PracaProgramowaniePolecane tematy

Ile można zarobić na programowaniu?

Przeciętnie 5650 zł brutto miesięcznie.W bankowości i ubezpieczeniach programistom płacą lepiej niż w branży IT. Statystycznie, na najwyższe zarobki mogą liczyć programiści zajmujący się rozwojem oprogramowania dla firm z Warszawy i Wrocławia. Szczególnie ceniona jest znajomość języka AWK. Najsłabiej – PHP.

Ile można zarobić na programowaniu?

Z przygotowanego przez firmę Sedlak & Sedlak raportu „Wynagrodzenia na stanowiskach IT w 2013 roku” wynika, że przeciętne, całkowite wynagrodzenie brutto wśród ankietowanych programistów wyniosło w 2013 roku 5650 zł. Jedna czwarta ankietowanych otrzymywała wynagrodzenie niższe niż 4 tys. zł. Taki sam odsetek otrzymywał płace przekraczające 8 tys. zł. Oznacza to, że statystycznie połowa programistów zarabia od 4 do 8 tys. zł. Jednocześnie, zdaniem autorów badania, programiści zatrudnieni w firmach z branży IT zarabiali średnio mniej niż osoby zajmujące się tworzeniem kodu na potrzeby organizacji bankowych i ubezpieczeniowych. Różnica w wartości mediany wynagrodzeń między branżą IT, a branżą ubezpieczeniową wyniosła aż 3000 zł.

Średnie płace programistów znalazły się mniej więcej w środku stawki w porównaniu do wysokości średniego wynagrodzenia na innych stanowiskach informatycznych.

Raport „Wynagrodzenia na stanowiskach IT w 2013 roku” jest podsumowaniem badania ankietowego przeprowadzonego na grupie niemal 15 tys. respondentów. W badaniu wzięły udział zarówno osoby zatrudnione w firmach z branży IT, jak i pracownicy działów informatycznych w przedsiębiorstwach z innych gałęzi gospodarki. Autorzy raportu podkreślają, że średnie płace programistów znalazły się mniej więcej w środku stawki w porównaniu do wysokości średniego wynagrodzenia na innych stanowiskach informatycznych.

Przeczytaj również
Pandemia pomogła cyfryzować prawników

Co czwarty programista pracujący w Warszawie zarabia ponad 9,1 tys. zł.

Z opracowania firmy Sedlak & Sedlak wynika także, że na najwyższe zarobki liczyć mogą programiści zatrudnieni w firmach z Warszawy oraz Wrocławia. W obu tych miastach przeciętne wynagrodzenie programisty wyniosło ok. 6500 zł. Co czwarty programista pracujący w Warszawie zarabia ponad 9,1 tys. zł. Taki sam odsetek ankietowanych deklaruje zarobki na poziomie niższym niż 4,8 tys. zł. Mediana wynagrodzeń wśród osób zajmujących się rozwojem oprogramowania na rzecz firm z Gdańska i Krakowa sięgnęła 5900 zł. Wartość przeciętna zarobków programistów z Poznania, Bydgoszczy i Lublina wyniosła odpowiednio: 5,55 tys. zł, 4,6 tys. zł oraz 4,23 tys. zł. Raport firmy Sedlak & Sedlak pozwala też sądzić, że najniższego wynagrodzenia spodziewać mogą się programiści pracujący w Rzeszowie, gdzie co najmniej połowa ankietowanej grupy pracowników otrzymywała płace sięgające 4000 zł.

Ile można zarobić na programowaniu?
Źródło: Raport „Wynagrodzenia na stanowiskach IT w 2013 roku”, Sedlak & Sedlak, 2014

Eksperci podkreślają, że statystycznie wynagrodzenia programistów najszybciej rosną w pierwszych sześciu latach pracy. Wnioski z badania pozwalają sądzić, że osoby rozpoczynające karierę w obszarze tworzenia kodu oprogramowania mogą liczyć na przeciętne wynagrodzenie rzędu 3,5 tys. zł. Z kolei programiści dysponujący co najmniej sześcioletnim doświadczeniem zawodowym zarabiają nawet dwukrotnie więcej. Wśród ankietowanych na najwyższe – sięgające 7,5 tys. zł – uposażenie liczyć mogli programiści z co najmniej 10-letnim doświadczeniem i stażem pracy krótszym niż 15 lat. Analiza potwierdza również, że wysokość średniego wynagrodzenia wprost zależy od specjalizacji oraz kompetencji programistycznych. Jeśli chodzi o umiejętności – to, zdaniem autorów opracowania, różnica pomiędzy średnim wynagrodzeniem najlepiej i najgorzej opłacanych specjalistów posługujących się poszczególnymi językami programowania sięga nawet 2 tys. zł.

Przeczytaj również
IT Manager, IT Architect czy Cloud Engineer? Kto zarabia najwięcej w IT?
Ile można zarobić na programowaniu?
Źródło: Raport „Wynagrodzenia na stanowiskach IT w 2013 roku”, Sedlak & Sedlak, 2014

Wśród najlepiej opłacanych programistów znaleźli się specjaliści zajmujący się rozwojem oprogramowania przy użyciu języka AWK, a także tworzeniem skryptów na poziomie powłok środowiska Linux – głównie Bash oraz SH. Wartość środkowa zarobków dla tej grupy specjalistów wyniosła 6825 zł. Co czwarty programista wyspecjalizowany w AWK, Bashu lub SH zarabia powyżej 9800 zł. Wysoko cenione są też umiejętności programowania w Pythonie oraz Javie. Mediana zarobków dla obu tych języków wyniosła odpowiednio: 6,5 tys zł oraz 6,1 tys. zł. Co czwarty twórca oprogramowania w Javie zarabia powyżej 8,5 tys. zł. Mediana wynagrodzeń dla programistów .NET, SQL/PLSQL, JavaScript/AJAX oraz C# to ok. 5,6 tys. zł. Na najniższe wynagrodzenie liczyć mogą natomiast programiści wyspecjalizowani w tworzeniu kodu PHP. Zarobki co czwartej osoby z tej grupy są niższe niż 3500 zł. Wysoko cenione są też umiejętności tworzenia oprogramowania dla systemu AIX. Połowa programistów pracujących w tym środowisku otrzymywała w 2013 roku miesięczne wynagrodzenie nie niższe niż 7 tys. zł. W przypadku platform Linux i Windows mediana zarobków wyniosła odpowiednio 6 tys. zł oraz 5,6 tys. zł. Najniżej opłacani byli natomiast programiści pracujący na systemie Novell.

Autorzy analizy zapraszają do udziału w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń 2014:  http://www.wynagrodzenia.pl/obw.php

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *