Branża ITRynekPolecane tematy

IDC: rynek rozwiązań SD-WAN będzie wart 5,3 mld SD w 2023 roku

Globalne przychody ze sprzedaży infrastruktury SD-WAN będą w latach 2018-2023 średniorocznie rosnąć na poziomie ponad 30 proc. (wskaźnik CAGR), by za cztery lata osiągnąć wartość 5,25 mld USD, szacują analitycy firmy IDC. Liderami rynku pozostają firmy VMware, Cisco i Silver Peak.

IDC: rynek rozwiązań SD-WAN będzie wart 5,3 mld SD w 2023 roku

Przychody z infrastruktury SD-WAN w samym tylko 2018 r., wrosły o prawie 65%, osiągając wartość 1,37 mld USD. “Obecni od lat dostawcy sieci wykorzystali swoje mocne technologiczne strony i zdobyli silnie umocnione rynkowe przyczółki. Stanowi to nie lada wyzwanie dla pojawiający się co jakiś czas start-up’ów pragnących zdobyć kawałek rynkowego tortu. Technologia SD-WAN utrzymuje zaś pozycję najszybciej rozwijającego się segmentu całej branży infrastruktury sieciowej. Dzieje się tak ponieważ tradycyjne sieci WAN nie mogą już sprostać wymaganiom cyfrowego biznesu, szczególnie wtedy gdy ich głównym zadaniem jest wsparcie dla nowoczesnych aplikacji i środowisk multicloudowych. Firmy szukają ponadto sposobu, by ułatwić sobie proces zarządzania połączeniami sieciowymi, podnieść wydajność swoich aplikacji i satysfakcję klientów końcowych” – twierdzi Rohit Mehra, wiceprezes ds. infrastruktury sieciowej w IDC.

Liderzy rynku SD-WAN biorą wszystko

IDC uważa, że Cisco ma największy udział w rynku infrastruktury SD-WAN, napędzany przez obszerny portfel routingu, który jest wykorzystywany w wdrożeniach SD-WAN, a także przez platformę zarządzania infrastrukturą SD-WAN opartą na technologii, którą firma kupiła od Viptela w sierpniu 2017 r. VMware, z usługą SD-WAN opartą na VeloCloud (którą VMware nabyło w grudniu 2017 r.), posiada drugi największy udział w rynku infrastruktury SD-WAN. Następne są firmy Silver Peak, Nokia-Nuage i Riverbed.

Klienci coraz chętniej rezygnują z tradycyjnej, niekiedy przestarzałej już, infrastruktury sieciowej. W zawrotnym tempie wręcz poszukują rozwiązań, które muszą zapewnić im technologiczną elastyczność, niezawodność i bezpieczeństwo. Wszystko to oferują im rozwiązania SD-WAN. Dzięki architekturze opartej na chmurze, VMware SD-WAN by VeloCloud zapewnia bezproblemową integrację i jednocześnie daje wsparcie bogatego ekosystemu naszych partnerów technologicznych” – komentuje Sanjay Uppal, wiceprezes i dyrektor generalny VeloCloud Business Unit, VMware.

Przychody z infrastruktury SD-WAN w samym tylko 2018 r., wrosły o prawie 65%, osiągając wartość 1,37 mld USD. Obecni od lat dostawcy sieci wykorzystali swoje mocne technologiczne strony i zdobyli silnie umocnione rynkowe przyczółki. Stanowi to nie lada wyzwanie dla pojawiający się co jakiś czas start-up’ów pragnących zdobyć kawałek rynkowego tortu. Technologia SD-WAN utrzymuje zaś pozycję najszybciej rozwijającego się segmentu całej branży infrastruktury sieciowej. Dzieje się tak ponieważ tradycyjne sieci WAN nie mogą już sprostać wymaganiom cyfrowego biznesu, szczególnie wtedy gdy ich głównym zadaniem jest wsparcie dla nowoczesnych aplikacji i środowisk multicloudowych.

W ostatnich miesiącach VMware podjęła szereg działań mających wzmocnić jej rynkową pozycję. Jednym z nich jest wzmocnienie sieci partnerów specjalizujących się w dystrybucji rozwiązań SD-WAN. Wśród nowych technologicznych partnerów jest m.in. ADVA Optical Networking – międzynarodowe przedsiębiorstwo branży telekomunikacyjnej, działające w 19 krajach, w tym w Polsce. Współpracę podjął też amerykański gigant AT&T, który przy wykorzystaniu technologii VMware chce umożliwić swim klientom wykorzystanie możliwości 5G w ich firmowych sieciach WAN.

Mobilność i finanse polubiły się z SD-WAN

Dane IDC potwierdzają również inne rynkowe badania. Według analityków z IHS Markit, rynek rozwiązań SD-WAN tylko w I kw. 2019 r. osiągnął 8 proc. wzrost przychodów. Rozwój ten napędzają przede wszystkim pracodawcy oferujący możliwość pracy zdalnej oraz banki i firmy z branży finansowej. Jak przekonuję IHS Markit, na samym początku rozwoju tego rynku to głównie amerykańskie banki jak np. Bremer Bank czy Capital One zaczęły wyznaczać trendy. Wraz z dojrzewaniem rynku coraz więcej instytucji finansowych zaufało tej technologii. Dzisiaj już ponad 3800 banków z Ameryki, Europy i Azji korzysta z technologii SD-WAN.

Firmy finansowe postrzegają zdolność SD-WAN do segmentowania ruchu sieciowego na podstawie typu lub miejsca docelowego  jako niezwykłą wartość dodaną do ich usług i procesów. Zapewnia im przede wszystkim bezpieczeństwo. Ruch sieciowy, przenoszący wrażliwe dane klientów jest oddzielony od innego ruchu sieciowego i pomaga w wykazaniu zgodności np. podczas płatności mobilnych” – komentuje Josh Bancroft, starszy analityk w IHS Markit. “Ponieważ pracownicy zdalni i mobilni stają się coraz bardziej wszechobecni, dostawcy rozwiązań SD-WAN powinni ocenić, w jaki sposób mogą zaspokoić również ten niszowy segment rynku” – dodaje.

IDC uważa, że Cisco ma największy udział w rynku infrastruktury SD-WAN, napędzany przez obszerny portfel routingu, który jest wykorzystywany w wdrożeniach SD-WAN, a także przez platformę zarządzania infrastrukturą SD-WAN opartą na technologii, którą firma kupiła od Viptela w sierpniu 2017 r. VMware, z usługą SD-WAN opartą na VeloCloud (którą VMware nabyło w grudniu 2017 r.), posiada drugi największy udział w rynku infrastruktury SD-WAN. Następne są firmy Silver Peak, Nokia-Nuage i Riverbed.

Przyszłość firmowych sieci

IDC definiuje SD-WAN jako architekturę opartą na hybrydowej sieci WAN wykorzystującej co najmniej dwa lub więcej typy połączeń (takich jak MPLS, internet szerokopasmowy, 3G/4G, itp.). Technologia SD-WAN, pozwalająca centralnie zarządzać siecią z jednej lokalizacji, ma niwelować mankamenty tradycyjnych sieci MPLS, które zarówno pod względem kosztów utrzymania, jak i wydajności systemów operacyjnych przestają nadążać za potrzebami coraz bardziej cyfrowego biznesu. W miarę upowszechniania się wirtualizacji, zarządzania chmurami i rozwiązań SDN (Software-Defined Networking) w sieciach korporacyjnych, SD-WAN będzie zyskiwać na znaczeniu.

Największe firmy IT w Polsce w roku 2018 – ranking ITwiz Best100

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *