Rynek

Huawei: Windows 10 na smartfonie z Androidem

Podczas targów CES Asia 2018 zaprezentowano rozwiązanie pozwalające użytkownikom – opartych na platformie Android – smartonów Huawei na korzystanie z regularnej, desktopowej wersji Windows 10. System uruchomiony jest w wirtualnej maszynie działającej na serwerach Huawei i dostarczany na smartfona za pośrednictwem aplikacji Cloud PC.

Huawei: Windows 10 na smartfonie z Androidem

Zasada działania nowego rozwiązania Huawei jest prosta. Aby skorzystać z Windows 10 na smartfonie wystarczy pobrać aplikację Cloud PC, której funkcjonowanie opiera się na rozwijanej przez firmę platformie serwerowej FusionCloud oraz protokole Huawei Desktop Protocol (HDP) – połączenie tych dwóch elementów pozwala na „strumieniowanie” pełnego Windows 10 z serwerów producenta do smartfona użytkownika. Co istotne, dzięki specyfice HDP możliwe jest m.in. korzystania z poziomu Windows 10 z plików przechowywanych lokalnie w pamięci telefonu. Oznacza to m.in., że użytkownik może, przykładowo, załączać do pisanych z poziomu aplikacji Windows zdjęcia wykonane aparatem wbudowanym w urządzenie mobilne.

Z Windows 10 można w ten sposób korzystać zarówno na ekranie smartfona, bazując na sterowaniu dotykowym, jak i na dużym ekranie – po podłączeniu do zewnętrznego wyświetlacza oraz podpięciu (np. via Bluetooth) klawiatury i myszy użytkownik ma do dyspozycji odpowiednik pełnoprawnego i pełnowymiarowego „peceta”.

W pierwszej fazie nowa usługa ma być dostępna dla użytkowników smartfonów Huawei P20, Huawei Mate 10, Huawei Mate RS, a także tabletu Huawei MediaPad M5. Niestety, z uwagi na specyfikę technologii, na której bazuje Cloud PC, na razie będzie można z niej korzystać wyłącznie na terenie Chin. Dla użytkowników z innych krajów problematyczne mogą okazać się m.in. opóźnienia wynikające z faktu, iż serwery, na których działają wirtualne instancje Windows 10, zlokalizowane są w Państwie Środka. Przedstawiciele koncernu Huawei nie wykluczają jednak, że kolejnym krokiem będzie zaoferowanie tego rozwiązania na rynku europejskim.

Przeczytaj również
Snowflake rozwija platformę danych, usługi biznesowe oraz ekosystem partnerów

Nowa usługa chińskiego producenta smartfonów pokazuje, że koncepcja korzystania z Windows 10 na smartfonie nie umarła, ale rozwinęła się chyba nieco inaczej, niż planował to Microsoft. Huawei zdecydował się na zaoferowanie użytkownikom swoich urządzeń mobilnych rozwiązania, o którym wielu użytkowników nowych technologii marzyło od dekad – czyli możliwości korzystania z pełnoprawnego, desktopowego systemu operacyjnego z poziomu urządzenia, które mieści się w kieszeni. Pytaniem pozostaje jednak, czy w 2018 roku ktoś rzeczywiście potrzebuje takiej możliwości…

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.