Cyberbezpieczeństwo

Kraje Trójmorza zjednoczone w cybersile

W Davos rozpoczęła się jedna z najważniejszych konferencji w roku – World Economic Forum. Podczas wydarzenia nie mogło zabraknąć kwestii współpracy w obszarze bezpieczeństwa w regionie Trójmorza. O tym traktuje przedstawiony przez Izabelę Albrycht, przewodniczącą Rady Programowej CYBERSEC, raport pt. Trójmorze zjednoczone w cybersile.

Kraje Trójmorza zjednoczone w cybersile

Zgodnie z wnioskami płynącymi ze wspomnianego dokumentu, Trójmorze (przypomnijmy, że region tworzy 12 państw Unii Europejskiej położonych w pobliżu mórz Bałtyckiego, Czarnego i Adriatyckiego, a w skład grupy wchodzą: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry) może stać się światowym hubem technologicznym, ale musi jeszcze więcej inwestować w przełomowe technologie, rozwijać projekty z obszaru infrastruktury cyfrowej oraz budować cyberbezpieczeństwo.

“W 2018 roku think tanki z Europy Środkowo-Wschodniej wezwały do cybermodernizacji Inicjatywy Trójmorza, aby uczynić ją „gotową na przyszłość” i „odporną na wyzwania przyszłości”. To wezwanie nie straciło na aktualności, a wręcz przeciwnie. Wraz z agresją Rosji na Ukrainę i zmianami geopolitycznymi jasnym stało się, że musimy nadać nowy impuls współpracy zorientowanej na bezpieczeństwo regionu” – powiedział Izabela Albrycht, przewodnicząca Rady Programowej CYBERSEC.

“Bezpieczeństwo to dziś wspólny mianownik dla głównych obszarów współpracy państw Trójmorza: cyfrowego, energetycznego, transportowego” – podkreślał natomiast wiceminister Paweł Jabłoński inaugurując dyskusję w pawilonie Trójmorza w Davos.

Państwa regionu wspólnie zmagają się z wieloma podobnymi wyzwaniami, w tym z cyberzagrożeniami. Ten wspólny krajobraz zagrożeń tworzy podatny grunt dla dalszego budowania regionalnej współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa. “Trójmorze musi być zjednoczone w cybersile. A przez cybersiłę rozumiem nie tylko rozwijanie obszaru cyberbezpieczeństwa, ale także wspólne prace w zakresie innowacyjności, cyfryzacji i budowania przewag technologicznych” – podkreślała Izabela Albrycht.

Przeczytaj również
Systemy ECM ułatwiają pracownikom zdalna pracę nie tylko podczas home office

Potwierdził to Royal Hansen, wiceprezes Google, który zauważył, że: “inwestycje w nowoczesne technologie pomagają niektórym, ale inwestycje w cyberbezpieczeństwo pomagają praktycznie wszystkim sektorom gospodarki”.

Jak wskazali eksperci, kraje Europy Środkowo-Wschodniej mają  żywy i innowacyjny sektor cyberbezpieczeństwa, który z powodzeniem może tworzyć jeden z filarów bezpieczeństwa we współczesnym świecie. Sektor ten rozwija się m.in. dzięki działaniom prowadzonym w ramach Unii Europejskiej oraz natowskiego akceleratora innowacji dla bezpieczeństwa (Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic – DIANA). Więcej informacji na ten temat można uzyskać z premierowego raportu, który jest już do pobrania na www.ik.org.pl.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.