qi znalazła zastosowanie w ponad 20 mln urządzeń. Organizacja liczy obecnie ponad 200 członków. Nie brak wśród nich jednak także firm wspierających standardy Rezence i PMA

Warto dodać, że wszystkie trzy technologie ubiegające się o miano standardu wykorzystują zjawisko indukcji elektromagnetycznej i opierają się na podobnych założeniach technicznych, zaś – według cytowanych przez agencję Reuters – analiz firmy IHS w 2018 roku wartość światowego rynku rozwiązań bezprzewodowego ładowania ma przekroczyć 8,5 mld USD.

Podobne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 thought on “Bliżej standardu bezprzewodowego ładowania baterii?”

  1. Wydaje mi się że A4WP wykorzystuje Rezense czyli rezonans magnetyczny do ładowania, a nie indukcję, ale może się mylę.