Intel IT CenterCIOPolecane tematy

Kalkulator ROI – policz czy opłaca ci się wymienić sprzęt IT na nowy

Większa szybkość działania aplikacji, mniejsze zapotrzebowanie na energię, łatwiejsze działania administracyjne, krótsze przestoje, czy niższe ryzyko awarii to w pełni przeliczalne korzyści wynikające z wymiany przestarzałych komputerów. Trudna do przeliczenia pozostaje jedynie wygoda użytkowników.

Kalkulator ROI – policz czy opłaca ci się wymienić sprzęt IT na nowy

Pomimo rosnącej popularności komputerów przenośnych w wielu firmach, czy organizacjach publicznych powszechnie wykorzystane są kilkuletnie komputery stacjonarne. Oczywiście nie zawsze specyfika pracy użytkowników wymaga komputera przenośnego. Warto jednak pamiętać, że nie jest on dziś jedyną alternatywą dla komputera stacjonarnego. Liczący sobie kilka lat sprzęt z powodzeniem zastąpi urządzenie typu Mini PC lub komputer All-In-One.

Z analiz firmy Intel wynika, że o ile 4-leni komputer jest gotowy do pracy niemal po 3 minutach od fizycznego uruchomienia, tak w przypadku nowoczesnego sprzętu wyposażonego w dysk SSD – użytkownik może rozpocząć pracę już po 16 sekundach. W praktyce oznacza to, że każdemu użytkownikowi 4-letniego komputera samo tylko oczekiwanie na uruchomienie sprzętu zajmuje średnio 2 dni w ciągu roku.

Wyposażone w nowe procesory, szybkie pamięci i nośniki danych nowoczesne urządzenia to nie tylko zmiana formatu komputera – często unikalnego i pozwalającego wykorzystać możliwości komputerów w niedostępny dotąd sposób. To również wymierne oszczędności i praktyczne korzyści, które należy uwzględnić na etapie podejmowania decyzji o modernizacji infrastruktury IT. Co ważne, nowe urządzenia w wielu przypadkach przewyższają kilkuletnie komputery wydajnością i dysponują mocą w pełni wystarczającą do typowych zastosowań biurowych.

Nowe narzędzie do bardziej efektywnej pracy

Modernizacja stacji roboczych może okazać się sposobem na podniesienie efektywności całej  organizacji biznesowej. W jaki sposób? Choćby poprzez skrócenie czasu oczekiwania na dostępność narzędzi pracy – od systemu operacyjnego, po oprogramowanie biznesowe. Z analiz firmy Intel wynika, że o ile 4-leni komputer jest gotowy do pracy niemal po 3 minutach od fizycznego uruchomienia, tak w przypadku nowoczesnego sprzętu wyposażonego w dysk SSD – użytkownik może rozpocząć pracę już po 16 sekundach. W praktyce oznacza to m.in., że każdemu użytkownikowi – w pełni sprawnego pod względem sprzętu i konfiguracji oprogramowania – typowego, 4-letniego komputera samo tylko oczekiwanie na uruchomienie sprzętu zajmuje średnio 2 dni w ciągu roku.

Kalkulator ROI – policz czy opłaca ci się wymienić sprzęt IT na nowy

Wyższa wydajność nowego sprzętu w istotny sposób wpływa także na bieżącą pracę. Potwierdzają to wyniki analiz porównawczych. Wydajność nowych komputerów All-In-One wyposażonych w procesor firmy Intel jest nawet o 145% wyższa niż w przypadku średniej klasy 5-letniej, typowej stacji roboczej. Co taka różnica oznacza? Oznacza to oszczędność średnio 6 minut dziennie lub 23 godzin w roku. Co więcej, od kilkuletnich komputerów stacjonarnych wyraźnie szybsze są także nowe urządzenia typu Mini PC. W ich przypadku różnica w wydajności sięga 114%. Korzyści stają się zdecydowanie bardziej widoczne w większej, typowej dla korporacji skali. Dla rozbudowanego zespołu biznesowego wymiana sprzętu może prowadzić do zaoszczędzenia kilku dni roboczych w roku.

Oszczędź na energii zużywanej przez stacje robocze

Dzisiejsze komputery osobiste potrzebują również zdecydowanie mniej energii niż kilkuletni sprzęt biurowy. Według danych Intela, urządzenia typu Mini PC w stanie bezczynności potrzebują nawet o 60% mniej energii niż statystyczny komputer stacjonarny sprzed 5 lat. Pod obciążeniem różnica sięga 42%. Odrobinę mniejsze różnice – odpowiednio 55% w stanie bezczynności i 35% pod obciążeniem – widoczne są też w przypadku komputerów All-In-One.

Źródłem w pełni policzalnych oszczędności mogą być także wbudowane w nowe komputery rozwiązania wspierające zarządzanie infrastrukturą sprzętową – jak technologie: Intel vPro, czy Intel Active Management Technology, czy sprzętowe funkcje zdalnego zarządzania KVM, które pozwalają we w pełni zdalny sposób zrealizować wszystkie typowe działania administracyjne. Badania Intela pokazują, że za sprawą wykorzystania mechanizmów zdalnego zarządzania koszty prac administracyjnych i przestojów spadają o 98%.

Biorąc pod uwagę, że komputer jest dziś często podstawowym narzędziem pracy wielu osób i często pozostaje włączony przez cały dzień pracy – a w przypadku 17% polskich przedsiębiorstw, nawet przez całą dobę  – ponad 50 proc. niższy pobór mocy w trybie bezczynności oznacza w skali całej organizacji znacznie niższe koszty energii.

Eliminacja przestojów dzięki sprawniejszemu zarządzaniu infrastrukturą

Źródłem w pełni policzalnych oszczędności mogą być także wbudowane w nowe komputery rozwiązania wspierające zarządzanie infrastrukturą sprzętową – jak technologie: Intel vPro, czy Intel Active Management Technology, czy sprzętowe funkcje zdalnego zarządzania KVM, które pozwalają we w pełni zdalny sposób zrealizować wszystkie typowe działania administracyjne. Dzięki temu, w przypadku większości awarii systemu zbędna staje się fizyczna obecność administratora przy komputerze.

Jest to funkcjonalność bardzo cenna z perspektywy dużych organizacji o rozproszonej strukturze. Zdalne zarządzanie pozwala bowiem praktycznie wyeliminować czasochłonne i kosztowne przejazdy zespołu IT pomiędzy zdalnymi organizacjami. Czas niezbędny na uruchomienie konsoli zarządzania KVM i nawiązania połączenia z dowolnym komputerem włączonym do firmowej sieci to maksymalnie kilkanaście sekund, zaś czas podróży – wielokrotnie więcej. Dla użytkowników biznesowych oznacza to więc skrócenie czasu oczekiwania na przywrócenie dostępności stanowiska pracy, a dla całej organizacji – redukcję przestojów. Badania Intela pokazują, że za sprawą wykorzystania mechanizmów zdalnego zarządzania łączne koszty prac administracyjnych, napraw i przestojów spadają o 98%.

Kalkulator ROI – policz czy opłaca ci się wymienić sprzęt IT na nowy

Dodatkową korzyścią wynikającą z wymiany sprzętu na nowy jest zmniejszenie ryzyka awarii sprzętowej. Z analiz firmy Intel wynika, że o ile w przypadku 3-letniego, stacjonarnego komputera PC prawdopodobieństwa awarii sprzętowej wynosi jedynie 3%, tak w przypadku starszego o dwa lata sprzętu o analogicznej konfiguracji – rośnie do 18%.

Policz zwrot z inwestycji

Wymienione wyżej aspekty są relatywnie proste do uwzględnienia w kalkulacji stopy zwrotu z inwestycji (ROI), choć zależą oczywiście od specyfiki i skali działania każdej organizacji. Wymiana komputerów stacjonarnych na nowe urządzenia otwiera drogę do wykorzystania szeregu nowych mechanizmów wbudowanych w nowoczesne rozwiązania sprzętowe. Jako przykład warto tu wskazać możliwość swobodnego korzystania z najnowszych wersji aplikacji, czy systemów obliczeniowych, a także obsługę nowoczesnych technologii przesyłania danych oraz złączy, takich jak USB 3.0 czy HDMI. Modernizacja komputerów jest też często wymierną wartością dla pracowników – poprawiając komfort ich pracy – co powoduje, że decyzja o tego typu inwestycji nie powinna być postrzegana wyłącznie przez pryzmat finansów.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *