Rynek

CYBERSEC Global 2020: Jak zagwarantować cyfrowe bezpieczeństwo Europy?

Jedną z głównych prelegentek podczas Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa – CYBERSEC Global 2020, które odbędzie się online w dniach 28-30 września, będzie Kersti Kaljulaid, prezydent Estonii. Polityk znana z konsekwentnych działań na rzecz rozwoju cyberbezpieczeństwa wystąpi pierwszego dnia konferencji, wraz z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej Margrethe Vestager oraz zastępcą sekretarza generalnego NATO Mirceą Geoană. Europejscy przywódcy będą debatować m.in. o tym jak zagwarantować cyfrowe bezpieczeństwo Europy?

CYBERSEC Global 2020: Jak zagwarantować cyfrowe bezpieczeństwo Europy?

Pandemia COVID-19 zmusiła niemal cały świat do przeniesienia dużej części aktywności biznesowej i administracyjnej do Internetu. Z dnia na dzień testowane było przygotowanie każdego z krajów, instytucji i organizacji do przymusowej oraz przyspieszonej transformacji cyfrowej. Estonia, która od czasu spektakularnego cyberataku z 2007 roku konsekwentnie cyfryzuje procesy zarządzania państwem i buduje system cyberbezpieczeństwa, nie miała żadnego kłopotu, aby zdać ten egzamin pozytywnie. Prezydent Kaljulaid wielokrotnie tłumaczyła, jakie działania i podejście do cyfryzacji stanowią tajemnicę sukcesu „E-stonii”. Kraju, w którym dostęp do internetu jest konstytucyjnym prawem każdego obywatela, gdzie wszelkie ważne usługi publiczne oraz administracyjne są dostępne na elektronicznych platformach, a bezpieczeństwo systemu gwarantuje kopia zapasowa w chmurze obliczeniowej.

Aby udało się krajom europejskim pójść w ślady cyfrowego lidera, konieczna jest wymiana wiedzy i doświadczeń między członkami UE, przekonują organizatorzy forum CYBERSEC. „Przed rokiem kiedy prezydent Kersti Kaljulaid odbierała przyznaną jej nagrodę European CYBERSEC Award za zasługi dla rozwoju cyberbezpieczeństwa, powiedziała, że „państwa nie są w stanie zagwarantować bezpieczeństwa systemów internetowych w pojedynkę. Aby móc myśleć o zastosowaniu prawa analogowego do cyberprzestrzeni, trzeba wypracować wspólne porozumienie na arenie międzynarodowej”. Podzielamy to przekonanie i dlatego tegorocznym hasłem przewodnim konferencji jest „Together Against Adversarial Internet”. Chcemy zaakcentować, że tylko wspólne działania krajów o podobnych poglądach przełożą się na bezpieczeństwo nowego cyfrowego świata, w którym funkcjonujemy od początku pandemii” – tłumaczy Izabela Albrycht, przewodnicząca CYBERSEC Forum.

Na działania cyfrowego lidera z Estonii patrzy także Unia Europejska, która od czasu wybuchu pandemii podejmuje szereg inicjatyw stawiających bezpieczną transformację cyfrową wśród priorytetów. W tym kontekście kluczowa jest inicjatywa instytucji unijnych w zakresie przygotowywania nowych regulacji dla postępujących procesów cyfryzacji, które mogą posłużyć jako wzór dla reszty świata. Tak jest choćby z Toolbox 5G, czyli zatwierdzonym przez Komisję Europejską zestawem środków ograniczających ryzyka w obszarze cyberbezpieczeństwa sieci piątej generacji, czy też rozpoczęty proces rewizji dyrektywy NIS – pierwszego europejskiego prawa w zakresie cyberbezpieczeństwa. Jak informują organizatorzy forum, o postępach w tym obszarze, także w kontekście orędzia przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, która zapowiedziała przeznaczenie 20% z 750 mld euro funduszu odbudowy gospodarki po pandemii na inwestycje cyfrowe, opowie nadzorująca proces wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Margrethe Vestager.

Jak przekonują organizatorzy wydarzenia, zbliżający się CYBERSEC będzie miał fundamentalne znaczenie dla debaty publicznej o kierunkach rozwoju technologicznego nie tylko w wymiarze Unii Europejskiej, ale także NATO. Wiele technologii, oprócz cywilnego, ma także wojskowe zastosowanie, stąd od pewnego czasu NATO kładzie duży nacisk na kreowanie polityki wobec innowacyjnych rozwiązań, doradztwo w zakresie strategicznych aspektów technologii przełomowych i przewodzenie nowatorskim badaniom. To główne zadania powołanej przez sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga 12-osobowej Grupy Doradczej ds. nowych technologii, w której składzie znalazła się Izabela Albrycht. Osobą odpowiedzialną w NATO za ten proces jest Zastępca Sekretarza Generalnego NATO Mircea Geoană, który obok przewodniczącej CYBERSEC będzie jednym z głównych gości otwierających tegoroczną konferencję.

Więcej informacji na temat CYBERSEC Global 2020, szczegółowy program konferencji oraz formularz bezpłatnej rejestracji znajdują się na stronie internetowej https://cybersecforum.eu/

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *