BranżaRynek

Data4 rozwija własną infrastrukturę data center w Europie

Data4 przeznaczy niemal miliard euro na budowę nowego kampusu data center pod Paryżem. Uruchomienie kolejnego centrum danych ma wzmocnić pozycję Data4 w regionie, a także przyczynić się do zwiększenia dostępności usług centrów danych. Nowy ośrodek ma wyróżniać się m.in. rozbudowanymi mechanizmami zarządzania energią.

Data4 rozwija własną infrastrukturę data center w Europie

Nowy kampus Data4 we Francji powstanie na terenie należącym dotąd do firmy Nokia – w Nozay (Essonne). Wedle zapowiedzi, firma Data4 do 2030 roku przeznaczy nawet miliard euro na rewitalizację 22 hektarów terenów przemysłowo-biurowych, które zostały odkupione od firmy Nokia. “Przejęcie jest kolejnym krokiem w spełnianiu naszych ambicji, aby szybko osiągnąć moc 1 GW i być wiodącym paneuropejskim graczem w sektorze centrów danych. W ten sposób wzmacniamy tez naszą pozycję na południu Paryża. Po przekształceniu dawnego zakładu przemysłowego Alcatela w Marcoussis w kampus centrum danych, przejęcie zakładu Nokii w Nozay także podkreśla nasze zaangażowanie w tym regionie oraz chęć współpracy i rozwoju lokalnego ekosystemu” — mówi Olivier Micheli, prezes firmy Data4.

Warto dodać, że w regionie Essonne Data4 posiada już dwa centra danych – ośrodki PAR1 i PAR2 są zlokalizowane w miejscowości Marcoussis. Uruchomienie centrum danych w Nozay ma zapewnić Data4 status kluczowego dostawcy usług data center w regionie. Łącznie w trzech podparyskich ośrodkach Data4 będzie dostępna moc zasilania sięgająca 375 MW.

Przedstawiciele Data4 podkreślają również, że uruchamiając kolejny ośrodek przetwarzania danych w regionie zamierzają wykorzystać m.in. efekty synergii w zakresie usług telekomunikacyjnych. “Nasze trzy kampusy będą zlokalizowane w odległości 5 km, co umożliwi naszym klientom bardzo łatwe rozszerzenie możliwości hostingowych i zwiększenie odporności dzięki redundancji ich architektury i sprzętu. Będą oni również korzystać z szerokiej łączności i niskich opóźnień dzięki obecności wielu operatorów telekomunikacyjnych. To wzmocnienie w regionie pobudzi również lokalną gospodarkę poprzez stworzenie około 500 dodatkowych bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy” — wyjaśnia Alexandre Delaval, dyrektor Data4 odpowiedzialny za rozwój na rynku francuskim.

Przeczytaj również
Jesteśmy dla naszych klientów przewodnikiem po świecie chmury

Niebawem nastąpić ma też uruchomienie pierwszego kampusu Data4 w Polsce. Centrum danych w podwarszawskich Jawczycach ma pozwolić m.in. na zwiększenie dostępności usług operatora na rynku polskim. Z lokalnego centrum danych będą też świadczone usługi dla klientów Data4 z całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej “Centra danych odgrywają fundamentalną rolę w naszym społeczeństwie i gospodarce, a w Polsce rośnie świadomość korzyści z profesjonalnych usług kolokacyjnych i chmurowych. Jesteśmy największym krajem i największą gospodarką w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, co naturalnie buduje nasz potencjał jako telekomunikacyjnego lidera regionu. To główne powody, dla których Grupa Data4 zdecydowała się na uruchomienie jednego z najnowocześniejszych kompleksów obliczeniowych w Jawczycach pod Warszawą” – podkreśla Adam Ponichtera, dyrektor polskiego oddziału Data4.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *