ProgramowanieRynek

Czym po godzinach pracy zajmują się programiści?

Jak wynika z raportu „Devs off-duty. What they’re up after clocking off”, przygotowanego przez No Fluff Jobs, programiści w wolnych chwilach najczęściej oglądają filmy i seriale, przeglądają telefon, chodzą na siłownię, a wakacje spędzają w domu. Co ciekawe, blisko 40% ankietowanych chciałoby wyjeżdżać na workation (łączenie pracy z wakacjami), jednak nie mają takiej możliwości. Zarobione pieniądze inwestują w siebie – tak odpowiedziało 69% respondentów. 33% badanych nie posiada samochodu. 

Czym po godzinach pracy zajmują się programiści?

Programistów i programistki z pięciu krajów – Polski, Węgier, Czech, Słowacji i Ukrainy – zapytano o to, jakie jest ich hobby. Oglądanie filmów i seriali znalazło się na pierwszym miejscu (65%). Następnie 57% ankietowanych wskazało, że uprawia sport, 56% spędza czas z przyjaciółmi i rodziną, 54% wolne chwile poświęca na przeglądanie telefonu, 53% gra w gry na komputerze lub telefonie, a 39% czas poza pracą poświęca na samorozwój.

Okazuje się, że najchętniej wybieraną formą aktywności przez programistów jest siłownia, tak odpowiedziała połowa ankietowanych. Zaraz za klubami sportowymi znalazła się jazda na rowerze (45%), bieganie (35%) oraz pływanie (22%). Aż 41% badanych zadeklarowało przy tym, że w tygodniu poświęca od 3 do 4 godzin na uprawianie sportu, a 23 proc. że aktywnie spędza 5 do 6 godzin.

Specjaliści No Fluff Jobs zapytali również badanych z jakich aplikacji na telefonie korzystają najczęściej. Zwycięzcą okazał się YouTube (71%), za nim Facebook (47%) oraz Instagram (35%). Kolejne wybory programistów to: LinkedIn (34%), Reddit (20%), Twitter (14%) i TikTok (10%). Na samym końcu listy znalazł się Telegram (9%) oraz Snapchat (2%).

Przeczytaj również
Rosnąca inflacja może ograniczyć liczbę klientów korzystających z cyfrowych rozrywek

53% programistów wakacje spędza, relaksując się w domu, a 31% zwiedza lokalnie, czytamy w badaniu. Z aktywnego wypoczynku za granicą korzysta 41% ankietowanych. Jednocześnie 20% badanych jeździ na workation, a 38% powiedziało, że chciałoby, jednak niestety nie ma takiej możliwości. Natomiast 42% ankietowanych jasno określiło, że nie interesuje ich taka forma podróżowania.

Co trzeci programista gra na giełdzie

Z badania wynika również, że 69% respondentów zarobione pieniądze inwestuje w siebie, 56% oszczędza, a 39% lokuje środki w nieruchomościach. Co trzeci ankietowany gra na giełdzie, a 15% zajmuje się kryptowalutami. Co ciekawe, 15% ankietowanych odpowiedziało, że inwestuje w pomaganie innym, wspomagając organizacje charytatywne, czy lokalne inicjatywy.

Nawet 33% ankietowanych zadeklarowało, że nie posiada samochodu, a 62% powiedziało, że po mieście najchętniej porusza się na piechotę. Ponad połowa (52%) wybiera transport publiczny, 33% wsiada na rower, a 7% na hulajnogę. Taksówkami jeździ 9% badanych, a 53% samochodem.

Badanie przeprowadzono metodą CAWI na próbie 797 programistów i programistek ze wspomnianych pięciu krajów. Ankieta została przeprowadzona między 14 lipca a 31 sierpnia 2022 roku.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *