Rynek
Huawei: Windows 10 na smartfonie z Androidem
Podczas targów CES Asia 2018 zaprezentowano rozwiązanie pozwalające użytkownikom – opartych na platformie Android – smartonów Huawei na korzystanie z regularnej, desktopowej wersji Windows 10. System uruchomiony jest w wirtualnej maszynie działającej na serwerach Huawei i dostarczany na smartfona za pośrednictwem aplikacji Cloud PC.
Zasada działania nowego rozwiązania Huawei jest prosta. Aby skorzystać z Windows 10 na smartfonie wystarczy pobrać aplikację Cloud PC, której funkcjonowanie opiera się na rozwijanej przez firmę platformie serwerowej FusionCloud oraz protokole Huawei Desktop Protocol (HDP) – połączenie tych dwóch elementów pozwala na „strumieniowanie” pełnego Windows 10 z serwerów producenta do smartfona użytkownika. Co istotne, dzięki specyfice HDP możliwe jest m.in. korzystania z poziomu Windows 10 z plików przechowywanych lokalnie w pamięci telefonu. Oznacza to m.in., że użytkownik może, przykładowo, załączać do pisanych z poziomu aplikacji Windows zdjęcia wykonane aparatem wbudowanym w urządzenie mobilne.
Z Windows 10 można w ten sposób korzystać zarówno na ekranie smartfona, bazując na sterowaniu dotykowym, jak i na dużym ekranie – po podłączeniu do zewnętrznego wyświetlacza oraz podpięciu (np. via Bluetooth) klawiatury i myszy użytkownik ma do dyspozycji odpowiednik pełnoprawnego i pełnowymiarowego „peceta”.
W pierwszej fazie nowa usługa ma być dostępna dla użytkowników smartfonów Huawei P20, Huawei Mate 10, Huawei Mate RS, a także tabletu Huawei MediaPad M5. Niestety, z uwagi na specyfikę technologii, na której bazuje Cloud PC, na razie będzie można z niej korzystać wyłącznie na terenie Chin. Dla użytkowników z innych krajów problematyczne mogą okazać się m.in. opóźnienia wynikające z faktu, iż serwery, na których działają wirtualne instancje Windows 10, zlokalizowane są w Państwie Środka. Przedstawiciele koncernu Huawei nie wykluczają jednak, że kolejnym krokiem będzie zaoferowanie tego rozwiązania na rynku europejskim.
Nowa usługa chińskiego producenta smartfonów pokazuje, że koncepcja korzystania z Windows 10 na smartfonie nie umarła, ale rozwinęła się chyba nieco inaczej, niż planował to Microsoft. Huawei zdecydował się na zaoferowanie użytkownikom swoich urządzeń mobilnych rozwiązania, o którym wielu użytkowników nowych technologii marzyło od dekad – czyli możliwości korzystania z pełnoprawnego, desktopowego systemu operacyjnego z poziomu urządzenia, które mieści się w kieszeni. Pytaniem pozostaje jednak, czy w 2018 roku ktoś rzeczywiście potrzebuje takiej możliwości…