Zmiany kadrowe
Jarosław Mojsiejuk pełnomocnikiem ds. bezpieczeństwa informacji w kancelarii PAN
Prawnik i menedżer z ponad 20 letnim stażem w branży IT został powołany na tę funkcję z dniem 7 maja 2025 roku. W Polskiej Akademii Nauk Jarosław Mojsiejuk pełni również funkcję naczelnika Zespołu Zarządzania Kryzysowego i OIN.
Jarosław Mojsiejuk był pracownikiem naukowym Wydziału Prawa, Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku; współpracownikiem Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej (1990-1992) oraz pracownikiem Biura Delegata Pełnomocnika Rządu ds. reformy samorządu terytorialnego. W 1991 roku dyrektor Biura Sejmiku Samorządowego woj. Białostockiego. Współtwórca samorządu gospodarczego, a następnie pierwszy dyrektor izby gospodarczej w Białymstoku (Izba Przemysłowo-Handlowa).
W latach 1992-2001 dyrektor departamentów i biur w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, m.in. dyrektor Departamentu Spraw Obywatelskich oraz Departamentu Migracji i Uchodźstwa.
W latach 2001-2024 związany z Hewlett Packard Polska, od 2015 roku Manager w Hewlett Packard Enterprise Polska – a także pełnomocnik HPE ds. Ochrony Informacji Niejawnych.
W latach 2007 – 2018 dyrektor w Cyfrowym Polsacie S.A, gdzie kierował pionem odpowiedzialnym za realizację obowiązków operatora telekomunikacyjnego na rzecz bezpieczeństwa państwa, zwalczania fraudów TV, ochrony informacji niejawnych, i różnych aspektów cyberbezpieczeństwa itp. Był też członkiem zarządów spółek telekomunikacyjnych.
Pełnił funkcje członka Zarządu, a także Prezesa Stowarzyszenia „Sygnał” skupiającego największych nadawców i dystrybutorów telewizyjnych w Polsce. W latach 2005-2007 wiceprezes, a przez kilka kadencji członek Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Jest członkiem Rady Związku Cyfrowa Polska (ZCP) oraz Komitetu Chmurowego i Cyberbezpieczeństwa ZCP.
Jest autorem i współautorem projektów ustaw i aktów wykonawczych oraz opracowań związanych m.in. z ochroną informacji, problematyką rejestrów i ewidencji w systemach teleinformatycznych, e-administracji i bezpieczeństwa, ekspertem i uczestnikiem prac wielu komisji parlamentarnych, w tym ds. rozpatrzenia projektu ustawy o podpisie elektronicznym, o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym z ramienia Polskiego Towarzystwa Informatycznego.
Prowadził zajęcia ze studentami Krajowej Szkoły Administracji Publicznej oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego na studiach podyplomowych, był członkiem Rady Naukowej NASK PIB.
W latach 2019-2023 zapraszany – w charakterze eksperta – na posiedzenia Rady ds. Cyfryzacji. Jest także członkiem Rady ds. Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji w obecnej kadencji z ramienia Polskiego Towarzystwa Informatycznego.
Jest kawalerem Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski i brązowego Krzyża Zasługi oraz medalu ”Za zasługi dla obronności Polski”.