AplikacjeBranża ITRynek

Cisco Webex bije rekordy popularności

Z należącego do Cisco Systems popularnego systemu wideokonferencyjnego Webex skorzystało w marcu 324 mln użytkowników, co jest najlepszym wynikiem w historii – poinformowała firma. Największy wzrost popularności odnotowano w Europie, gdzie liczba użytkowników była w marcu czterokrotnie większa niż miesiąc wcześniej.

Cisco Webex bije rekordy popularności

Z informacji przedstawionych właśnie przez Cisco Systems wynika, że z systemu Webex skorzystało w marcu ok. 324 mln użytkowników – co oznacza zwiększenie się ich liczby w porównaniu z poprzednim miesiącem: 2-krotnie w USA, 3,5-krotnie w Azji i nawet 4-krotnie w Europie. Przedstawiciele firmy wyjaśniają, że zdecydowaną większość z tej ogromnej grupy użytkowników stanowili pracownicy firm, uczniowie i nauczyciele, a także użytkownicy z sektora medycznego (lekarze i pacjenci, którzy wykorzystywali Webex m.in. do zdalnych konsultacji). Owe 324 mln użytkowników w sumie wzięło w marcu udział w ok. 74 mln internetowych wideokonferencji. Co istotne, wraz z przedłużaniem się epidemii i obostrzeń dotyczących przemieszczania się, liczba telekonferencji wciąż rośnie – Cisco informuje, że w ciągu każdego z dwóch ostatnich tygodni odbyło się ich ok. 22 mln.

Platforma Cisco Webex nie jest jedynym rozwiązaniem tego typu, które w ostatnim czasie bije rekordy popularności – równie gwałtowny przyrost liczby użytkowników odnotowały m.in. aplikacje Zoom czy Teams Microsoftu. Ma to oczywiście związek z trwającą epidemią koronawirusa i masową migracją firm do modelu pracy zdalnej, w którym znaczna część kontaktów ze współpracownikami i kontrahentami odbywa się poprzez wideokonferencje. Za ów wzrost popularności odpowiedzialne są również szkoły, w których wiele lekcji prowadzonych jest obecnie nie tylko za pośrednictwem dedykowanych internetowych platform edukacyjnych (jak np. Google Classroom), ale także z wykorzystaniem powszechnie (i nieodpłatnie) dostępnych narzędzi tworzonych raczej z myślą o świecie biznesu. Tak jest np. w Polsce – Ministerstwo Edukacji Narodowej nie rekomenduje nauczycielom jakiegoś konkretnego rozwiązania czy aplikacji, więc nauczyciele wybierają je na własną rękę, często sięgając właśnie po Webex, Zoom czy MS Teams.

Dodajmy, że również Zoom oraz Microsoft pochwaliły się ostatnio swoimi wynikami. Zoom odnotował 20-krotny wzrost użytkowników w porównaniu z poprzednim rekordem (do 200 mln dziennie), zaś Microsoft informował, że z MS Teams korzysta rekordowo 44 mln użytkowników. Warto jednak odnotować, że każda z tych firm nieco inaczej zlicza swoich użytkowników, więc wartości tych nie można bezpośrednio porównywać. W przypadku Zoom owa eksplozja popularności przełożyła się na szybki wzrost ceny akcji – są one obecnie wyceniane 5-krotnie wyżej niż w momencie debiutu giełdowego (który nastąpił w kwietniu 2019).

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *