ProgramowaniePolecane tematy

IBM stworzył język programowania inspirowany ludzkim mózgiem

Dwa lata wcześniej – w ramach projektu SyNAPSE sponsorowanego przez DARPA – powstał procesor zainspirowany układem połączeń neuronowych w ludzkim mózgu. Teraz powstał język, który pozwala programować rozwiązania korzystające z tych układów.

IBM stworzył język programowania inspirowany ludzkim mózgiem

Komputer oparty o nowe procesory IBM zbudowany jest wokół małych rdzeni „neurosynaptycznych” – corelets. Rdzenie te są wzorowane na mózgu. Każdy składa się z 256 neuronów (procesory), 256 aksonów (pamięć) i 64 000 synaps (odpowiadają za komunikację między neuronami i aksonami). W dłuższej perspektywie, IBM ma nadzieję zbudować „kognitywny” komputer skalowany do 100 bilionów synaps.

Język ten jest zbudowany wokół “corelets” – obiektowych abstrakcji każdego z neurosynaptycznych rdzeni procesora. Każdy „corelets” ma 256 wejść i 256 wyjść. Wejścia i wyjścia służą do łączenia rdzeni ze sobą. “Tradycyjna architektura procesorów jest w swej naturze bardzo sekwencyjnych – komunikat przechodzi z pamięci do procesora i z powrotem. Nowa architektura IBM jest jak klocki LEGO z różnymi funkcjami. Każdy corelet ma inną funkcję. Każdy można dowolnie łączyć z innymi..

Większość technologii, rozwiązań, koncepcji, dokoła których się poruszamy nie jest nowa. Sieci samouczące, fizyka kwantowa, nanorobotyka istnieją od lat. Nie oznacza to jednak, że obecnie potrafimy je optymalnie zastosować i wykorzystać. Podejście do budowy systemów samouczących czy też samopoznawczych to przecięcie się trzech osi współrzędnych – superkomputerów i rozwiązań znanych z obszarów HPC (High Performance Computing); tego co wiemy i potrafimy zrobić dokoła nanotechnologii oraz wiedzy o funkcjonowaniu mózgu i układu nerwowego. Obecnie jest to jeden z nurtów zmierzających do budowy wysoko wydajnych systemów, gdzie wydajność, wysoka dostępność, określone zachowanie nie jest jedynie funkcją liczby tranzystorów i częstotliwości, z którą działają” – opowiada Piotr Pietrzak, Chief Technologist w IBM Polska.

Przeczytaj również
Tworzenie oprogramowania, puszczone na żywioł kończy się zwykle tak samo

Główne zastosowania “kognitywnych” komputerów to analiza Big Data, wspieranie podejmowania decyzji, wyszukiwanie anomalii.

 

Za pierwszy “kognitywny” system, IBM uznaje superkomputer Watson. Przy współpracy m.in. z Memorial Sloan-Kettering Cancer Center, Columbia University, University of Maryland testowane były praktyczne możliwości użycia tego rozwiązania w diagnostyce medycznej. Obecnie IBM Watson wszedł już do oferty tej firmy. „Kolejnym krokiem w rozwoju tej linii systemów są prace związane z architekturą referencyjną rozwiązania, narzędzia do tworzenia aplikacji, a docelowo wytworzenie nowej generacji układów obliczeniowych. O ile jeszcze za zasadne będzie takie ich określanie” – dodaje Piotr Pietrzak.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *