Rynek

Druga część Trend Micro Cyber Academy dostępna już w polskiej wersji

To darmowy program edukacyjny o cyberbezpieczeństwie dla dzieci – uczący je bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z internetu – który firma Trend Micro przygotowała w ramach globalnej inicjatywny Internet Safety for Kids & Families.

Druga część Trend Micro Cyber Academy dostępna już w polskiej wersji

Cyber Academy to cykl bezpłatnych szkoleń w formie krótkich filmów animowanych, skierowany do dzieci w wieku 7-10 lat. Program został zaprojektowany z myślą o edukacji dzieci pod okiem rodziców i nauczycieli, dlatego każdy odcinek cyklu zawiera dedykowane materiały dydaktyczne dla dorosłych, w tym przewodnik konwersacyjny. Cyber Academy to także internetowe quizy utrwalające wiedzę po każdym odcinku oraz dedykowane materiały, które po wydrukowaniu mogą zostać wykorzystane np. jako zadanie domowe.

Dotychczas na stronie Cyber Academy dostępnych było 5 lekcji w języku polskim, a od dziś rodzice i nauczyciele mogą już korzystać z pozostałych odcinków. Dodatkowo, program dostępny jest w 11 różnych językach, w najbliższym czasie pojawi się również w ukraińskiej wersji językowej.

“Wiemy o tym jak trudno przekazywać dzieciom wiedzę dotyczącą cyberbezpieczeństwa, szczególnie, gdy mowa o takich tematach jak np. uwierzytelnianie dwuskładnikowe czy ustawienia bezpieczeństwa w aplikacjach. Dlatego chcemy zaangażować w program jak najwięcej szkół, w których nauczyciele poprowadzą poszczególne lekcje z dziećmi. Do przeprowadzenia lekcji nie potrzeba specjalistycznej wiedzy ani dedykowanych kursów” – mówi Anna Falkowska, wolontariuszka Internet Safety for Kids and Families w Polsce.

Program można realizować w dowolnym momencie, zarówno w sali lekcyjnej, jak i w domowym zaciszu. Dotychczas ponad 50 szkół otrzymało od Trend Micro drukowane materiały – dzienniczki postępów z naklejkami, aby dodatkowo zmotywować uczniów. Lektorem każdego odcinka jest Jarosław Boberek, znany dzieciom jako głos samego Króla Juliana i innych bohaterów kreskówek.

Również nauczyciele podkreślają, jak istotne okazało się omówienie zagadnień poruszanych w Cyber Academy z uczniami: “Wiedza, jaką program przekazuje wszystkim odbiorcom, w dzisiejszej dobie wszechogarniającej nas techniki, powinna stać się wiedzą elementarną” – mówi Katarzyna Mieczyk, nauczycielka i koordynatorka programu w warszawskiej szkole podstawowej. “Program pomaga zrozumieć również ważne kwestie związane z zabezpieczeniami, o których należy pamiętać, korzystając ze sprzętu komputerowego i Internetu – o istocie wprowadzania i regularnej zmianie haseł oraz sposobach weryfikacji i ochronie prywatności w sieci, podczas korzystania z komunikatorów, poczty, serwisów i innych usług internetowych. W szkole, w której pracuję, do programu przystąpiło około 300 uczniów z klas 1-4 i śmiało mogę powiedzieć, że wszystkie dzieci biorące w nim udział, z niecierpliwością czekają na kolejne lekcje” – podsumowuje.

Kolejne odcinki poruszają takie zagadnienia jak życzliwość w sieci, konfiguracja ustawień bezpieczeństwa w aplikacjach używanych przez dzieci, odpowiedniego planowania czasu korzystania z sieci, a także zasady wykonywania i publikowania zdjęć i filmów w Internecie.

Cały program i materiały Trend Micro Cyber Academy można znaleźć na stronie: https://www.trendmicro.com/internet-safety/pl/cyber-academy

Nauczyciele z całej Polski mogą zgłaszać swoje szkoły do programu przez formularz kontaktowy: https://www.trendmicro.com/internet-safety/pl/contact-us

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *