Rynek

Comarch z zezwoleniem na użycie dedykowanego pasma 5G, planuje uruchomienie własnej sieci

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej udzielił firmie Comarch pozwolenia na wykorzystanie dedykowanego zakresu częstotliwości radiowych 4-4.1 GHz przez prywatną sieć 5G na okres jednego roku. Uzyskanie tej licencji pozwala firmie zbudować szybką i wydajną sieć w 5G LAB z wykorzystaniem technologii muMIMO. Projekt będzie realizowany w ramach badań oraz testów produktów.

Comarch z zezwoleniem na użycie dedykowanego pasma 5G, planuje uruchomienie własnej sieci

Przedstawiciele krakowskiej spółki podkreślają, że Comarch jest jedną z pierwszych firm w Polsce, które otrzymały zezwolenie na wykorzystanie dedykowanego pasma częstotliwości radiowych na potrzeby prywatnych sieci 5G. Wedle zapowiedzi, Comarch zbuduje własną infrastrukturę 5G, która zostanie wykorzystana na potrzeby rozwoju i testowania nowych rozwiązań. Będzie ona zintegrowana z centralną infrastrukturą IT w krakowskim kampusie Comarch.

Uruchomiona infrastruktura ma być ponadto wykorzystana do symulowania różnych warunków działania infrastruktury 5G. Plany zakładają też m.in. przetestowanie rozwiązań służących do automatycznego zarządzania oraz optymalizacji sieci wspomaganych przez sztuczną inteligencję (MIRA) pod kątem przydzielania zasobów w sieciach 5G.

“Uzyskanie zezwolenia na wykorzystanie wyższych częstotliwości fal radiowych otworzyło przed nami wiele nowych możliwości” – mówi Michał Mędrala, dyrektor działu zarządzania produktem oraz konsultingu OSS w Comarch. “Początkowo wyższe częstotliwości wykorzystywać będziemy do przeprowadzenia szeroko zakrojonych testów naszych rozwiązań przeznaczonych do zarządzania i monitorowania sieci z wykorzystaniem 5G LAB. Kolejnym ważnym krokiem będzie zapewnienie możliwości prezentacji naszych rozwiązań i usług na żądanie w pełni funkcjonalnej sieci 5G zlokalizowanej na kampusie Comarch w Krakowie” – zapowiada.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *