Sztuczna inteligencjaRynekPolecane tematy
CeZ szykuje ambitny projekt w ramach KPO – rewolucja AI w diagnostyce
Centrum e-Zdrowia przygotowuje się do wdrożenia jednego z kluczowych projektów – Platformy Usług Inteligentnych (PUI). Dzięki zaawansowanym algorytmom sztucznej inteligencji, ma ona wspierać lekarzy w procesach diagnostycznych, optymalizować zarządzanie danymi medycznymi oraz poprawiać dostępność usług dla pacjentów.
Projekt realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy będzie odpowiadał na wyzwania współczesnej medycyny – w szczególności w zakresie szybszego i trafniejszego rozpoznawania chorób. Zgodnie z rekomendacją Konsultanta Krajowego w Dziedzinie Radiologii i Diagnostyki Obrazowej, PUI skoncentruje się na kluczowych obszarach diagnostycznych:
- wykrywaniu nowotworu płuc i piersi,
- diagnostyce udaru niedokrwiennego,
- analizie złamań,
- patologii w RTG klatki piersiowej.
W kolejnych etapach PUI będzie rozwijane o dodatkowe funkcjonalności i usługi, obejmując coraz szerszy zakres zastosowań, również w innych dziedzinach medycyny.
Wsparcie dla radiologów
Platforma ma umożliwić radiologom korzystanie z nowoczesnych, certyfikowanych modeli AI. Dzięki temu specjaliści będą mogli szybciej i bardziej precyzyjnie analizować obrazy diagnostyczne, wykrywać subtelne zmiany patologiczne, a także sprawniej nadawać priorytet przypadkom wymagającym pilnej interwencji, jak np. przy udarach.
PUI przede wszystkim stanowić będzie kluczowe wsparcie radiologów w tworzeniu opisów badań, a dzięki temu mniej czasu poświęcać będą na zadania administracyjne. Pamiętając jednocześnie, że AI nie zastąpi ludzkiego doświadczenia, empatii ani intuicji, które są nieodzowne w medycynie.
Na początku tego roku przeprowadzono ankiety dla radiologów, które miały pozwolić lepiej zrozumieć potrzeby i oczekiwania przyszłych użytkowników platformy.
Szczegółowe konsultacje
Z kolei w kwietniu br. odbyły się warsztaty poświęcone PUI, w których udział wzięli przedstawiciele CeZ, Ministerstwa Zdrowia, a także interesariusze projektu – w tym przedstawiciele izb lekarskich, placówek medycznych, eksperci z zakresu e-zdrowia, a także dostawcy oprogramowania i firmy technologiczne. Ich celem było zrozumienie potrzeb różnych grup odbiorców oraz omówienie założeń projektu.
Przeprowadzane konsultacje pozwalają też określić, jakie wyzwania mogą pojawić się w trakcie realizacji projektu, jakie kryteria oceny ofert przyjąć oraz jak zaplanować zamówienie publiczne, aby środki były wydawane efektywnie z zachowaniem zasady konkurencyjności.
„Realizacja projektów w ramach Krajowego Planu Odbudowy to ważny krok naprzód w rozwoju e-zdrowia w Polsce. Obecnie Polska zajmuje wysokie, piąte miejsce w rankingu cyfryzacji, ale mierzymy wyżej. Nie zależy nam jednak na medalach. Chcemy natomiast, żeby realnie poprawiła się jakość usług dla pacjentów, personelu medycznego i podmiotów leczniczych. Stworzenie Platformy Usług Inteligentnych to bardzo ambitne zadanie, i wiążemy z nim ogromne nadzieje” – skomentował Wojciech Demediuk – dyrektor Departamentu e-Zdrowia w Ministerstwie Zdrowia.
Rosnąca rola AI w medycynie
Platforma Usług Inteligentnych będzie pełniła rolę środowiska cyfrowego dla rozwiązań AI oferowanych przez różnych dostawców. Wśród nich będą polskie firmy i startupy. Jak już wspomniano, pierwszymi narzędziami AI na PUI będą algorytmy do diagnostyki obrazowej.
PUI musi zostać wdrożona do 30 czerwca 2026 roku, bo taki jest termin na rozliczenie dofinansowania z KPO.
Warto podkreślić, że coraz więcej krajowych placówek już teraz używa narzędzi wykorzystujących sztuczną inteligencję. W VIII edycji „Badania stopnia informatyzacji podmiotów leczniczych”, przeprowadzonego przez Centrum e-Zdrowia, 13,2% przebadanych szpitali potwierdziło, że wykorzystuje AI w pracy. Rok wcześniej odsetek ten wynosił 6,5%.