PracaBranża IT

Jakie stanowiska dają gwarancję stałego zatrudnienia w IT?

Zapotrzebowanie na pracowników w IT w Polsce jest ciągle ogromne, jednak tylko niektóre stanowiska dają gwarancję stałego zatrudnienia. Poszukiwani są już nie tylko programiści, ale przede wszystkim specjaliści od sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa, zarządzania danymi oraz rozwiązań chmurowych.

Jakie stanowiska dają gwarancję stałego zatrudnienia w IT?

W ubiegłym roku mediana widełek wynagrodzenia specjalisty IT wynosiła 18,5-25 tys. zł netto (przy zatrudnieniu B2B) oraz 14 a 20 tys. zł brutto w przypadku umowy o pracę – jak wynika z raportu No Fluff Jobs. Wizja takich zarobków skłania osoby z branż nierzadko bardzo odległych od IT do spróbowania swoich sił w roli testera oprogramowania czy programisty. Obecnie jednak rynek jest już przesycony juniorami, poskreślają specjaliści.

“By zostać zauważonym, niezbędne są unikatowe umiejętności i przede wszystkim doświadczenie. Istnieją jednak stanowiska, na które zapotrzebowanie rośnie i będzie jeszcze większe. To właśnie w ich kierunku warto się rozwijać, by otworzyć sobie atrakcyjną ścieżkę kariery” – mówi Małgorzata Gajewska, Delivery Manager w Tietoevry

AI Engineer, Cybersecurity Analyst czy Cloud Architect, to tylko niektóre z zawodów przyszłości, które wymienia ekspertka Tietoevry. Podkreśla jednocześnie, że nie kończy się także zapotrzebowanie na inżynierów oprogramowania, web-developerów i mobile apps developerów, zarówno z obszaru front-end, back-end, jak i pełnego stosu technologicznego (full-stack) czy specjalistów DevOps. Należy jednak pamiętać, że rekruterzy zwracają uwagę na znajomość unikalnych technologii, języków programowania oraz narzędzi.

I tak, wśród najbardziej przyszłościowych języków programowania, znajdują się Erlang, Java, Embedded C oraz C++. Na rynku istnieje też ciągle niewypełniona nisza dla specjalistów w branży telekomunikacyjnej czy rozwiązań chmurowych. Narzędziami przyszłości są także platformy, takie jak Google Cloud i AWS.

Stanowiska gwarantujące pracę i płacę

AI Engineer oraz Machine Learning Engineer tworzą i rozwijają algorytmy oraz modele maszynowego uczenia się. Ich rolą jest projektowanie, implementacja i optymalizacja systemów opartych na sztucznej inteligencji. Umiejętność programowania w językach Python, Java, C++ to podstawa dla osoby chcącej rozwijać się w obszarze zarządzania AI. Warto także zaznajomić się z narzędziami i frameworkami do uczenia maszynowego, takimi jak TensorFlow, PyTorch czy scikit-learn.

Cybersecurity Analyst monitoruje i zabezpiecza systemy przed atakami oraz innymi zagrożeniami cybernetycznymi. Na tym stanowisku kluczowe jest zrozumienie struktury i architektury sieci komputerowych, znajomość zabezpieczeń systemów operacyjnych oraz umiejętność korzystania z narzędzi do monitorowania, wykrywania i reagowania na zagrożenia.

Data Analyst, Database Developer lub Data Scientist zajmują się zbieraniem, analizą i interpretacją danych. Tworzą raporty, modele i wizualizacje, pomagając zrozumieć trendy oraz identyfikować obszary do optymalizacji. Wśród kompetencji analityków danych niezbędne są: znajomość języków programowania takich jak SQL, Python lub R, narzędzi do wizualizacji danych, (np. Tableau, Power BI czy matplotlib) oraz systemów zarządzania bazą danych takich jak MySQL, PostgreSQL.

Cloud Architect czy Wireless Network Specialist projektują i zarządzają infrastrukturą chmurową. Odpowiadają za efektywne przenoszenie, zarządzanie i zabezpieczanie danych w chmurze, dostosowując rozwiązania do potrzeb organizacji. Od kandydatów na to stanowisko oczekuje się znajomości platform chmurowych, takich jak AWS, Azure czy Google Cloud, języków programowania, które wspierają rozwiązania chmurowe, takich jak Python i PowerShell, oraz umiejętności pracy z technologiami kontenerowymi, np. Docker lub Kubernetes.

W branży IT, aktualność wiedzy i elastyczność w adaptacji do nowych trendów są kluczowe. Kandydaci powinni więc aktywnie śledzić nowości i doskonalić kompetencje zgodnie z bieżącymi standardami. Tworzenie własnych projektów umożliwia eksperymentowanie z różnymi technologiami, pogłębiając praktyczne zrozumienie obszaru branżowego. Takie projekty rozwijają umiejętność rozwiązywania problemów, kreatywność i skuteczną pracę zespołową, a to podstawa atrakcyjnego profilu zawodowego.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *