Rynek

Do 2030 roku Grupa Euvic chce mieć 4 mld zł przychodów

Wzrost nastąpić ma organicznie, przez ekspansję zagraniczną i dalszą konsolidację rynku IT – to główne założenia nowej strategii ‘Euvic 2030’, która zakłada 4-krotne zwiększenie przychodów w perspektywie nie dłuższej niż 8 lat. Spółka przeprowadza wcześniej zapowiadaną konsolidację usług IT wokół notowanej na NewConnect spółki eo Networks. Trwają także przygotowania do debiutu giełdowego, który miałby się odbyć w pierwszej połowie 2024 roku.

Do 2030 roku Grupa Euvic chce mieć 4 mld zł przychodów

Grupa Euvic rozwija się w segmentach Software Development, Body/Team Leasing, Infrastruktura IT, Commerce Transformation, Innowacje i Performance. Jej główną przewagą rynkową jest działanie w modelu 360°, gwarantującym klientom dostęp do kompetencji i usług w każdym obszarze IT, wspierającym cyfrową transformację biznesu. Od 2020 r. Euvic realizuje założenia strategii Integrator 2.0, konsekwentnie rozszerzając zakres i kompleksowość świadczonych usług.

W 2021 r. sumaryczne przychody Grupy Euvic wyniosły 1,06 mld zł. Prognoza na ten rok zakłada blisko 20 proc. wzrost, do 1,27 mln zł. W I połowie br. Grupa wypracowała sumaryczny przychód w wysokości 591 tys. zł. Za 84% wyniku odpowiada 12 największych spółek Grupy. Zgodnie z założeniami nowej strategii rozwoju, przychód Grupy ma wynieść 4 mld zł. w roku 2030.

Pierwszy, dodatkowy miliard zapewnić ma organiczny wzrost Grupy Euvic. Kolejny 1 mld zł to efekt akwizycji. Prezes Euvic uważa, że kolejne 8-10 nowych spółek w Grupie dokładać będzie po ok. 100 mln zł rocznie. „Najtrudniejszy jest ostatni miliard, który pochodzić ma z zagranicy. Chcemy, aby za 8 lat było to ok. 200-250 mln euro. Chcemy dokonać tego sami, organicznie. Wymaga to jednak tzw. wywrócenia stolika. Praca i zarządzanie firmą musi odbywać się po angielsku. Chcemy docelowo otworzyć 10 biur. Budujemy je na bazie doświadczeń ze Szwecji, gdzie lokalny zespół osiąga bardzo dobre wzrosty. W tym roku będzie to ok. 12 mln euro, a w przyszłym już 18 mln euro. Dlatego też szef szwedzkiego oddziału znalazł się w zarządzie Euvic” – wyjaśnia Wojciech Wolny.

Grupa Euvic skupia więc dziś działania na zwiększeniu potencjału handlowego na rynkach zagranicznych i stworzeniu sieci centrów usługowo-kompetencyjnych w kilku rejonach świata. Planowany jest rozwój ośrodków biznesowych w USA, UK, DACH (Niemcy, Austria i Szwajcaria), a także w Ukrainie i Izraelu.

W ramach tych działań powstały dwa nowe, międzynarodowe oddziały: w Finlandii (Euvic Suomi) oraz w Dubaju (Euvic UAE). Jako wsparcie w rozwoju działalności międzynarodowej do zarządu Euvic dołączył Ola Hesselroth, obejmując stanowisko wiceprezesa. W portfolio klientów Euvic UAE znajduje się m.in. czołowy operator telekomunikacyjny w tym kraju. Oddział ten pozwoli też Grupie Euvic wejść na rynki Afryki.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Euvic stawia na dynamiczny wzrost przez akwizycje. Do końca 2022 roku planuje sfinalizować 8-10 transakcji (do tej pory osiem). W wyniku jednej z nich do Grupy dołączył ukraiński Exoft, który działa jako Delivery Center dla Grupy Euvic.

Exoft to, zatrudniający ponad 80 programistów, software house ze Lwowa. Posiada klientów w USA, Skandynawii oraz Nowej Zelandii. Doświadczenie Exoft obejmuje w znacznej części zlecenia zagraniczne z wielu branż, głównie logistycznej i medycznej. Jest to spójne z kierunkiem rozwoju biznesowego Euvic.

„Naszą ambicją jest, aby utrzymać liczby przeprowadzanych akwizycji na poziomie ok. 10 rocznie. Jest szansa, że do końca tego roku uda się nam się zrealizować ten cel. Wciąż trwają rozmowy dotyczące kolejnych transakcji z 14 spółkami. Zamierzamy skupić się na Polsce, ale jesteśmy też aktywni w Ukrainie. Decyzja o takim kierunku wynika z tempa rozwoju i poziomu branży IT, który w tym rejonie jest równie wysoki, co w Polsce. Natomiast w związku z napaścią Rosji wyceny spółek znacznie spadły. Już teraz zatrudniamy ok. 5000 osób, wśród których dużą cześć stanowią programiści. Daje nam to ogromną przewagę na rynku” – mówi Wojciech Wolny, prezes i założyciel Euvic.

„Czujemy, że rynek się odwrócił. Otwartych pozycji – w związku z nowymi projektami – w Grupie Euvic było w styczniu br. ok. 400. Teraz jest ich tylko 100. Rozmowy o podwyżkach też wróciły do ‘normalności’. Mają raczej charakter inflacyjny. Jednocześnie po raz pierwszy od dekady podwyższyliśmy stawki u klientów ze względu na podwyżki wynagrodzeń. Bez zmiany stawek nie da się utrzymać zespołu i jakości oferowanych usług. Obecnie więcej inwestujemy w profesjonalny dział sprzedaży, bo o sprzedaż może być w przyszłym roku trudniej” – opowiada Wojciech Wolny.

Grupa Euvic chciałaby też wejść na rynek ERP. Tym razem jednak rozwijając kompetencje w obszarze rozwiązań globalnego dostawcy systemów tej klasy, być może w oparciu o Euvic IT.

W kwietniu 2021 r. do Grupy Euvic dołączyła spółka eo Networks, wokół której obecnie konsolidowane są usługi i kompetencje z obszaru infrastruktury IT. W tym roku do jej struktur włączony został zespół serwisowy Euvic IT. Zgodnie z zapowiedzią, spółka rozwija dział wytwarzania programowania, a programiści eo Networks działają jako jeden z Managed Teamów przy realizacji nowych projektów, m.in. dla branży retail.

„Od momentu dołączenia eo Networks do Grupy Euvic nabraliśmy pewności siebie i działamy znacznie odważniej. Po ubiegłorocznym zaangażowaniu kapitałowym w Tekker, który jest swego rodzaju Uberem na rynku usług serwisowych, podjęliśmy rozmowy i negocjacje z kolejnymi startupami. Podpisaliśmy także list intencyjny z Hand2Band i jesteśmy na etapie finalizacji umowy inwestycyjnej” – mówi Błażej Piech, prezes zarządu eo Networks. Hand2Band to start-up, który szuka mikro firm programistycznych, łączy te zespoły, a potem sprzedaje ich usługi do większych projektów.

„To krok, który pozwoli nam na podwojenie naszego zespołu programistycznego i rozwój usług związanych m.in. z budową i utrzymaniem systemów transakcyjnych oraz innych rozwiązań wspierających e-commerce. Liczymy na to, że w najbliższych dniach poinformujemy o kolejnej inwestycji, tym razem z obszaru IT” – dodaje. Spółka minionych miesiącach przeszła także rebranding i zmieniła siedzibę.

W związku z planami debiutu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, Euvic zakończył zmianę tożsamości prawnej na spółkę akcyjną. Obecnie jest 4 głównych i 15 mniejszych akcjonariuszy Euvic. Debiut planowany jest na I połowę roku 2024.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *