BiznesRynekPolecane tematy

Facebook rozważa stworzenie własnej kryptowaluty?

Największy serwis społecznościowy na świecie prowadzi prace nad własnym systemem płatności opartym na kryptowalucie – twierdzą dziennikarze serwisu Bloomberg oraz gazety The New York Times. Przedstawiciele Facebooka nie potwierdzają oficjalnie tych doniesień, jednak przyznają, że firma analizuje możliwości wykorzystania rozwiązań bazujących na łańcuchu bloków (blockchain) do własnych celów.

Facebook rozważa stworzenie własnej kryptowaluty?

Wedle doniesień opierających się na anonimowych źródłach z Facebooka, firma Marka Zuckerberga rozważa m.in. stworzenie wirtualnej waluty, która mogłaby być wykorzystywana do płatności w ramach serwisu, a także do przesyłania środków pomiędzy użytkownikami jej usług (np. komunikatora WhatsApp). Facebook już w tej chwili oferuje taką funkcję, jednak bazuje ona na zewnętrznych rozwiązaniach do obsługi płatności – wdrożenie własnej technologii i waluty mogłoby pozwolić na wyeliminowanie pośredników oraz kosztów realizacji takich transakcji.

Zdaniem analityków, wdrożenie własnego systemu płatności byłoby dla firmy Facebook bardzo logicznym krokiem – podobnie jak oparcie go na bijącej obecnie rekordy popularności technologii blockchain. Zastosowanie łańcucha bloków w roli rozproszonego, niezależnego systemu rejestrowania operacji znacząco redukuje koszty obsługi płatności, dodatkowo zapewniając jego użytkownikom przejrzystości i odporność na wszelkie manipulacje.

Z artykułu The New York Times wynika, że prace nad tym projektem są już w tak zaawansowanym stadium, że przedstawiciele Facebooka prowadzą już rozmowy z serwisami oferującymi kryptowaluty nt. wprowadzenia do ich oferty również waluty serwisu. Miałaby ona być wykorzystywana np. do dokonywania zakupu reklamowanych w Facebooku produktów z pominięciem zewnętrznych podmiotów obsługujących płatności. Dzięki temu proces dokonywania zakupu mógłby skrócić się do jednego kliknięcia, bez konieczności każdorazowego logowania się na zewnętrznej stronie, czy konfigurowania płatności.

Warto jednak zaznaczyć, że wdrożenie łańcucha bloków w firmie Facebook nie musi ograniczać się tylko do systemu obsługi płatności – ta sama technologia może zostać również wykorzystana np. do uwierzytelniania użytkowników, identyfikowania botów czy blokowania tzw. fake newsów, czyli nieprawdziwych wiadomości, używanych np. w walce politycznej. Jest to istotne, ponieważ Facebook był wielokrotnie krytykowany za brak odpowiednich mechanizmów do walki z fake news – ostatnio m.in. przez Komisję Europejską.

Odpowiadając na te doniesienia, przedstawiciele firmy Facebook oświadczyli, że firma stale analizuje i testuje różne technologie oraz ich potencjalne zastosowania, w tym również rozwiązania bazujące na łańcuchu bloków. Na razie jednak nie ma w zanadrzu żadnego gotowego produktu wykorzystującego blockchain, który mógłby zostać oficjalnie zapowiedziany i przedstawiony użytkownikom.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 thought on “Facebook rozważa stworzenie własnej kryptowaluty?”

  1. Z tego co kojarzę to dość dawno temu pojawiły się pierwsze plotki, że Facebook przygląda się intensywnie technologii blockchain. Stworzenie własnej kryptowaluty do obsługi płatności ma sens. Ciekawe jednak czy kurs będzie zmieniał z każdą informacją o wykorzystywaniu danych użytkowników 😉