Rynek

Jeden Windows zamiast trzech?

Obecnie na linię systemów operacyjnych Windows składają się trzy produkty: Windows, Windows RT oraz Windows Phone. Z deklaracji Julie Larson-Green, szefowej działu urządzeń w firmie Microsoft wynika jednak, że w dłuższej perspektywie wszystkie trzy rozwiązania mogą zostać połączone w jedno.

Jeden Windows zamiast trzech?
Windows 8.1, Źródło: Microsoft

“Mamy system operacyjny Windows Phone. Mamy Windows RT i wreszcie mamy środowisko Windows. Nie zamierzamy rozwijać wszystkich trzech. Zakładamy, że realne jest stworzenie w pełni mobilnego systemu operacyjnego, bez kompromisów w zakresie żywotności baterii urządzeń przenośnych, czy bezpieczeństwa. Wierzymy w taką wizję rozwoju i zamierzamy nadal podążać tą ścieżką” – stwierdziła Julie Larson-Green, podczas konferencji UBS Global Technology Conference. Według wielu osób ta deklaracja oznacza, że Microsoft zamierza niebawem zrezygnować z dalszego rozwoju oprogramowania Windows RT, a być może także Windows Phone. Dużo bardziej prawdopodobna wydaje się pierwsza z opcji.

Jeden Windows zamiast trzech?
Julie Larson-Green, Larson-Green, wiceprezes działu urządzeń firmy Microsoft
Źródło: Microsoft

Pojawiają się jednak głosy mówiące, że w perspektywie najbliższych lat Microsoft zdecyduje się połączyć obecne wcielenia systemów Windows oraz Windows Phone w jeden produkt obsługujący wszystkie urządzenia – od klasycznych komputerów, przez tablety, po nowoczesne telefony. Jedno, zunifikowane środowisko operacyjne z pewnością dysponowałoby przewagą choćby w postaci ujednoliconych narzędzi i rozwiązań programistycznych, co przełożyłoby się zapewne na dużą dostępność aplikacji – zwłaszcza dla urządzeń mobilnych korzystających z przyszłych wersji Windows. To z kolei najprawdopodobniej pozytywnie odbiłoby się na pozycji firmy Microsoft na rynku urządzeń mobilnych – rynku obecnie zdominowanym przez środowiska Android oraz iOS. Takie działanie pozwoliłoby również na uproszczenie procesów rozwoju oprogramowania linii Windows – zwłaszcza, że obecnie utrzymywane jest kilka osobnych rozwiązań, przykładowo Windows 8.1 dedykowane na różne platformy sprzętowe – x86 oraz ARM.

Przeczytaj również
Coraz więcej czasu spędzamy przed ekranami, czy grozi nam cyfrowe uzależnienie?

Podobne zapowiedzi dotyczące łączenia niektórych elementów środowisk Windows oraz Windows Phone pojawiały się już wcześniej w kontekście zamiaru zintegrowania systemów dystrybucji aplikacji. Wspólny sklep z aplikacjami może zostać uruchomiony już w przyszłym roku.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *