Praca

Jak wygląda popyt na kompetencje AI w segmencie pracowników biurowych?

W zaledwie 5 miesięcy od debiutu ChatGPT, liczba ogłoszeń o pracę w sektorze IT, zawierających umiejętności związane ze sztuczną inteligencją, wzrosła o 30% – tak wynika z danych grupy portali pracy Just Join IT i RocketJobs.pl. To duże zainteresowanie AI póki co nie przekłada się jednak na segment white-collar, gdzie liczba podobnych ofert od grudnia 2022 roku do czerwca br., stanowi zaledwie ok. 1% wszystkich ogłoszeń, przy wzroście 0,33% rdr. 

Jak wygląda popyt na kompetencje AI w segmencie pracowników biurowych?

ChatGPT wprowadził sporo zamieszania na rynku pracy. Część osób obawia się, że tego typu narzędzia AI zabiorą pracę wielu specjalistom, inni znowuż upatrują w nich szans na optymalizację zadań i większą efektywność pracy. Nie bez powodu na zachodzie umiejętność korzystania z ChataGPT została okrzyknięta najgorętszym obecnie skillem zawodowym.

Z badań Światowego Forum Ekonomicznego wynika, że AI radykalnie zmieni sposób wykonywania pracy i wymagania kompetencyjne w przypadku nawet 44% stanowisk. Na podstawie danych portalu pracy RocketJobs.pl, można wnioskować, że w Polsce ten trend dopiero kiełkuje, ale pracodawcy powoli zaczynają doceniać tego rodzaju kompetencje.

Branżami, w których szczególnie widać zainteresowanie pracodawców umiejętnościami związanymi z AI są marketing (zwłaszcza kategorie content, copywriting i SEO), sprzedaż, BI & Data oraz motoryzacja i automatyka. Najczęściej w wymaganiach pracodawców pojawiają się oczekiwania znajomości najnowszych platform opartych na sztucznej inteligencji, takich jak Midjourney oraz ChatGPT.

Wśród pożądanych kompetencji pojawiały się także umiejętności dotyczące programowania chatbotów i uczenia maszynowego (a dokładnie wdrażania go w produkcji). Z kolei 42% analizowanych ofert zawierało wymagania związane z prompt engineering – procesem tworzenia specjalnych zdań i sekwencji, które służą do zadawania pytań lub wprowadzania informacji do systemów opartych na sztucznej inteligencji.

Warto również zauważyć, że kategoriami, w których w ciągu ostatniego półrocza nie było żadnej oferty wymagającej choćby podstawowej znajomości rozwiązań AI, są media i consulting. W porównaniu z wynikami za pierwsze półrocze 2022 roku, największa zmiana w liczbie ofert pracy ze znajomością AI dokonała się w kategorii SEO, co nie dziwi, ponieważ obszar ten wykazywał się zawsze wysoką skłonnością do adopcji rozwiązań automatyzacji.

“Adopcja rozwiązań AI na rynku pracy biurowej postępuje, ale na ten moment jeszcze nie przekłada się mocno na wymagania pracodawców. Nie oznacza to jednak, że pozostają oni obojętni na rozwój technologii. Medialny boom powoduje, że aktualnie coraz więcej osób z ciekawości korzysta z ChatGPT i rozwiązań sztucznej inteligencji generujących grafiki. Zyskują świadomość, że można ich używać do usprawnienia swojej pracy. To jest idealny czas na rozwój kompetencji w tym zakresie po stronie kandydatów, bo uzyskują przewagę na rynku. Jednocześnie to doskonały czas dla pracodawców, by wdrażać rozwiązania AI do bieżących zadań i zyskiwać nie tylko operacyjnie, ale także wizerunkowo, jako nowoczesna firma śledząca trendy” – skomentowała Justyna Krzewska, Recruitment Team Leader w Just Join IT i RocketJobs.pl.

Najnowsza technologia Open AI z pewnością będzie miała wpływ na kształt rynku pracy. W USA już teraz 90% amerykańskich liderów biznesu twierdzi, że posiadanie doświadczenia z ChatGPT jest plusem dla osób poszukujących pracy, tak wynika z badania Resume Builder. Ponadto prawie połowa (49%) firm korzysta już z tego narzędzia w regularnej pracy. Dzięki aplikacji można wykonać wysokiej jakości pracę w dużo krótszym czasie i oszczędzić sobie obciążenia powtarzalnymi zadaniami.

Istnieją jednak zagrożenia – chociażby ryzyko powielania fake newsów. Dlatego korzystanie z ChatGPT wymaga określonych kompetencji – pracodawcy wymagać będą od pracowników na pewno krytycznego myślenia i zdolności analitycznych, podkreślają specjaliści.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *