CIORynek

Hybrydowe środowiska cloud szansą biznesową i wyzwaniem dla IT

Z badania zleconego przez firmy Atos i EMC wynika, że w dwóch na trzy firmy funkcjonują dziś hybrydowe środowiska cloud computing. Chmury hybrydowe mają ułatwiać dostosowanie rozwiązań IT do zmieniających się potrzeb biznesowych.

Hybrydowe środowiska cloud szansą biznesową i wyzwaniem dla IT

Analiza przeprowadzona przez firmę Forrester Research pokazuje, że statystycznie w niemal dwóch trzecich przedsiębiorstw wykorzystywane są już środowiska oparte na różnych platformach chmurowych. Zdaniem połowy (51 proc.) ankietowanych hybrydowe podejście do modelu cloud computing umożliwia zintegrowanie procesów zarządzania wszystkimi usługami wykorzystywanymi w formie usług.

Według ankietowanych najważniejszymi czynnikami, które należy wziąć pod uwagę podczas wyboru rozwiązań na potrzeby budowy środowisk hybrydowych są: możliwość monitorowania i optymalizacji kosztów (55%) oraz wydajności (49%). Niemal połowa badanych (47 proc.) podkreśla natomiast, że kluczowe znaczenie dla efektywnego wykorzystania modelu chmury hybrydowej w praktyce ma możliwość łatwego przenoszenia aplikacji pomiędzy różnymi środowiskami cloud.

Jednocześnie, w odpowiedzi na ryzyka wynikające z dublowania roli działów IT w poszczególnych komórkach organizacyjnych (zjawisko tzw. „Shadow IT”), trend BYOD, a także wzrost skali wykorzystania modelu cloud w zastosowaniach biznesowych, na znaczeniu przybierać ma konieczność ujednolicenia procesów zarządzania informatyką w firmach. W efekcie, zdaniem autorów badania, w centrum strategii IT znajdą się działania mające na celu zapewnienie integracji oraz harmonijnego działania rozwiązań opartych na różnych technologiach. Niezbędne stawać mają się też narzędzia wspierające działu IT w pełnieniu funkcji brokera usług dla biznesu.

Badanie zlecone przez firmy Atos oraz EMC przeprowadzono na grupie przedstawicieli 150 przedsiębiorstw osiągających obroty przekraczające miliard dolarów. W badaniu wzięły udział osoby odpowiedzialne za podejmowanie decyzji w obszarze IT reprezentujące firmy z Francji, Niemiec, Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *