Rynek

Grupa Euvic przejęła specjalizującą się w sztucznej inteligencji spółkę Stermedia

Do technologicznej grupy kapitałowej Euvic dołączyła wrocławska spółka Stermedia – jeden z liderów na krajowym rynku sztucznej inteligencji i zrobotyzowanej automatyzacji procesów. Transakcja pozwolić ma na wzmocnienie kompetencji Grupy i uzupełnienie jej oferty o kolejne innowacyjne produkty oraz usługi z obszaru technologii przyszłości, poinformowali przedstawiciele Euvic.

Grupa Euvic przejęła specjalizującą się w sztucznej inteligencji spółkę Stermedia

Udziały w Grupie Stermedia nabył należący do Grupy Euvic gliwicki Softiq. Firma specjalizująca się w produkcji oprogramowania dla administracji publicznej, bankowości oraz ochrony zdrowia, która mimo angażujących i ambitnych projektów w swym portfolio, wciąż szuka możliwości dywersyfikacji i wzrostu. Jak wskazują jej przedstawiciele, spółka koncentruje swoją uwagę głównie na obszarach pozwalających na wykorzystanie efektu synergii wynikającego z połączenia już posiadanego doświadczenia z innowacyjnymi obszarami technologicznymi. Transakcja z Grupą Stermedia pozwolić ma na poszerzenie oferty o usługi z zakresu m.in. AI (sztucznej inteligencji), RPA (zrobotyzowanej automatyzacji procesów) oraz produkty dla firm przemysłowych, np. AndonCloud.

“Rynek potrzebuje dzisiaj zintegrowanych kompetencji w zakresie sztucznej inteligencji, przemysłu 4.0 i automatyzacji procesów. Podmioty sektora publicznego, które są głównymi odbiorcami naszych usług, już operują na ogromnych zbiorach danych, ale coraz chętniej sięgają po technologie i rozwiązania pozwalające na ich zaawansowaną analitykę. Stermedia ma duże doświadczenie w przeprowadzaniu projektów informatycznych w tych obszarach. Dzięki połączeniu sił mamy szansę stworzyć ciekawą propozycję dla naszych obecnych i przyszłych klientów” – skomentował Andrzej Plachta, wiceprezes Softiq.

Uczenie maszynowe poprawia efektywność

Przypomnijmy, że Stermedia działa na rynku od 2009 roku, tworząc i rozwijając oprogramowanie dla swoich klientów z Polski, Europy Zachodniej i USA. Spółka jest jednym z pionierów wdrażania sztucznej inteligencji w Polsce i to właśnie silne kompetencje z tego zakresu wyróżniają ją na rynku i w Grupie Euvic. Dodajmy, że poprzez spółkę-córkę Stermedia Automation, Grupa działa w obszarze automatyzacji procesów biznesowych (RPA), będąc partnerem światowych dostawców oprogramowania BluePrism i Automation Anywhere.

“Cieszymy się, że będziemy mogli pomóc Grupie Euvic rozszerzyć działalność o innowacyjne technologie. Zastosowanie uczenia maszynowego i głębokiego w analizie obrazu, tekstu czy danych numerycznych stwarza nowe korzyści licznym klientom grupy: ograniczenie strat w procesach, poprawę efektywności i jakości pracy. Dodatkowo otwiera szanse tworzenia nowych produktów czy modeli biznesowych” – stwierdził Piotr Krajewski, prezes spółki Stermedia.

Jak wskazują przedstawiciele obu firm, transakcja pomiędzy Softiq i Stermedia łączy ze sobą nie tylko potencjał dwóch spółek oraz umiejętności i doświadczeń ich zespołów, ale także potencjał ich udziałowców, reprezentujących duże grupy biznesowe. Softiq jest bowiem częścią Grupy Euvic, kierowanej przez Wojciecha Wolnego. Z kolei jednym z udziałowców Stermedia jest Tomasz Misiak – członek rady nadzorczej Personnel Service, twórca notowanej na GPW agencji zatrudnienia Work Service, inwestor i założyciel funduszu venture capital Mizyak Investment Fund.

Takie połączenie potencjałów tworzy wiele ciekawych możliwości współpracy, a jej pierwsze efekty są już widoczne – Tomasz Misiak został zaproszony do rady nadzorczej eoNetworks, spółki notowanej na New Connect, w której pakiet kontrolny objął ostatnio Euvic, podsumowują przedstawiciele obu firm.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *