PracaRynek

Kobiety w zdominowanym przez mężczyzn świecie biznesu IT

Nie tylko mając w pamięci Dzień Kobiet, zdecydowanie warto podkreślać obecność kobiet w zdominowanej przez mężczyzn branży IT. Wbrew pozorom pań w IT jest bowiem całkiem sporo, a ich liczba sukcesywnie rośnie.

Kobiety w zdominowanym przez mężczyzn świecie biznesu IT

Dobrym przykładem może być firma Commvault, zajmująca się rozwiązaniami do tworzenia kopii zapasowych i odtwarzania danych oraz zarządzania nimi w środowiskach hybrydowych. Na stanowiskach managerskich pracują tu kobiety, które świetnie odnajdują się w trudnych tematach IT i strukturach korporacyjnych.

Jedną z nich jest Marta Kin, która od maja 2019 roku zajmuje stanowisko Marketing Director, EMEA Emerging Markets, Commvault. Jest odpowiedzialna między innymi za planowanie i wdrożenie strategii marketingowej dla marki Commvault w regionie, który obejmuje blisko 40 krajów Europy środkowo-wschodniej, Środkowego Wschodu oraz Afryki. W Commvault pracuje od 2014 roku, wcześniej pełniła obowiązki Senior Marketing Managera Central and East Europe.

Kobiety w zdominowanym przez mężczyzn świecie biznesu IT

“Zarządzanie tak dużym i zróżnicowanym regionem to ciężka praca wymagająca licznych kontaktów z dużą liczbą ludzi reprezentujących różne kultury i specyfikę pracy. Umiejętność ich zrozumienia i znalezienie odpowiedniego podejścia to kluczowy aspekt mojej codziennej pracy. Lubię poznawać nowych ludzi, bez tej cechy nie odnalazłabym się na obecnym stanowisku” – mówi Marta Kin.

Praca z ludźmi to także codzienność Darii Wosztyl, District Channel Managera – Commvault. Jest ona odpowiedzialna za kontakty z partnerami. Kontrahenci cenią ją za kompetencje oraz skuteczne i szybkie rozwiązywanie wszelkich problemów.

Kobiety w zdominowanym przez mężczyzn świecie biznesu IT

“Moja ulubiona strategia to „Win win”, to moje motto. Zawsze staram się działać w taki sposób aby wszystkie strony były zadowolone. W tej branży niezmiernie ważne są długoterminowe relacje, ich nawiązywanie i utrzymywanie to mój priorytet” – twierdzi Darii Wosztyl. “Branża IT to nadal męski świat jednak dziś nikt nie patrzy na nas, kobiety, z góry, jesteśmy równoprawnymi partnerami do rozmów” – dodaje.

Kolejnym przykładem kobiety, która doskonale odnalazła się w męskim świecie IT jest reprezentantka działu sprzedaży, Anna Rydel, Senior Sales Engineer – Commvault Polska, która tak skomentowała swoją dotychczasową karierę w branży IT:

Kobiety w zdominowanym przez mężczyzn świecie biznesu IT

“Patrząc na moją karierę w branży IT, mam świadomość, że najtrudniej było zdobyć odpowiedni poziom pewności siebie. Potrzebowałam czasu aby uświadomić sobie, że cechy zasadniczo kobiece, takie jak dostrzeganie potrzeb innych ludzi, wrażliwość, cierpliwość i chęć znalezienia kompromisu, to cechy tak samo niezbędne w biznesie IT jak wiedza techniczna. Cechy te pomagają w utrzymaniu równowagi w rozwoju biznesu i technologii. Największe bariery, jakie widzę, tkwią w nas samych, a ich przezwyciężenie i zaufanie do naszej intuicji daje nam szansę pójścia własną drogą, pomimo otaczających nas stereotypów” – podsumowuje Anna Rydel.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *