Branża ITRynek

Crayon, nowy gracz na rynku IT w Polsce i regionie CEE

Na jesieni 2019 roku na polski rynek wszedł nowy gracz Crayon Poland – spółka córka norweskiego giganta. Crayon Group Holding ASA jest wiodącą firmą doradczą w zakresie usług transformacji cyfrowej. Crayon aktualnie otwiera oddziały równolegle w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej (CEE).

Crayon, nowy gracz na rynku IT w Polsce i regionie CEE
Torgrim Takle, CEO Crayon

Crayon, z siedzibą w Oslo w Norwegii, zatrudnia ponad 1500 pracowników w 45 biurach na świecie. Jest też spółką notowaną na Oslo Stock Exchange. Cztery lata temu Crayon rozpoczął transformację z firmy działającej wyłącznie w Skandynawii do organizacji międzynarodowej. W roku 2015 tylko 25% zysku brutto pochodziło z rynków międzynarodowych, podczas gdy w ciągu ostatnich 12 miesięcy było to już 41%. W tym roku Crayon otworzył równocześnie nowe biura w Afryce, Europie Środkowo-Wschodniej i Australii. „Sukces na nowych rynkach osiągamy, ponieważ wiemy, jak rozwijać się w lokalnych gospodarkach” – przekonuje Torgrim Takle, CEO Crayon.

Ekspansja międzynarodowa poprawia wyniki Crayon

W ostatnim, III kwartale 2019 roku wyniki finansowe Crayon były powyżej oczekiwań. Przychody wzrosły do 314 mln USD, co oznacza wzrost o 66% w porównaniu z tym samym okresem 2018 roku, a zysk brutto wyniósł 42 mln USD (wzrost o 27%). „Nasze wyjątkowe wyniki na rynkach międzynarodowych przyczyniły się do silnego wzrostu zysków brutto oraz poprawienia wyniku EBITA, jaki odnotowaliśmy w tym kwartale. Jest to tym bardziej imponujące, że w tym roku zatrudniliśmy trzy razy więcej osób na rynkach międzynarodowych niż w krajach nordyckich” – mówi Torgrim Takle.

Crayon ma najwyższe statusy partnerskie z takimi dostawcami, jak Microsoft, IBM, Amazon Web Services, Oracle, Google i Facebook. Jako jeden z nielicznych partnerów Microsoft na świecie posiada tytuł Azure Expert (Managed Services Provider (MSP). „Dzięki unikalnej wiedzy i najlepszej kadrze, Crayon pomaga zoptymalizować zwrot z inwestycji w zaawansowane technologie IT swoich klientów. Mamy ponad 17 lat doświadczenia w zakresie usług optymalizacji oprogramowania i usług cloud computing we wszelkich aspektach tego typu projektów. Pomagamy też klientom na każdym etapie ich cyfrowej transformacji” – przekonują przedstawiciele firmy.

Rozwój w kierunku rozwiązań sztucznej inteligencji

W najbliższym czasie Crayon chce zdobyć pozycję światowego lidera w Artificial Intelligence (AI) i Machine Learning (ML), uważając je za strategiczne obszary inwestycyjne. Ogólnie zrealizował ponad 50 projektów związanych z rozwiązaniami AI I ML. W tym roku Crayon zdobył tytuł najlepszego, globalnego Partnera Microsoft w zakresie AI i ML. Posiada też pięć AI Centers of Excellence (w Dallas, Oslo, Wiedniu, Dubaju i Singapurze). Firma ma również ponad 5-letnie doświadczenie w zakresie dostarczania projektów AI i ML u klientów.

Na rynku polskim z pewnością także będziemy koncentrować się na rozwiązaniach z zakresu Artificial Intelligence i Machine Learning. Obecnie chcemy ocenić potencjał rynku w kontekście AI i ML i korzystając z bogatego doświadczenia kolegów z innych części świata. Z pewnością będziemy wspierać polskich przedsiębiorców we wdrożeniu i adaptacji nowych technologii” – przekonują przedstawiciele Crayon. „Firma ma własną metodologię pracy z klientem w kontekście wdrożenia zaawansowanych technologii. Pierwszym krokiem jest zawsze audyt gotowości organizacji. Kolejne etapy to wdrożenie, w tym – bardzo ważny – proces zarządzania zmianą – Change Management” – dodają przedstawiciele Crayon.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *