PracaProgramowanieRynek

Doświadczeni specjaliści Business Intelligence pilnie poszukiwani

W ciągu ostatnich dwóch lat liczba ogłoszeń o pracy dla osób posiadających wiedzę i doświadczenie w dziedzinach Business Intelligence, Machine Learning i Artificial Intelligence wzrosła o 243% – wynika z danych portalu No Fluff Jobs. Okazuje się, że w tych obszarach przede wszystkim liczy się doświadczenie – ponad 70% ofert w sektorze BI na tym portalu skierowanych jest do seniorów. Z kolei praca dla juniorów w tym obszarze prawie nie występuje (1% wszystkich ofert). Również zarobki – niezależnie od rodzaju umowy – należą tu do jednych z najwyższych w IT.

Doświadczeni specjaliści Business Intelligence pilnie poszukiwani

Przekształcanie danych w informacje biznesowe, analiza oraz zarządzanie nimi to obecnie jedna z najbardziej pożądanych specjalizacji w branży IT, choć oferty dla osób posiadających taką wiedzę nadal stanowią ok. 5% wszystkich ofert dla branży IT publikowanych w portalu No Fluff Jobs. Jak zaznaczają specjaliści, 49% ogłoszeń z obszaru BI dotyczy umów B2B. Jednak zwiększone zapotrzebowanie na ekspertów z tej dziedziny wymaga od pracodawców elastyczności – może dlatego co 4. oferta (23%) daje im możliwość wyboru pomiędzy kontraktem a etatem. Jedynie 3% pracodawców oferuje umowę o dzieło lub zlecenie.

Z analizy No Fluff Jobs wynika, że zarobki specjalistów BI należą do najwyższych w branży IT, obok pracy w obszarze security. Jeśli chodzi o specjalistów Big Data (specjalistów od przetwarzania danych o dużym wolumenie), to mogą oni liczyć na wynagrodzenie mieszczące się w przedziale od 16 000 do nawet 21 500 zł na umowie B2B. Jeśli wybiorą etat, wysokość pensji jest nieco niższa i sięga od 11 000 zł do 16 000 zł. Z kolei specjaliści z dziedziny AI mogą liczyć na zarobki odpowiednio – na umowach w B2B w przedziale 14 500-18 200 zł, a na etacie 12 000 do 16 500 zł. Warto też dodać, że największe zapotrzebowanie na informatyków specjalizujących się w obszarze BI występuje, według przedstawicieli No Fluff Jobs, w Warszawie – aż 46% ofert pochodzi właśnie z tego regionu. Na kolejnych miejscach są Kraków (21%) i Wrocław (14%).

„Oferty całkowicie zdalne (“fully remote”) w No Fluff Jobs stanowią już 17% wszystkich z dziedzin Business Intelligence. Pracodawcy do momentu wybuchu pandemii sukcesywnie otwierali się na tryb pracy zdalnej i dziś już ponad 40% spośród 3 500 ofert pracy dla specjalistów IT zawiera opcję pracy całkowicie zdalnej. Pod koniec roku 2019 ogłoszenia pracy zdalnej stanowiły jedynie 10% wszystkich ogłoszeń publikowanych w portalu” – dodaje Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs.

Doświadczeni specjaliści Business Intelligence pilnie poszukiwani

Wymagane języki programowania

Praca w obszarze BI w IT wymaga znajomości konkretnych języków programowania – na zaawansowanym poziomie należy znać języki Python, Java oraz SQL. Coraz częściej też w ofertach pracy z tej dziedziny pojawiają się wymagania (“must have”) dla Scali i R. Ponadto w cenie są specjaliści, którzy znają narzędzia Apache – w szczególności rozwiązanie Hadoop oraz tajniki przetwarzania rozproszonego – a także pracownicy, którzy sprawnie korzystają z narzędzia Ansible wykorzystywanego m.in. do automatyzacji procesów administracyjnych – czytamy w analizie No Fluff Jobs.

Doświadczeni specjaliści Business Intelligence pilnie poszukiwani

Jeśli chodzi o podział stanowisk w obszarze BI to 36,8% ofert na specjalistów Big Data/AI dotyczy Big Data Engineer, niewiele mniej – Data Engineer. Oferty z zakresu Data Science czy Machine Learning stanowią odpowiednio 15,1 oraz 10,5% wszystkich ogłoszeń. Ciekawe dane płyną też z analizy popytu, czyli liczby aplikacji na jedną ofertę. Dla przykładu liczba aplikujących na jedno stanowisko w dziedzinie Data Science wynosi nawet 43 osoby na jedno ogłoszenie – podsumowują specjaliści No Fluff Jobs.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *