Branża ITRynek

Grupa AB z 14 mld zł przychodów za rok finansowy 2021/2022

Rekordowe ponad 151 mln zł zysku netto i 231 mln zł wyniku EBITDA przy 14 mld zł sprzedaży (wzrost o prawie 1 mld zł rdr) wypracowała w roku finansowym 2021/2022 Grupa AB. Z kolei w IV kwartale wspomnianego roku finansowego (okres kwiecień-czerwiec 2022 roku) dystrybutor zanotował blisko 3,2 mld zł przychodów rosnąc o 8% rdr.

Grupa AB z 14 mld zł przychodów za rok finansowy 2021/2022Dzięki tradycyjnym skupieniu na rynkach Polski, Czech i Słowacji, bez obecności na Wschodzie oraz dzięki najniższemu w branży wskaźnikowi kosztów SG&A wynik EBITDA Grupy AB w II kwartale 2022 roku wzrósł o 29% rdr, do 51 mln zł, a zysk netto przekroczył 30 mln zł (+15% rdr). Jak już wspomniano, w całym roku finansowym 2021/2022 Grupa AB również wypracowała rekordowe rezultaty.

“Kiedy debiutowaliśmy na GPW mieliśmy przychody na poziomie 1 mld zł, a obecnie to już 14 razy tyle. Widzimy i przewidujemy siłę rynków, na których działamy. Transformacja cyfrowa przybrała już wymiar kuli śnieżnej, dzięki czemu widzimy wzmożony popyt na sprzęt, oprogramowanie i usługi zarówno ze strony segmentu konsumenckiego, jak również ze strony biznesu i instytucji ” – skomentował Andrzej Przybyło, prezes zarządu AB S.A.  “Inwestowaliśmy m.in. w zespół inżynierski i dział VAD, we własną platformę chmurową, jak również w certyfikujące i szkolące Centrum Kompetencyjne AB – obszary te zyskują wciąż na znaczeniu i wspierają umacnianie pozycji lidera rynku. Myślimy i działamy długoterminowo z ostrożnością wpisaną w kulturę organizacyjną, dzięki czemu rozwijamy się bez względu na uwarunkowania zewnętrzne” – dodał.

Grupa AB kontynuuje również strategię bezpieczeństwa w utrzymaniu dostępności zapasów handlowych w zmiennym otoczeniu ekonomicznym i geopolitycznym, zapewniają jej przedstawiciele.

“Dostępność towarów w większości przypadków powróciła już do normalności, ale wciąż widoczne jest istotne ryzyko zaburzeń w globalnych łańcuchach dostaw. Dodatkowo przed nami sezonowo najlepszy okres roku, czyli czwarty kwartał. Dlatego też tak ważne jest zabezpieczenie dostępności towarów dla naszych około 16 tys. kontrahentów. Utrzymujemy przy tym wskaźniki finansowe na bardzo bezpiecznych poziomach, przykładowo wartość długu netto do EBITDA kształtuje się na poziomie 1,4” – podsumował Grzegorz Ochędzan, członek zarządu ds. finansowych w AB SA.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *