Branża ITRynek

Davos: Prezydent Duda i szefowie Microsoft o budowie Polskiej Doliny Cyfrowej

Polska, jako największy kraj w regionie Europy Środkowej i Wschodniej, ma szansę odegrać kluczową rolę w cyfrowym rozwoju regionu. To główny wniosek płynący ze spotkania, które odbyło się w trakcie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, podczas którego Prezydent RP Andrzej Duda rozmawiał m.in. z Ralphem Haupterem – Incoming President for Microsoft EMEA and current President for Microsoft Asia oraz Markiem Loughranem, dyrektorem generalnego polskiego oddziału Microsoft, o budowie Polskiej Doliny Cyfrowej i jej roli w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Davos: Prezydent Duda i szefowie Microsoft o budowie Polskiej Doliny Cyfrowej

Zdaniem uczestników spotkania, kluczową kwestią dla technologicznego sukcesu Polski oraz krajów Europy Środkowej i Wschodniej, jest konieczność wprowadzenia daleko idących zmian w ich gospodarkach. Niezbędne jest m.in. zupełnie nowe podejście do wdrażania cyfrowych technologii. Wynika to z faktu, iż – jak podkreślają eksperci – prawdziwa działalność innowacyjna jest w naszym regionie nadal mocno ograniczona. Stosunek nakładów na badania i rozwój do PKB w krajach Europy Środkowo-Wschodniej wynosi jedynie połowę średniej Unii Europejskiej.

Tylko 13% organizacji w regionie Europy Środkowo-Wschodniej deklaruje, że wdraża lub posiada gotową strategię cyfrowej transformacji – wynika z badania IDC przeprowadzonego na zlecenie Microsoft. Z drugiej strony, w Polsce dla 75% liderów biznesu cyfrowa transformacja jest obecnie jednym z kluczowych filarów strategii. I to właśnie Polska jako największy kraj w regionie Europy Środkowej i Wschodniej, ma szansę stanąć na czele cyfrowych zmian.

Kluczową kwestią dla technologicznego sukcesu Polski oraz krajów Europy Środkowej i Wschodniej, jest konieczność wprowadzenia daleko idących zmian w ich gospodarkach. Niezbędne jest m.in. zupełnie nowe podejście do wdrażania cyfrowych technologii. Wynika to z faktu, iż – jak podkreślają eksperci – prawdziwa działalność innowacyjna jest w naszym regionie nadal mocno ograniczona. Stosunek nakładów na badania i rozwój do PKB w krajach Europy Środkowo-Wschodniej wynosi jedynie połowę średniej Unii Europejskiej.

„Podczas okrągłego stołu w Davos poświęconego temu, jak Polska i Europa Środkowo-Wschodnia mogą stać się wiodącym centrum transformacji cyfrowej, zgodziliśmy się, że Polska ze swoimi talentami technologicznymi, dynamicznym ekosystemem i duchem przedsiębiorczości ma szansę odgrywać kluczową rolę w rozwoju regionu. Potrzebujemy partnerstwa i wspólnych działań, aby rozwijać Polską Dolinę Cyfrową w sercu Europy Środkowo-Wschodniej” – pokreślił Mark Loughran, dyrektor generalny polskiego oddziału Microsoft.

„Microsoft rozumie również znaczenie edukacji dla rozwoju gospodarki, dlatego intensywnie angażuje się w rozwój nauczycieli i uczniów. Do tej pory utworzono 175 szkół referencyjnych w chmurze, a 262 polskich nauczycieli należy do elitarnej grupy ekspertów Microsoft Innovative Educator Experts” – czytamy w komunikacie.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *