Rynek

Dlaczego Apple inwestuje w technologię znaną z Microsoft Kinect?

Koncern Apple stanie się właścicielem spółki rozwijającej technologie stały się podstawą dla czujnika ruchu Microsoft Kinect. Wartość transakcji to 345 mln USD.

Dlaczego Apple inwestuje w technologię znaną z Microsoft Kinect?
Microsoft Kinect
Źródło: Microsoft

Reuters donosi, że Apple ostatecznie kupił izraelską spółkę PrimeSense. Założona w 2005 roku firma stała się znana dzięki trwającej kilka lat współpracy z koncernem Microsoft. Izraelska spółka specjalizuje się w rozwoju technologii trójwymiarowego widzenia maszynowego oraz produkcji stosownych czujników optycznych i zintegrowanych układów sprzętowych. Z oficjalnych informacji wynika, że urządzenia wykorzystujące technologię PrimeSense 3D są w stanie w czasie rzeczywistym interpretować docierające do nich obrazy m.in. pod kątem identyfikacji osób, ruchów i gestów, a także klasyfikacji otoczenia. Swoją ofertę firma Primesense kieruje również do odbiorców z sektora urządzeń mobilnych oraz przemysłu. Według przedstawicieli spółki technologie widzenia maszynowego mogą być wykorzystane do istotnego zwiększenia ergonomii pracy w wielu sektorach gospodarki.

Dlaczego Apple inwestuje w technologię znaną z Microsoft Kinect?
Elementy układu widzenia maszynowego PrimeSense
Źródło: PrimeSense

W 2010 roku spółka PrimeSense została oficjalnym partnerem, realizowanego przez giganta z Redmond projektu Project Natal. Ostatecznie technologie PrimeSense zostały wykorzystane m.in. w pierwszej generacji urządzeń Microsoft Kinect. Pojawiały się nawet głosy mówiące, że Microsoft jest mocno zainteresowany zakupem izraelskiej firmy. Jednak podczas prac na kolejną generacją Kinecta Microsoft zdecydował się wykorzystać własne rozwiązania technologiczne, co oznaczało, że współpraca z PrimeSense ostatecznie dobiegła końca.

W sierpniu br. Apple opatentował technologię zakładającą wykorzystanie iPhone`a jako pilota zdalnego sterowania kinem domowym. Taki sposób sterowania ma zapewniać dużą interaktywność obsługi oraz integrować wiele urządzeń.

Technologie PrimeSense zostały wykorzystane również w licznych systemach multimedialnych, wyświetlaczach interaktywnych, systemach sklepowych, a także w rozwiązaniach z zakresu ochrony zdrowia i robotyki.

W jaki sposób Apple zamierza wykorzystać technologie PrimeSense? Choć przedstawiciele PrimeSense nie komentują doniesień o transakcji z firmą Apple, to wieść o rzekomym podpisaniu wartej 345 mln USD umowy wywołała falę spekulacji dotyczących ewentualnego zamiaru wprowadzenia do oferty nowych systemów komputerowo-multimedialnych. Jest to tym bardziej prawdopodobne, że w sierpniu br. Apple opatentował technologię zakładającą wykorzystanie iPhone`a jako pilota zdalnego sterowania kinem domowym. Taki sposób sterowania ma zapewniać dużą interaktywność obsługi oraz integrować wiele urządzeń – nie tylko multimedialnych. Opatentowana technologia zawierać ma również wiele mechanizmów pozwalających w sposób automatyczny dopasować ustawienia systemu multimedialnego do aktualnie prezentowanej treści, czy wręcz do konkretnego filmu. Z oficjalnej dokumentacji wynika też, że nowa technologia Apple będzie mogła zostać zintegrowana z systemem sterowania oświetleniem, czy zewnętrznymi urządzeniami audio. Niewykluczone, że integracja obejmie również systemy zarządzania inteligentnymi budynkami. Być może Apple zdecyduje się również wykorzystać technologie PrimeSense jako uzupełnienie dla obecnie wykorzystywanych interfejsów obsługi urządzeń takich jak iPhone, czy iPad.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *