RynekPolecane tematy

Google przeznaczy ponad 8 mln zł na edukację oraz szkolenia nauczycieli w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej

Programem edukacyjnym Google.org „Be Internet Awesome” pokieruje polska Fundacja Szkoła z Klasą. Celem projektu jest m.in. kształtowanie właściwych kompetencji, postaw i umiejętności młodych ludzi w sieci oraz szkolenie nauczycieli w obszarze edukacji cyfrowej. 

Google przeznaczy ponad 8 mln zł na edukację oraz szkolenia nauczycieli w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej

W ramach przyznanego przez Google.org grantu, Fundacja Szkoła z Klasą będzie nie tylko organizować szkolenia i przygotowywać materiały edukacyjne, ale także koordynować program w regionie i współpracować z zagranicznymi instytucjami. Na razie są to FORTH w Grecji, AdFaber w Rumunii oraz Suradnici u učenju w Chorwacji. Wkrótce do tej listy mają dołączyć kolejne europejskie państwa i organizacje. Dodajmy, że po raz pierwszy w historii Google.org przekazał prowadzenie programu „Be Internet Awesome” w ręce jednej organizacji.

Przygotować uczniów i nauczycieli

Fundacja udostępnia materiały dydaktyczne, podręczniki, gotowe scenariusze zajęć oraz grę edukacyjną Google – Interlandia. Realizuje także szkolenia nauczycieli. Do tej pory wspólnie z trenerami przeszkoliła już ponad 2 tys. nauczycieli.

“We wszystkich krajach, w których działa „Be Internet Awesome” podstawą programu jest dostosowany do lokalnych warunków podręcznik ze scenariuszami lekcji oraz gra edukacyjna Interlandia. Partnerzy decydują się na różne modele wsparcia szkół – szkolenia online na szeroką skalę, pokazowe lekcje, cykle dłuższych szkoleń dla nauczycieli. W ramach „Asów Internetu” uznaliśmy, że nauczyciele potrzebują znacznie głębszego wsparcia. Wprowadziliśmy trenerów, którzy docierali do mniejszych miejscowości i realizowali wielogodzinne szkolenia. To podejście docenił Google” – tłumaczy Małgorzata Pisarkiewicz, dyrektorka programowa Fundacji Szkoła z Klasą.

Otrzymany grant Fundacja przeznaczy na koordynację działań i spójność realizacji programu „Be Internet Awesome” w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Do jej zadań będą należeć m.in.: transfer dobrych praktyk, budowa społeczności międzynarodowej oraz przeprowadzenie badań efektywności programu. Szczególnie istotna ma być kwestia wsparcia uczniów wykluczonych.

Przeczytaj również
Rusza AI Tech - rządowy projekt specjalistycznych studiów z zakresu sztucznej inteligencji i nowych technologii

“Koordynowanie programu w regionie to ogromna szansa na wymianę doświadczeń oraz identyfikację i przeniesienie najlepszych praktyk. Każdy kraj ma inną specyfikę, mierzy się z innymi wyzwaniami i problemami. Wsparcie Google.org ułatwi nam współpracę i wymianę doświadczeń” – przekonuje Agata Łuczyńska, prezes Fundacji Szkoła z Klasą.

Przypomnimy, że Fundacja Szkoła z Klasą jest organizacją pozarządową zajmująca się edukacją. Powstała w 2015 roku, bazując na doświadczeniach programu Szkoła z Klasą – jednej z największych i najbardziej rozpoznawalnych ogólnopolskich akcji społecznych. Od początku działalności z Fundacją współpracowało już 9500 szkół, 150 000 nauczycieli i ponad milion uczniów. Jej trenerzy posługują się nowoczesnymi metodami, takimi jak design thinking czy agile. Jednym z najbardziej znanych programów Fundacji są „Asy Internetu”.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *