Branża ITRynekPolecane tematy

HP kupuje Aruba Networks i walczy o rynek WLAN

Warta 2,7 mld USD transakcja ma wzmocnić pozycję koncernu Hewlett-Packard na rynku korporacyjnych rozwiązań dla lokalnych sieci bezprzewodowych. Wartość tego rynku, zdaniem analityków, do 2019 roku wzrośnie nawet o 40 proc.

HP kupuje Aruba Networks i walczy o rynek WLAN

Obecnie HP dysponuje udziałami w światowym rynku korporacyjnych systemów WLAN na poziomie nie przekraczającym 5 proc. Dla porównania udziały rynkowe Aruba Networks są szacowane nawet na 13 proc. Spółka oferuje m.in. rozwiązania infrastrukturalne, jak punkty dostępowe, przełączniki, czy anteny, a także oprogramowanie wspierające zarządzanie lokalnymi sieciami bezprzewodowymi. Chęć wzmocnienia pozycji HP w segmencie infrastruktury sieci WLAN nie powinna dziwić, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę aktualne prognozy rynkowe. Analitycy firmy Dell’Oro Group szacują, że w 2019 roku wartość rynku rozwiązań WLAN przekroczy 13 mld USD. Oznaczać to będzie średnioroczną dynamikę wzrostów rzędu 40 proc. Zdaniem ekspertów za wzrostami przemawiać ma przede wszystkim rosnąca mobilność użytkowników biznesowych.

Fuzja ma zostać sfinalizowana najpóźniej w październiku 2015 roku. Aruba Networks stanie się częścią działu HP Networking w ramach pionu HP Enterprise Group.

Agencja Reuters donosi również, że zakup firmy Aruba Networks pozwoli firmie HP skuteczniej konkurować o środki publiczne w ramach amerykańskich programów rządowych – takich jak E-Rate, zakładający wyposażenie szkół i bibliotek powszechnych w dostęp do szybkiego, bezprzewodowego Internetu. Wartość transakcji to 2,7 mld USD – o 34 proc. więcej niż na dzień przed pierwszymi doniesieniami o ewentualnej fuzji. HP zapłaci za Aruba Networks gotówką. Fuzja ma zostać sfinalizowana najpóźniej w październiku br. Wówczas dotychczasowy zespół Aruba Networks stanie się częścią działu HP Networking w ramach pionu HP Enterprise Group.

Eksperci podkreslają, że zakup Aruba Networks będzie największą transakcją HP od czasu przejęcia firmy Autonomy. Ogłoszony w 2011 roku zakup brytyjskiej – wyspecjalizowanej w rozwiązaniach wspierających zarządzanie wiedzą oraz nieuporządkowanymi danymi – spółki miał pozwolić m.in. na rozszerzenie oferty oprogramowania HP. Warta ponad 10 mld USD transakcja została zamknięta w październiku 2011 roku. Po kilku miesiącach pojawiły się jednak doniesienia o poważnych nieprawidłowościach dotyczących przebiegu transakcji. Mówiło się m.in. o nienależytej staranności analiz poprzedzających fuzję. Przykładowo, informacje na temat kondycji finansowej Autonomy miały opierać się głównie na deklaracjach zarządu. W wyniku przeprowadzonej ponownie analizy okazało się, że realna wartość Autonomy w okresie przed przejęciem przez HP była kilkukrotnie niższa. W efekcie, dotąd koncern HP przeznaczył na związane z zakupem Autonomy księgowe odpisy aktualizacyjne kwotę rzędu niemal 9 mld USD. Warto dodać, że w styczniu br. brytyjski urząd antymonopolowy zamknął oficjalne śledztwo w tej sprawie i oczyścił ówczesne władze Autonomy z zarzutów fałszowania wyników finansowych. Odrębne dochodzenie prowadzi amerykański regulator.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *