Rynek

Jeden Windows zamiast trzech?

Obecnie na linię systemów operacyjnych Windows składają się trzy produkty: Windows, Windows RT oraz Windows Phone. Z deklaracji Julie Larson-Green, szefowej działu urządzeń w firmie Microsoft wynika jednak, że w dłuższej perspektywie wszystkie trzy rozwiązania mogą zostać połączone w jedno.

Jeden Windows zamiast trzech?
Windows 8.1, Źródło: Microsoft

“Mamy system operacyjny Windows Phone. Mamy Windows RT i wreszcie mamy środowisko Windows. Nie zamierzamy rozwijać wszystkich trzech. Zakładamy, że realne jest stworzenie w pełni mobilnego systemu operacyjnego, bez kompromisów w zakresie żywotności baterii urządzeń przenośnych, czy bezpieczeństwa. Wierzymy w taką wizję rozwoju i zamierzamy nadal podążać tą ścieżką” – stwierdziła Julie Larson-Green, podczas konferencji UBS Global Technology Conference. Według wielu osób ta deklaracja oznacza, że Microsoft zamierza niebawem zrezygnować z dalszego rozwoju oprogramowania Windows RT, a być może także Windows Phone. Dużo bardziej prawdopodobna wydaje się pierwsza z opcji.

Jeden Windows zamiast trzech?
Julie Larson-Green, Larson-Green, wiceprezes działu urządzeń firmy Microsoft
Źródło: Microsoft

Pojawiają się jednak głosy mówiące, że w perspektywie najbliższych lat Microsoft zdecyduje się połączyć obecne wcielenia systemów Windows oraz Windows Phone w jeden produkt obsługujący wszystkie urządzenia – od klasycznych komputerów, przez tablety, po nowoczesne telefony. Jedno, zunifikowane środowisko operacyjne z pewnością dysponowałoby przewagą choćby w postaci ujednoliconych narzędzi i rozwiązań programistycznych, co przełożyłoby się zapewne na dużą dostępność aplikacji – zwłaszcza dla urządzeń mobilnych korzystających z przyszłych wersji Windows. To z kolei najprawdopodobniej pozytywnie odbiłoby się na pozycji firmy Microsoft na rynku urządzeń mobilnych – rynku obecnie zdominowanym przez środowiska Android oraz iOS. Takie działanie pozwoliłoby również na uproszczenie procesów rozwoju oprogramowania linii Windows – zwłaszcza, że obecnie utrzymywane jest kilka osobnych rozwiązań, przykładowo Windows 8.1 dedykowane na różne platformy sprzętowe – x86 oraz ARM.

Podobne zapowiedzi dotyczące łączenia niektórych elementów środowisk Windows oraz Windows Phone pojawiały się już wcześniej w kontekście zamiaru zintegrowania systemów dystrybucji aplikacji. Wspólny sklep z aplikacjami może zostać uruchomiony już w przyszłym roku.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *