RynekPolecane tematy

IBM przekazuje produkcję swoich procesorów POWER do firmy Globalfoundries

Wartość tej transakcji – płatność została rozłożona na 3 lata – to 1,5 mld USD. Dodatkowo przedstawiciele IBM podtrzymują deklarację, że w ciągu najbliższych 5 lat zainwestują 3 mld USD w rozwój technologii POWER. Globalfoundries stać się ma na 10 lat wyłącznym dostawcą układów tworzonych w technologii 22, 14 i 10 nm.

IBM przekazuje produkcję swoich procesorów POWER do firmy Globalfoundries

Przekazanie produkcji procesorów firmie zewnętrznej ma zoptymalizować koszty produkcji układów POWER. Najnowsza ich wersja – POWER8 – oferowana jest w serwerach IBM. Wcześniej mówiło się, że Globalfoundries przejmie tylko inżynierów i tysiące patentów IBM, ostatecznie będzie też odpowiadać za produkcję procesorów POWER. Firma ta przejmuje bowiem dwie amerykańskie fabryki IBM w East Fishkill (New York) i Essex Junction (Vermont).

Według danych Wall Street Journal, dział procesorów POWER odpowiedzialny jest zaledwie za 2% przychodów IBM, a w 2013 r. jego przychody spadły o 17%. Dział ten odnotował także stratę 1,5 mld USD. Warto przypomnieć, że IBM zdecydował ostatnio o przekazaniu działu serwerów x86 firmie Lenovo. Obecnie firma skoncentrowała ofertę serwerową właśnie wokół procesorów POWER8.

Analitycy uważają, że ostatnie decyzje Ginni Rometty, CEO IBM, mają zwiększyć zyskowność firmy podwyższając osiągane przez nią marże. Podkreślają też, że IBM wciąż będzie przeznaczał miliardy dolarów na rozwój technologii POWER, aby zachować innowacyjność i konkurencyjność na rynku.

Globalfoundries ma własne fabryki w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Singapurze i na Malcie. Firma posiada także własne środki badawczo-rozwojowe w sześciu krajach Azji i Europy oraz w Stanach Zjednoczonych. Globalfoundaries powstała w roku 2009 jako joint venture Advanced Micro Devices (AMD) i Advanced Technology Investment Company.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *