RynekPolecane tematy

Lenovo coraz bliżej sfinalizowania zakupu działu serwerów IBM

Chiński urząd antymonopolowy wyraził zgodę na realizację, ogłoszonej w styczniu br. transakcji zakupu działu opartych na architekturze x86 serwerów IBM przez koncern Lenovo. Podobne postępowanie nadal prowadzi amerykański regulator. Przedstawiciele Lenovo zapowiadają, że transakcja zostanie sfinalizowana do końca roku.

Lenovo coraz bliżej sfinalizowania zakupu działu serwerów IBM

Lenovo, przejmując linię systemów serwerowych x86 IBM zyska możliwość dywersyfikacji oferty i większego uniezależnienia prowadzonej działalności od rynku komputerów osobistych. Dodatkowo będzie to szansa na wzmocnienie pozycji rynkowej i rozszerzenie bazy klientów. Podobna sytuacja dotyczy zapowiedzianej także w styczniu br. transakcji zakupu przez Lenovo należącego wcześniej do Google działu Motorola Mobility. Warunki tej transakcji zaaprobowała już m.in. Unia Europejska. Łączna wartość obu transakcji, które mają zostać zamknięte jeszcze w tym roku sięga niemal 6 mld USD.

Przedstawiciele chińskiego koncernu liczą też na utrzymanie pozycji w amerykańskim sektorze publicznym. “Rząd amerykański, podobnie jak Armia Stanów Zjednoczonych są naszymi klientami. Dotąd sytuacja ta nie rodziła problemów i zamierzamy kontynuować tą tradycję” – zapewniał w jednym z niedawnych wystąpień Yang Yuanqing, prezes i dyrektor generalny Lenovo. Stwierdzenie to odnosi się do coraz bardziej napiętej sytuacji między rządami Chin i USA w kontekście wzajemnych oskarżeń o działalność cyberprzestępczą oraz szpiegostwo przemysłowe.

W maju amerykański Departament Sprawiedliwości oskarżył pięciu wysokich rangą wojskowych chińskich o naruszenie bezpieczeństwa wybranych systemów informatycznych i próbę kradzieży poufnych informacji. Warto dodać, że Stany Zjednoczone wykluczyły firmy ZTE i Huawei z udziału w przetargach na dostawę rozwiązań sieciowych dla niektórych amerykańskich agencji rządowych. Nie wiadomo czy po zamknięciu transakcji z firmą IBM zakaz ten nie obejmie innych rozwiązań IT. Pojawiały się też głosy mówiące o potrzebie ograniczenia możliwości przejmowania amerykańskich firm przez podmioty chińskie.

Przeczytaj również
Bardzo dobre wyniki Asseco po III kwartałach 2020 roku
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *