Rynek

Dwóch wiodących producentów półprzewodników łączy siły

Kupując amerykańską spółkę Freescale Semiconductor holenderski koncern NXP Semiconductors zostanie liderem w segmencie półprzewodników przeznaczonych dla przemysłu i motoryzacji. Z połączenia obu spółek powstanie podmiot o kapitalizacji przekraczającej 40 mld USD.

Dwóch wiodących producentów półprzewodników łączy siły

Transakcja ma zostać sfinalizowana jeszcze w tym roku. Z połączenia firm Freescale Semiconductor i NXP Semiconductors powstanie wyspecjalizowany w produkcji procesorów, układów pamięci, metek RFID, czy procesorów NFC podmiot o wartości ponad 40 mld USD.

Warto nadmienić, że holenderski koncern NXP – znany do 2006 roku pod nazwą Philips Semiconductors i działający jako spółka zależna koncernu Phillips – w 2014 roku osiągnął przychody na poziomie 5,7 mld USD i systematycznie umacnia swoją pozycję zwłaszcza na rynku urządzeń mobilnych. Wedle oficjalnych informacji ubiegłoroczna dynamika wzrostu w tym sektorze za miniony rok wyniosła 46 proc. Wpływy NXP z produkcji układów dla tego segmentu rynku stanowią ok. 13 proc. wpływów firmy. Łącznie niemal połowa przychodów koncernu pochodzi z produkcji półprzewodników dla motoryzacji oraz rozwiązań identyfikacyjnych. Warto dodać, że firma NXP jest brała aktywny udział w rozwoju standardu NFC.

Tak znacząca fuzja na rynku producentów półprzewodników stanowi odpowiedź na działania podejmowane przez głównych odbiorców układów cyfrowych.

Z kolei firma Freescale Semiconductor w zeszłym roku wypracowała obroty rzędu 4,6 mld USD. Produkowane przez Freescale Semiconductor układy znajdują zastosowanie m.in. w motoryzacji, służbie zdrowia, przemyśle, a także w sprzęcie wojskowym, rozwiązaniach sieciowych oraz systemach bezpieczeństwa IT. Obie firmy prowadzą działalność na skalę globalną – i posiadają po ok. 25 oddziałów na całym świecie.

Analitycy zwracają uwagę, że jest to kolejna konsolidacja na rynku producentów półprzewodników. Pozostałe, ogłoszone w tym roku transakcje charakteryzowały się jednak zdecydowanie niższą wartością. W lutym zamiar przejęcia firm: Emulex Corp oraz Entropic Communications ogłosili odpowiednio przedstawiciele spółek Avago Technologies i MaxLinear. Wartość obu przejęć to 600 mln USD oraz 287 mln USD. Z kolei w styczniu chęć zakupu spółki Silicon Image zapowiedzieli przedstawiciele kierownictwa firmy Lattice Semiconductor. Wartość umowy sięgnęła 600 mln USD.
Według cytowanych przez agencję Reuters ekspertów tak znacząca fuzja na rynku producentów półprzewodników stanowi odpowiedź na działania podejmowane przez głównych odbiorców układów cyfrowych, którzy starają się konsolidować własne sieci zaopatrzenia. Takie działania podejmują m.in. producenci urządzeń mobilnych.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *