BiznesCIO

Ile kosztuje praca na starym komputerze?

Z analiz firmy Intel wynika, że na świecie wykorzystywanych jest dziś 600 mln komputerów, które zakupiono przynajmniej 4 lata temu. Skala korzyści i oszczędności wynikających z modernizacji komputerów osobistych jest dość łatwa do zmierzenia.

Ile kosztuje praca na starym komputerze?

Według ekspertów firmy Intel za wymianą komputerów osobistych na nowe przemawiają argumenty w postaci: niższych rachunków za energię, wyższego komfortu użytkowania oraz oszczędności czasu. I tak, z analiz Intela wynika, że użytkownicy 4-letniego komputera poświęcają na samo oczekiwanie na uruchomienie komputera o 2 dni w ciągu roku dłużej, niż gdyby korzystali z nowego sprzętu. Eksperci podkreślają, że uruchomienie systemu na czteroletnim komputerze trwa średnio 2 minuty i 45 sekund, zaś nowy komputer wyposażony w dysk SSD jest gotowy do pracy po 16 sekundach. W przeliczeniu, przy założeniu trzech uruchomień komputera dziennie, w ciągu trzech lat, różnica ta przekłada się na 145 godzin oszczędności. Dodatkowe oszczędności czasu wynikają z wyższej wydajności nowego sprzętu.

Różnica w kosztach energii elektrycznej pobieranej przez przeciętny komputer biurkowy podczas pracy biurowej sprzed 4 lat, a wykorzystywany do tych samych zadań nowoczesny minikomputer sięga niemal 80 zł rocznie

Za modernizacją komputerów osobistych użytkowników biznesowych przemawiać mają również cechy użytkowe – niższa waga, czy dłuższy czas pracy na baterii. Zdaniem przedstawicieli firmy Intel nowoczesny komputer przenośny jest w stanie pracować na baterii nawet przez 10 godzin, podczas gdy kilkuletni – w najlepszym razie niecałe 3 godziny.
„Rozważając wymianę komputerów firmowych na nowsze należy wziąć pod uwagę, że zapewnienie pracownikom komfortowych warunków pracy ma bezpośrednie przełożenie na osiągane przez nich rezultaty. Inwestycja w sprzęt szybko zwróci się pod postacią wydajniejszej pracy osób, które na co dzień będą z niego korzystać” – podsumowuje Artur Długosz, Reseller Channel Manager w firmie Intel.

Wymierną korzyścią jest też mniejsze zużycie energii elektrycznej. Według analiz firmy Intel różnica w kosztach energii elektrycznej pobieranej przez przeciętny komputer biurkowy sprzed 4 lat podczas pracy z Internetem, czy aplikacjami biznesowymi, a wykorzystywany do tych samych zadań nowoczesny minikomputer sięga niemal 80 zł rocznie. Większe różnice widać w przypadku porównania poboru mocy kilkuletnich komputerów stacjonarnych, a nowoczesnych laptopów – tu oszczędność może przekroczyć 200 zł rocznie.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 thought on “Ile kosztuje praca na starym komputerze?”

  1. “użytkownicy 4-letniego komputera poświęcają na samo oczekiwanie na uruchomienie komputera o 2 dni w ciągu roku dłużej, ”
    Naprawdę?
    Włączam komputer i idę zrobić sobie kawę. Może jak by ekpress do kawy był szybszy 🙂