BranżaProgramowanieRynekPolecane tematy

Inflacja i Polski Ład wymuszają spiralę podwyżek wśród specjalistów IT w Polsce

Gwałtownie rosnąca inflacja oraz wprowadzenie Polskiego Ładu wzmagają oczekiwania płacowe. Naprawdę atrakcyjne pieniądze popłyną jednak tylko do nielicznych. Dużą reprezentację stanowią specjaliści i menedżerowie z branży IT. Oczekiwania w tym sektorze w przeciągu ostatniego roku wzrosły średnio o 2900 zł netto.

Inflacja i Polski Ład wymuszają spiralę podwyżek wśród specjalistów IT w Polsce

Według najnowszego badania Antal Market Research przeprowadzonego na próbie 878 respondentów obecnie pracujących w obszarze IT, aż 88% specjalistów i menedżerów zwiększyło swoje oczekiwania finansowe w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Zbliża się więc czas na waloryzację płac, a naciski pracowników są coraz silniejsze. Kobiety średnio oczekują 2170 zł netto miesięcznie podwyżki, a mężczyźni 3020 zł netto. Jeżeli chodzi o poziom zajmowanego stanowiska to największego wzrostu płac oczekują seniorzy – 3349 zł netto. A 28% wszystkich badanych specjalistów i menedżerów podniosło swoje oczekiwania o więcej niż 4000 zł netto.

Główne powody rosnących oczekiwań

Rosnące oczekiwania wynikają z kilku równocześnie występujących czynników – jednak najsilniejszym z nich jest rosnąca inflacja, którą wskazuje ponad połowa respondentów. 69% badanych specjalistów IT już rozmawiało o swoich rosnących oczekiwaniach z pracodawcą. Tylko w 10% wniosek o podwyżkę został odrzucony, w 15% przyjęty, ale odroczony w czasie. Natomiast większa część respondentów otrzymała już podwyżki. Wśród osób, które otrzymały wzrost wynagrodzenia, aż 29% otrzymało ją w kwocie większej niż 4000 zł netto.

Inflacja i Polski Ład wymuszają spiralę podwyżek wśród specjalistów IT w Polsce

Przedstawione wyniki pokazują, że obecna sytuacja inflacyjna oraz wprowadzane zmiany podatkowe widocznie znajdują odzwierciedlenie w oczekiwaniach finansowych kandydatów. IT to jedna z branż, w których wzrost nastąpił najszybciej. Wynika to zapewne z faktu, że to właśnie sektor IT jest jednym z obszarów, w którym najczęściej wybieraną formą współpracy jest B2B, a nowe regulację ten obszar obciążą najbardziej. Przeprowadzone badanie pokazuje, że średni wzrost oczekiwań został odnotowany na poziomie 3 tys. zł, ale warto tutaj podkreślić, że w rozmowach ze specjalistami pojawią się też znacznie wyższe wzrosty, nawet 8-10 tys. – podkreśla Karolina Bucka, Team Leader, Antal IT Services.

Przeczytaj również
Konkurs IT Manager of Tomorrow Awards 2022 rozstrzygnięty

Kolejne podwyżki na horyzoncie

Aż 57% respondentów planuje w najbliższych 3 miesiącach złożyć wniosek o podwyżkę w związku z rosnącą inflacją i wprowadzeniem Polskiego Ładu. 1/3 badanych to osoby, które już dostały podwyżkę w ciągu ostatnich 12 miesięcy i teraz planują zwrócić się o kolejną. Średnia kwota o jaką zamierzają badani wnioskować to 2170 zł netto. W sektorach, w których jest duże zapotrzebowanie na pracowników, rośnie presja płacowa na pracodawców, którzy potrafią zaoferować specjaliście nawet dwukrotność pensji. W Polsce to zjawisko można zauważyć w budownictwie, branży IT czy centrach usług dla biznesu. Do tego dochodzi praca zdalna, która otworzyła dla polskich specjalistów rynek międzynarodowy.

Inflacja i Polski Ład wymuszają spiralę podwyżek wśród specjalistów IT w Polsce

Zapotrzebowanie polskiego rynku pracy na specjalistów z branży IT jest wysokie i stale rośnie. Według raportu “IT Market Snapshot Q1” 2021 W I kwartale 2021 roku opublikowano łącznie 13 789 ofert pracy dla specjalistów IT. Według Raportu Płacowego Antal menedżerowie i specjaliści z tej branży, z wynikiem 14 058 zł brutto są – poza kadrą zarządzającą – najlepiej opłacanymi pracownikami w Polsce i nie tylko, a dane z dwóch ostatnich kwartałów pokazują, że to wynagrodzenie stale się zwiększa. W tej branży panuje widoczny rynek pracownika. Ten sam schemat można zauważyć w branży produkcyjnej. Sami pracodawcy planują podwyżki o 7,5-9,5% w I kwartale 2022 r. Osoby o najcenniejszych kompetencjach skorzystają i otrzymają podwyżki, dzięki czemu nie odczują tak mocno zmian podatkowych czy inflacji. Natomiast pokrzywdzone zostaną osoby z bardziej dostępnymi kwalifikacjami, gdyż to na tych grupach zawodowych zaczną oszczędzać pracodawcy – komentuje Roman Zabłocki, Business Unit Director, Engineering & Operations Antal.

Przeczytaj również
Rośnie zapotrzebowanie na pracowników w branży gier wideo

Badanie zostało przeprowadzone przez Antal Market Research metodą CAWI na próbie 878 respondentów obecnie pracujących w obszarze IT w dniach 22-26 listopada 2021.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 thoughts on “Inflacja i Polski Ład wymuszają spiralę podwyżek wśród specjalistów IT w Polsce”

  1. Niech ida do szkoły, tam rozpaczliwie potrzebuja informatykow do nauczania informatyki, na początek 2100zl netto. Po 10 latach będzie jakieś 3000zl netto wypłaty. W d… się informatykom poprzewracało.

    1. Nie po to są specjalistami, często poświęcając ponad 15 lat praktycznego wykonywania zawodu żeby pracować na stanowiskach do których idą ludzie “z papierkiem” bez perspektyw, uczących 7 latki jak namalować kwiatek w paintcie 🙂 Litości. Hdhhd to chyba onomatopeja skwierczącego mózgu autora komenarza 😉