Branża ITPolecane tematy

Larry Ellison po 37 latach przestaje kierować Oracle

Ustępując ze stanowiska dyrektora generalnego Oracle, Larry Ellison objął stanowisko dyrektora ds. technologii. Został też prezesem rady nadzorczej firmy. Stery Oracle wspólnie przejmą zaś Mark Hurd, dotychczasowy wiceprezes oraz Safra Catz, do tej pory odpowiedzialna za finanse koncernu.

Larry Ellison po 37 latach przestaje kierować Oracle

Larry Ellison, wspólnie z nowym kierownictwem, zapewnia że nowa struktura zarządzania nie wpłynie na funkcjonowanie koncernu. Poza zmianami na najwyższym szczeblu struktura organizacyjna firmy ma pozostać niezmieniona. Wiadomo również, że – podobnie jak dotychczas – Mark Hurd będzie odpowiedzialny za sprzedaż i obsługę klientów. Safra Catz utrzyma zaś odpowiedzialność za produkcję, finanse oraz funkcje prawne koncernu. Oboje będą jednak podlegać bezpośrednio radzie nadzorczej Oracle, a nie – jak dotąd, jej współzałożycielowi. Warto jednak podkreślić, że to Larry Ellison będzie przewodził radzie nadzorczej firmy. Równolegle nadal będzie kierował rozwojem oferty Oracle i – wedle zapowiedzi – mimo ukończonych niedawno 70. lat nie wybiera się na emeryturę. Ellison nie ukrywa jednak, że zmiana jest realizacją planów sukcesji kierowania firmą.

Larry Ellison nadal będzie kierował rozwojem oferty Oracle i – wedle zapowiedzi – mimo ukończonych niedawno 70. lat nie wybiera się na emeryturę

Eksperci podkreślają jednak, że taki model zarządzania w przypadku tak dużej organizacji może prowadzić do wewnętrznych konfliktów. Duże znaczenie ma tu mieć także charakter nowych dyrektorów generalnych firmy. Zatrudniona w Oracle od 15 lat Safra Catz – z wykształcenia księgowa i prawnik – odegrała dotąd znaczącą rolę w wielu z dotychczasowych przejęć koncernu i bardzo skrupulatnie podchodziła do wszystkich. Mark Hurd zaś zasłynął jako skoncentrowany na wynikach sprzedaży menedżer m.in. w firmie HP, którą kierował przez 5 lat. W 2010 roku w atmosferze skandalu ustąpił ze stanowiska dyrektora generalnego HP, by po kilku miesiącach dołączyć do ścisłego kierownictwa Oracle.

Warto dodać, że niedawno z podobnego modelu zarządzania zrezygnowało kierownictwo SAP. Niemiecką firmą przez cztery lata wspólnie kierowało dwóch dyrektorów generalnych – Jim Hagermann Snabe oraz Bill McDermott, który w maju 2014 roku przejął całość obowiązków dyrektora generalnego.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *