RynekPolecane tematy

Google przeznaczy ponad 8 mln zł na edukację oraz szkolenia nauczycieli w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej

Programem edukacyjnym Google.org „Be Internet Awesome” pokieruje polska Fundacja Szkoła z Klasą. Celem projektu jest m.in. kształtowanie właściwych kompetencji, postaw i umiejętności młodych ludzi w sieci oraz szkolenie nauczycieli w obszarze edukacji cyfrowej. 

Google przeznaczy ponad 8 mln zł na edukację oraz szkolenia nauczycieli w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej

W ramach przyznanego przez Google.org grantu, Fundacja Szkoła z Klasą będzie nie tylko organizować szkolenia i przygotowywać materiały edukacyjne, ale także koordynować program w regionie i współpracować z zagranicznymi instytucjami. Na razie są to FORTH w Grecji, AdFaber w Rumunii oraz Suradnici u učenju w Chorwacji. Wkrótce do tej listy mają dołączyć kolejne europejskie państwa i organizacje. Dodajmy, że po raz pierwszy w historii Google.org przekazał prowadzenie programu „Be Internet Awesome” w ręce jednej organizacji.

Przygotować uczniów i nauczycieli

Fundacja udostępnia materiały dydaktyczne, podręczniki, gotowe scenariusze zajęć oraz grę edukacyjną Google – Interlandia. Realizuje także szkolenia nauczycieli. Do tej pory wspólnie z trenerami przeszkoliła już ponad 2 tys. nauczycieli.

“We wszystkich krajach, w których działa „Be Internet Awesome” podstawą programu jest dostosowany do lokalnych warunków podręcznik ze scenariuszami lekcji oraz gra edukacyjna Interlandia. Partnerzy decydują się na różne modele wsparcia szkół – szkolenia online na szeroką skalę, pokazowe lekcje, cykle dłuższych szkoleń dla nauczycieli. W ramach „Asów Internetu” uznaliśmy, że nauczyciele potrzebują znacznie głębszego wsparcia. Wprowadziliśmy trenerów, którzy docierali do mniejszych miejscowości i realizowali wielogodzinne szkolenia. To podejście docenił Google” – tłumaczy Małgorzata Pisarkiewicz, dyrektorka programowa Fundacji Szkoła z Klasą.

Otrzymany grant Fundacja przeznaczy na koordynację działań i spójność realizacji programu „Be Internet Awesome” w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Do jej zadań będą należeć m.in.: transfer dobrych praktyk, budowa społeczności międzynarodowej oraz przeprowadzenie badań efektywności programu. Szczególnie istotna ma być kwestia wsparcia uczniów wykluczonych.

Przeczytaj również
Facebook będzie miał własne procesory do wirtualnej rzeczywistości?

“Koordynowanie programu w regionie to ogromna szansa na wymianę doświadczeń oraz identyfikację i przeniesienie najlepszych praktyk. Każdy kraj ma inną specyfikę, mierzy się z innymi wyzwaniami i problemami. Wsparcie Google.org ułatwi nam współpracę i wymianę doświadczeń” – przekonuje Agata Łuczyńska, prezes Fundacji Szkoła z Klasą.

Przypomnimy, że Fundacja Szkoła z Klasą jest organizacją pozarządową zajmująca się edukacją. Powstała w 2015 roku, bazując na doświadczeniach programu Szkoła z Klasą – jednej z największych i najbardziej rozpoznawalnych ogólnopolskich akcji społecznych. Od początku działalności z Fundacją współpracowało już 9500 szkół, 150 000 nauczycieli i ponad milion uczniów. Jej trenerzy posługują się nowoczesnymi metodami, takimi jak design thinking czy agile. Jednym z najbardziej znanych programów Fundacji są „Asy Internetu”.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.