InfrastrukturaRynek

Chillispaces.com i 3S wzmacniają infrastrukturę IT dla flex office

Jak wynika z badań CBRE, dobra infrastruktura techniczna to kluczowy element przyciągający firmy IT do tzw. biur elastycznych. Branża IT wynajmuje już połowę tego typu przestrzeni w Polsce. W obliczu tych oczekiwań Chillispaces.com, jedna z sieci biur flex oraz Grupa 3S – dostawca usług IT, poinformowały o rozszerzeniu współpracy.

Chillispaces.com i 3S wzmacniają infrastrukturę IT dla flex office

I tak, Grupa 3S zapewni kompleksowe wsparcie techniczne w nowych planowanych lokalizacjach Chillispaces.com, m.in. w Łodzi i Rzeszowie. Wspomniana współpraca obejmie m.in. dostęp do szybkiej i redundantnej sieci dla najemców, a także cykliczne testy bezpieczeństwa przed atakami hakerskimi.

Redundantna i bezpieczna sieć

Okazuje się, że wysokiej klasy infrastruktura sieciowa wciąż nie jest na rynku biurowym standardem. Tymczasem w ostatnich miesiącach ewolucja potrzeb firm technologicznych postępuje coraz szybciej. „W ramach współpracy z 3S od 2019 roku stale rozwijamy nasze biura pod kątem nowoczesnej sieci LAN, szytej na miarę specjalistycznych oczekiwań klientów. Dzięki temu możemy sprawnie i zwinnie dostosowywać łącza do ich potrzeb. W biurach w Polsce wciąż zbyt rzadko zabezpiecza się sieć przed nieprzewidzianymi awariami czy atakami hakerskimi – przez co np. zagrożona jest ciągłość realizacji projektów” – komentuje Piotr Augustyn, współwłaściciel Chillispaces.com.

Standardem dla każdej inwestycji Chillispaces.com jest stworzenie w pełni redundantnej architektury IT, a dostęp do sieci – przez redundantne łącza. Zapewniają one działanie sieci nawet w wypadku awarii sieci światłowodowej. Przekłada się to również na dostępność usługi dostępu do dedykowanych sieci. I tak, najemca przestrzeni w biurze może zarezerwować dla siebie określone pasmo, w pełni odseparowane i bezpieczne od infrastruktury innych klientów. Najemcy unikają także podpisywania długich kontraktów z dostawcą usług sieciowych – są one bowiem gwarantowane w ramach umowy najmu, podkreślają przedstawiciele Chillispaces.com.

Jak zauważa Michał Nawara, starszy kierownik ds. kluczowych klientów w Grupie 3S, jakość sieci jest szczególnie istotna w kontekście zmian wprowadzanych na rynku przez pandemię. Już wiosną, podczas tzw. lockdownu, stabilne łącza stały się bardzo istotnym elementem dyskusji na rynku, kiedy zwracano często uwagę na przeciążenia sieci związane z choćby większą grupą osób pracujących z domu.

„Zapotrzebowanie na pewną, szybką i bezpieczną sieć nie jest oczywiście zjawiskiem nowym dla branży IT i innych, w których ciągłość procesów nie jest atutem, ale koniecznością. Jednak jej awarie czy spowolnienie wciąż są na rynku biurowym często spotykanymi problemami. Dlatego w lokalizacjach Chillispaces.com odpowiadamy m.in. za gwarancję redundacji w obszarze fizycznych tras do budynku, łącza światłowodowego i klas adresowych IP. Gwarantujemy także utrzymanie prędkości przesyłu danych na poziomie 1000 Mbps. Nasza infrastruktura jest  przygotowana i skalowalna nawet do 10G. Dwa razy w roku przeprowadzamy także testy wrażliwości sieci, by zminimalizować potencjalne ataki hakerskie” – zapewnia Michał Nawara.

Sektor IT coraz częściej wybiera flex office

Elastyczne biura pozwalają szybko reagować na zmniejszanie się lub zwiększanie zapotrzebowania firmy na taką powierzchnię. W stosunku np. do typowych biur coworkingowych, flex office oferują najemcom także większe spektrum możliwości, np. szybkiej aranżacji przestrzeni pod potrzeby konkretnej firmy, większe bezpieczeństwo i izolację poszczególnych użytkowników biur, wskazują specjaliści.

Według danych CBRE, jeszcze przed pandemią branża IT miała znaczny udział w wynajmie biur elastycznych. Tylko w ciągu roku wzrósł on u 63% operatorów flex office, a firmy z sektora nowych technologii stały się klientami zajmującymi nawet połowę wszystkich powierzchni biur elastycznych w kraju. Aż 4 na 10 badanych firm IT uważa, że najważniejszych aspektem biur elastycznych jest dla nich właśnie zaawansowana i gotowa „na już” infrastruktura IT. Do innych zalet dla najemców z branży IT badanych przez CBRE należą, dobra lokalizacja i wysoki standard (18%) oraz duża elastyczność najmu (11%). Ponadto, jak wynika z raportu firmy JLL, rynek biur elastycznych do 2030 roku objąć ma nawet 30% całej przestrzeni biurowej na świecie.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *