RynekPolecane tematy

Ericsson i Cisco będą współpracować przy rozwoju sieci przyszłości

Efektem współpracy ma być większa skalowalność sieci i możliwość świadczenia w oparciu o nie zróżnicowanych usług dodatkowych. Firmy spodziewają się też dodatkowych przychodów w wysokości 1 mld USD dla każdej z nich do roku 2018. Nieoficjalnie mówi się, że współpraca obu firm to także zamiar skuteczniejszej konkurencji z rywalami takimi, jak Huawei.

Ericsson i Cisco będą współpracować przy rozwoju sieci przyszłości

Ogłoszenie o współpracy zostało wsparte szeregiem dodatkowych umów, wliczając globalną umowę o partnerstwie serwisowym oraz umowę pośrednictwa. Strony umowy porozumiały się również w sprawie omówienia polityk FRAND w celu zgody na licencjonowanie patentów z portfolio obydwu firm. Jak wspominają przedstawiciele Ericssona, John Chambers, były CEO, a obecnie przewodniczący Rady Nadzorczej Cisco, negocjował tę umowę od 13 miesięcy.

Współpraca będzie dotyczyć takich obszarów, jak: routing, centra danych, sieci, chmura, mobilność oraz zarządzanie i kontrola. Efektem mają być rozwiązania z obejmujące sieci 5G, IP, Internet Rzeczy i cloud computing. Powstać mają wspólne zespoły inżynierów pracujących nad nowymi rozwiązaniami.

Cisco otrzymuje także dostęp do działu konsultingu Ericssona, w którym pracuje ok. 65 000 osób. Dla porównania w podobnym dziale w Cisco zatrudnionych jest “zaledwie” 11 tys. osób. Ich wiedza ma być wykorzystana w projektach związanych z budową infrastruktury opartej o koncepcję SDN (Software-Defined Network).

Odbiorcami przyszłych rozwiązań mają być dostawcy usług (rozwiązania end-to-end ułatwiające tworzenie nowych modeli biznesowych), duże przedsiębiorstwa (rozwiązania mobilne), firmy oferujące usługi w oparciu o możliwości Internetu Rzeczy.

Ericsson i Cisco dysponują łącznie: ponad 56 tys. patentów; 11 mld USD zainwestowanymi w badania i rozwój; 76 tys. profesjonalistów świadczących usługi klientom w ponad 180 krajach.

Jak zapowiadają przedstawiciele obu firm, Ericsson i Cisco będą kontynuować współpracę w celu znalezienia kolejnych możliwości wspólnego działania w przyszłości.

Dla Cisco to kolejna umowa o strategicznej współpracy. Wcześniej firma podpisała porozumienie z Apple, m.in. dotyczące współpracy inżynierów obu firm.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *